En İyi Tablet Tavsiyeleri – (2022 Model Karşılaştırmaları)

Bilgisayarlar küçüldü, küçüldü ve cebimize sığar hale geldiler. Önce daha ufak kasalara dönüştüler, sonra dizimize koyabildiğimiz ağır makinelere, daha sonra da cebimize sığan minik bilgisayarlara. Saydığımız bu üç bilgisayar tipi de popülerliğini hemen kazanmışken, arada kalan tabletlerin değeri yeni yeni anlaşılıyor. Ele avuca sığan bu tablet bilgisayarlara belki de sandığınızdan çok daha fazla ihtiyacınız var. Bu nedenle yazımızda tabletlerin faydalarından bahsettik. Bununla birlikte sizler için birçok tablet bilgisayar denedik ve en iyi tabletlerden oluşan tablet tavsiyeleri listemizi oluşturduk. Listemize geçmeden önce dilerseniz tabletin artıları nelermiş öğrenelim.

Neden Tablet Almalıyım?

En İyi Tablet Hem akıllı telefonların, hem de bilgisayarların bazı özelliklerine sahip olan tabletler, işlevsellik olarak bu iki cihazın arasında bir yerde konumlanmıştır. Hem bir akıllı telefona, hem de bir bilgisayara sahipseniz, tabletlerin gerekliliği konusunda kafanızda soru işaretleri olabilir. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; tabletler, akıllı telefonların ve bilgisayarların birçok özelliğine sahip oldukları gibi, bu iki cihazın yapamadığı şeyleri de yapabilirler. Örneğin, bir makaleyi bilgisayar başında okumak yorucu olabilir; telefonda ise hareket özgürlüğünüz olsa da ekran küçük gelebilir. Tablet ile, tam da uygun boyuttaki bir ekranda, rahatınızı bozmadan ve hareket özgürlüğünüzden taviz vermeden makalenizi okuyabilirsiniz. Üstelik üzerine not dahi alabilirsiniz. Faydaları git gide daha da bilinen akıllı tabletler hem bazı işletmelerde bilgisayar yerine, hem de bazı okullarda alternatif eğitim aracı olarak kullanılıyor. Gelin, birçok alanda farklı faydalar sağlayan akıllı tabletlerin faydaları nelermiş, görelim.

Taşıması Oldukça Kolay

Uzun yolculuklar bazen yorucu veya sıkıcı olabilir. Fakat bir tablet ile bu bezdirici seyahatleri çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Dilediğiniz gibi e-kitap okuyabilir, film izleyebilir, oyun oynayabilirsiniz. Aynı akıllı telefonlarınız gibi, tabletler de taşınabilir cihazlardır. Bilgisayarlarınız, laptoplarınız gibi büyük taşıma çantalarına ihtiyaç duymazlar. Sırt çantanıza, kol çantanıza, hatta bazılarını cebinize bile sığdırabilirsiniz. Yani uzun bir yolculuğa çıktığınızda e-postalarınızı cevaplayabilir, yarım kalan sunumunuzu oturduğunuz yerden rahatça tamamlayabilirsiniz. Bunları bilgisayar ve akıllı telefonlarla yapmanız da teknik olarak mümkün. Fakat laptopunuzu uzun yolculuklarda açmak ve kullanmak sıkıntılı olabilir, akıllı telefonunuzun minik ekranından yapmak da işkence gibi gelebilir. Bu nedenlerden dolayı, uzun yolculuklarda yanınıza hem iş, hem de eğlence için alabileceğiniz en iyi elektronik cihazlardan biri tablettir.

Öğrenciler İçin Çok İşlevsel

Tabletlerin en çok fayda sağladığı kişiler belki de öğrencilerdir diyebiliriz. Günümüzde artık tablet ile eğitimin önemi yadsınamaz. Öğrencilik zamanlarımızda hepimiz, her ders için farklı kaynaklar taşımak, farklı not defterlerine sahip olmak durumunda kalmışızdır. Tabletler tüm bu sorunu bir çırpıda çözebiliyor. Şöyle düşünün, bir hocanız 2-3 farklı kitabı kaynak olarak istedi ve hepsini sırtınızda taşımak zorundasınız; bu yüke defterler ve diğer hocalarınızın istediği kaynak kitaplar da eklenecek üstelik.

Bir tablet ile tüm bu kitapları e-kitap olarak tabletinize yükleyebilir, ilgili derse girdiğinizde birkaç dokunuşla tabletinizden açabilirsiniz. Çok rahat bir şekilde kitaplar üstünde not alabilir, önemli yerlerin üstünü çizebilirsiniz. Bununla birlikte defter yerine tabletinizde düzenli bir şekilde not tutabilirsiniz. Üstelik tabletlerin, kablosuz mini klavyeler ile de çalışabildiğini hatırlatalım.

Alışılmadık Görsel Deneyim Sunar

Eğer daha önce geniş ekrana sahip bir akıllı telefon kullandıysanız, yatakta telefonunuzdan dizi-film izlemenin ne kadar keyifli olduğunu bilebilirsiniz. Nasıl daha büyük televizyonlarda bir şeyler izlemek daha keyifli oluyorsa, taşınabilir cihazlarda da aynı durum geçerli. Tabletler, akıllı telefonlardan çok daha büyük ve yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip oldukları için, görüntü kalitesi ve bir şeyler izlendiğinde alınan keyif, akıllı telefonlardakinden çok daha iyidir. Eğer bir film tutkunuysanız ve özellikle telefondan film izleyen biriyseniz, film keyfinizi ileri seviyeye taşımak için kesinlikle bir tablet almanızı öneririz.

Oyun Oynamak Çok Daha Keyifli

Teknoloji hızla gelişiyor ve gelişen teknoloji ile birlikte ufak cihazlarımıza sığan oyunların kalitesi de artıyor. Gerçekçi grafiklere sahip çok oyunculu oyunlar için bile artık ortalama bir akıllı cihaz yeterli oluyor. Telefonunuzdan oyun oynamaktan keyif alan biriyseniz, bunu kesinlikle bir de tablet ile denemelisiniz. Telefonlarınız ile ne kadar harika oyun deneyimi tecrübe ettiğinizi düşünseniz de, aslında bu alanda tabletler ile karşılaştırılamazlar bile. Tabletler sahip oldukları büyük ekranları, güçlü RAM’leri ve ses sistemleri ile size daha önce deneyimlemediğiniz bir oyun deneyimi yaşatabilirler.

Güçlü Piller

Akıllı aletler hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline geldi. Bu cihazlar artık bizler için lüks olmaktan çıkıp, ihtiyaca dönüştü. Her an e-postalarımızı kontrol etmek, tanıdıklarımızla iletişim kurmak durumunda kalıyoruz. Hal böyleyken, telefonlarımızı sık sık şarj etmek zorunda kalmak oldukça sinir bozucu olabiliyor. Tabletlerin uzun pil ömürleri sayesinde böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Hatta bazı tabletler, laptoplardan bile daha uzun pil sürelerine sahiptir. Yani bir tableti dilediğiniz gibi, şarj bitecek derdi olmadan, kullanabilirsiniz. Eğer dışarı çıkmadan tamamen şarj ederseniz okula da gitseniz, işe de gitseniz, eve dönene kadar bir daha şarj etmenize büyük ihtimalle gerek olmayacaktır. Her durumda ve her yerde şarj etme lüksünüz olsun istiyorsanız da en güçlü powerbank modellerini değerlendirdiğimiz listemizi inceleyebilirsiniz.

Okuma Yapmak Çok Daha Kolay

Çeşitli e-kitap okuma cihazlarının da piyasaya çıkmasıyla birlikte, okuma alışkanlıklarımız oldukça değişti. Tabletler de bu okuma cihazlarının özelliklerini birebir, hatta daha iyi bir şekilde karşılıyor. Akıllı telefonlara kıyasla, sahip oldukları büyük ekranlarıyla gözü daha az yoruyorlar.

İş konusunda Akıllı Telefonlardan Çok Daha İyiler

Google Sheets, Microsoft Office ve Google Dokümanlar gibi program ve uygulamaların, akıllı telefonlara özel versiyonları olduğunu biliyoruz. Fakat tablolar, sunumlar veya diğer belgeler en pahalı akılı telefonlarda bile düzenlemesi, hatta sorunsuz görüntülemesi zor şeyler. Bu uygulamalar, tabletlerde aynı laptoplarda ve bilgisayarlarda olduğu gibi kolaylıkla kullanılabilmekte. Bu nedenle, farklı yerlerde çalışmak zorunda olan kişiler için tablet oldukça kullanışlı bir cihaz olacaktır.

Müzik Besteleme Programlarında Üst Düzey Performans

Müzikle uğraşanları oldukça sevindirecek maddeye geldik. Tabletlerin bir diğer göz kamaştırıcı faydası da, nota yazmak ve okumak için oldukça kolaylık sağlamalarıdır. Müzik besteleme programlarının birçoğu, akıllı telefonlara kıyasla tabletlerde çok daha iyi çalışmaktadır. Bestelerinizi herhangi bir dosya formatında dışarı aktarabilir, rahatlıkla bilgisayarınıza depolayabilirsiniz. Akıllı telefonlarda farklı ses dosyası türlerini çalıştırmak bile zor olabiliyor.

Tasarım ve Çizim Yapmak İçin Birebir

Dijital sanat adında yepyeni bir sanat türü hayatımızın her alanında yerini almaya başladı. Fan-artlar, sosyal medya içerikleri, karakter tasarımları, modellemeler derken dijital her alanda karşımıza bu tür tasarımlar ve çizimler artık çok daha sık çıkıyor. Tabletler ve kalemleri ile bu tür tasarımlar yapmak artık çok kolay. İster bir çizgi roman sanatçısı, ister de sosyal medya yöneticisi olun; telefonda ya da bilgisayarda yapamayacağınız tasarımları tabletinizde çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Tabletler ile çizimlerinizi ve tasarımlarınızı sınırsızca kaydedebilir, yaptığınız hataları tek bir dokunuşla geri alabilirsiniz. Bu işe yeni merak salan biriyseniz, tabletler ile dijital çizimlere başlamak iyi bir seçenektir. Hali hazırda bu işte profesyonel biriyseniz de tabletler ile işinize hareket özgürlüğü katabilir, arabada, yolda, metroda herhangi bir yerde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Tabletlerin Adobe programları dahil en popüler tasarım, çizim programlarını desteklediğini de hatırlatalım.

En İyi Tablet Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Samsung Galaxy Tab S6 Lite

 • Fiyat: ₺₺
 • Ekran Boyutu: 10,5 inç
 • Kapasite: 64 GB
 • İşlemci Çekirdek Sayısı: 8
 • Çözünürlük: 1920 x 1200
 • İşletim Sistemi: Android
Ürünü Gör
iPad Pro

iPad Pro

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Ekran Boyutu: 12,9 inç
 • Kapasite: 128 GB
 • İşlemci Çekirdek Sayısı: 8
 • Çözünürlük: 2732 x 2048
 • İşletim Sistemi: iPadOS
Ürünü Gör
Microsoft Surface Pro 6

Microsoft Surface Pro 6

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Ekran Boyutu: 12,3 inç
 • Kapasite: 256 GB
 • İşlemci Çekirdek Sayısı: 6
 • Çözünürlük: 2736 x 1824
 • İşletim Sistemi: Windows
Ürünü Gör
Huawei Matepad Pro

Huawei Matepad Pro

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Ekran Boyutu: 10,8 inç
 • Kapasite: 128 GB
 • İşlemci Çekirdek Sayısı: 8
 • Çözünürlük: 2560 x 1600
 • İşletim Sistemi: Android
Ürünü Gör
Samsung Galaxy Tab A 8

Samsung Galaxy Tab A 8

 • Fiyat:
 • Ekran Boyutu: 8,0 inç
 • Kapasite: 32 GB
 • İşlemci Çekirdek Sayısı: 4
 • Çözünürlük: 1280 x 800
 • İşletim Sistemi: Android
Ürünü Gör

En İyi Tablet Modelleri (Güncel Liste)

1. Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Size Uygun mu?

Samsung Galaxy Tab S6 LiteBu inceleme yazımıza da yine fiyat performans ürünü ile başlıyoruz. Samsung Galaxy S6 Lite, yanında gelen S-Pen’i ve ortalamanın üstünde performans sergilemesini sağlayan birçok özelliği ile, sınırlı bütçeye sahip alıcılarını mutlu ediyor.

Neyi Sevdik?

 • Paket dahilinde kalem – Samsung markasının, tabletleri için ürettiği S-pen, bu tableti satın aldığınızda ücretsiz olarak geliyor. Apple ürünleri dahil diğer birçok üründe bu kalemler ayrı olarak satılmakta. Aslında Samsung’un diğer birçok ürünü için de bu geçerli. Fakat dediğimiz gibi, bu modelde S-pen paket içeriğinde geliyor ve bizi uğraştan kurtarıyor.
 • Ücretsiz Youtube Premium ve Spotify – Samsung, Youtube ve Spotify ile yaptığı iş birliği neticesinde, bu tableti aldığınızda 4 ay boyunca Youtube Premium, 3 ay boyunca da ücretsiz Spotify kullanım hakkına sahip olmuş oluyorsunuz.
 • İşlemci – 8 çekirdekli, güçlü bir işlemciye sahip. Performans açısından oldukça iyi. Sahip olduğu 4 GB RAM de bu yüksek performansını destekliyor.
 • Pil ömrü – Oldukça yüksek pil ömrüne sahip. Tek şarj ile tam 13 saate kadar video oynatabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki normal bir kullanımda, çok daha uzun süre kullanabiliyorsunuz.
 • Stereo hoparlör – Sahip olduğu stereo 3 hoparlörü, yüksek çözünürlüklü ekranı ile birleşince, bizlere oldukça kaliteli bir dizi veya film deneyimi yaşatabiliyor.

Neyi Sevmedik?

 • LCD ekran – Ürünün sahip olduğu LCD ekran, Samsung’un diğer tabletlerinde bulunan AMOLED ekranlar kadar parlak ve renkli değil. Fakat LCD ekrana sahip olmasının pil ömrünü uzattığını da belirtmeliyiz.

2. iPad Pro

Size Uygun mu?

iPad ProYaratıcılığınızı konuşturmak, sanki profesyonel bir çizim tableti kullanıyormuşsunuz gibi çizim yapmak veya işiniz için olabilecek en iyi tabletlerden birini satın almak istiyorsanız, iPad Pro’ya kesinlikle göz atmalısınız.

Neyi Sevdik?

 • Ekran boyutu – 12,9 inçlik büyük bir ekrana sahip. Bir şeyler izlemek ve üzerinde tasarım yapmak oldukça keyifli.
 • Trackpad desteği – Mac ürünlerinden aşina olduğumuz, oldukça hızlı ve kullanımı kolaylaştıran trackpad ile uyumlu. Bu ürünü Trackpad desteği olan bir klavye ile kullandığınızda Mac bilgisayarlardan pek de farklı bir deneyim yaşamıyorsunuz.
 • Kamera – Şu ana kadar denediğimiz tabletlerin arasında belki de en iyi kameraya sahip. 12 megapiksellik geniş açılı kamerası ve 10 megapiksellik ultra geniş açılı kamerası ile mükemmel görüntüler yakalayabilirsiniz. Bununla birlikte profesyonel kameralardan bekleyebileceğiniz 4K’lık video çekim de yapabiliyor.
 • Mikrofonlar – Tablet üzerinden yaptığımız online görüşmelerde, sesimizin neredeyse bir profesyonel mikrofon aracılığı ile iletildiğini söyleyebiliriz. Gerçekten kaliteli mikrofonları ile gönül rahatlığıyla tüm iş toplantılarına katılınabilir.
 • Daha hızlı çipset – Diğer iPad modellerine kıyasla çok daha gelişmiş bir işlemci çipsetine sahip.

Neyi Sevmedik?

 • Fiyat – Tahmin edebileceğiniz gibi fiyatını beğenmedik. Apple ürünlerinden alışık olduğumuz gibi, Pro ürünleri genel olarak premium fiyat etiketlerine sahip oluyor. Kalitesi fiyatını karşılasa da, kalem için, klavye için ve saklama alanını büyütmek için ekstra ücretler de ödemek gerekince, bütçeyi biraz genişletmek gerekiyor.

3. Microsoft Surface Pro 6

Microsoft Surface Pro 6Eğer iş için bir tablet arıyorsanız, Microsoft Surface Pro 6 belki de en iyi seçeneğiniz olabilir. Sahip olduğu Windows 10 işletim sistemiyle ve Intel işlemcisiyle, bir bilgisayardan neredeyse bir farkı yok. Taşınabilir bir cep bilgisayarı diyebiliriz!

Neyi Sevdik?

 • İşletim sistemi – Windows Home işletim sistemi yüklü olarak geliyor. Alıştığımız bilgisayar deneyiminden hiçbir farkı yok.
 • İntel işlemci – Daha önce de söylediğimiz gibi, bu ürünü tek elle tutabileceğiniz minicik bir bilgisayar gibi düşünün; çünkü Intel işlemcisi ile diğer tabletlere göre benzersiz bir performansa sahip.
 • Yüksek Ram – Farklı işlemci ve RAM seçenekleri ile piyasa sunulan bu ürünün, sahip olduğu minimum RAM değeri tam 8 GB! Günlük kullanımda herhangi bir yavaşlama yaşamadık.
 • Ekran – 12.3 inçlik, gerçekten büyük bir ekrana sahip. iPad Pro’dan biraz daha küçük diyebiliriz. Harici bir klavye ile, tıpkı bir Notebook gibi kullanılabiliyor.
 • Hafif – Bilgisayar bileşenlerine sahip olduğunu düşünerek değerlendirdiğimizde ağırlığı oldukça düşük; sadece 770 gram.

Neyi Sevmedik?

 • USB-C girişi yok – USB-C girişleri oldukça yaygınlaşmasına rağmen, bu fiyat bandındaki bu üründe, bu tip girişin olmaması bizi üzdü. Harici bir ekran kartını tablete bağlayıp, en son çıkan A+ bilgisayar oyunlarını bu minik cihazda oynama fantezimizi gerçekleştirmeyi çok isterdik.

4. Huawei Matepad Pro

Size Uygun mu?

Huawei Matepad Pro“Tablet istiyorum ama çirkin durmasın, bakıp da ‘telefonun kabası’ demesinler,” diyorsanız, bakmanız gereken ürün tam olarak burada.

Neyi Sevdik?

 • Tasarımİnce, hafif ve şık tasarımıyla bizi bizden aldı diyebiliriz; ayrıca zarif olduğu kadar dayanıklı da.
 • Pil ömrü – Ortalama kullanımda pil ömrü yaklaşık 12 saate kadar çıkıyor. Sıfırdan tam şarj olma süresi ise 90 dakika. Ayrıca Qi uyumlu cihazları bu tabletle şarj edebiliyorsunuz.
 • RAM – Bu cihaz, aynı fiyat bandındaki birçok modelden daha yüksek bir RAM kapasitesiyle karşımıza çıkıyor. Tam 6 GB’lık RAM’e sahip.
 • Masaüstü Modu – Tabletin, masaüstü bilgisayar gibi kullanılabilmesi için bulunan bu özellik, özellikle tablet üzerinde yazı yazmakta zorlananlarımız için mükemmel diyebiliriz. Harici bir klavyeyi tablete bağlayarak, bambaşka bir deneyim elde edebiliyoruz.

Neyi Sevmedik?

 • Arttırılabilir hafıza – Genişletilebilir hafızası biraz daha fazla olabilirdi. Başka cihazlarda 1TB’a kadar çıktığını gördüğümüz bu özellik, bu cihazda yalnızca 256GB.

5. Samsung Galaxy Tab A 8

Size Uygun mu?

Samsung Galaxy Tab A 8Sıra listemizin en bütçe dostu tabletine geldi. Eğlence amaçlı ya da çocuğunuz için bir tablet bakıyorsanız, bu tablet hem sizi, hem çocuğunuzu, hem de bütçenizi mutlu edecek. Desteklediği Samsung Kids Home uygulaması ile, çocuğunuzun rahatlıkla derslerine girebilmesi, çizgi filmlerini izlemesi ve oyunlarını oynaması için biçilmiş kaftan.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat – Listemizin en uygun fiyatlı tableti olma özelliğini taşıyor. Gerçek anlamda bir fiyat-performans ürünü diyebiliriz.
 • Samsung kids home – Tabii ki de herhangi bir tableti çocuğunuza güvencesiz ve kontrolsüz olarak vermenizi önermiyoruz. Samsung Kids Home özelliğine sahip bu cihazla, çocuğunuz için güvenlik sınırlandırmaları ve ekran kısıtlaması koyabiliyorsunuz. Ayrıca oldukça eğlenceli bir arayüze sahip olduğu için çocuklarınız için de keyifli bir deneyim oluyor.
 • Arttırılabilir hafıza – Tam 512 GB’a kadar arttırılabilir hafızaya sahip. Fiyat olarak daha pahalı tabletlere baktığımızda, bunun ortalamanın üzerinde olduğunu gördük.
 • Pil Ömrü – Maksimum parlaklıktayken, internet üzerinden bir video açarak full şarjda pil ömrünün ne kadar sürdüğünü ölçtük. Toplamda 6 saat 37 dakika gibi etkileyici bir sonuçla karşılaştık.

Neyi Sevmedik?

 • RAM – RAM’inin 2 GB olması, “Keşke biraz daha fazla olsaydı,” dememize sebep oldu. Ancak uygun fiyatıyla bu durumu ekarte edebiliyor.

Tablet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tablet TavsiyeleriDaha önce bahsettiğimiz gibi, tabletler, boyutları ve işlevleri ile, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar arasında konumlanır ve bu boşluğu doldurur. Tablet mi, telefon mu diye sorabilirsiniz. Tabletler  akıllı telefonlar gibi mobilite sağlarken, sizlere bilgisayarlarda yapılabilen, fakat akıllı telefonlarda yapamayacağınız şeyler için erişim sağlar. Kimi tabletler iş için daha uygun özelliklere sahipken, kimi tabletler ekranları ve ses sistemleri ile eğlence türü tüketime daha uygundurlar. Yukarıdaki önerilerimizi incelediyseniz ve kendi araştırmalarınızı da yapmak istiyorsanız,, tablet alırken dikkat edilmesi gereken özellikleri, araştırmalarınıza rehber olması adına sizler için birkaç maddede sıraladık.

1. Boyut ve Ağırlık

Tabletlerin en ön plandaki özellikleri mobil olmaları ve kolaylıkla taşınabilmeleridir. Bu nedenle satın almadan önce, bu mobiliteyi etkileyebilecek boyut ve ağırlıklarına dikkat etmek gerekiyor. Bazı zamanlarda tableti elinizde uzun süreler tutmanız gerekebilir, bu nedenle alacağınız tabletin çok ağır ve hantal olmasını istemeyebilirsiniz. Ne kadar hafif, o kadar iyi diyebiliriz. Bununla birlikte alacağınız tablet hafiflik özelliğini korurken, dayanıklılığından da ödün vermemelidir.

Tabletin ağırlığını en çok etkileyen özelliği ekranıdır. Tableti daha çok dizi veya film izlemek için alıyorsanız öncelik vermeniz gereken özellik ekranın genişliği olmalıdır; ağırlığını 2. plana atabilirsiniz. Eğer çeşitli zamanlarda işiniz gereği yazı yazmanız gerekiyorsa, ufak ekranlı ve hareket özgürlüğü katacak, hafif, mobil bir klavye ile çalışabilen tabletler de işinizi görecektir.

2. Ekran ve Görüntü Kalitesi

Ekranlar tabletlerin ana bileşeni oldukları için satın alma kararınızı kesinlikle etkileyeceklerdir. Ekran başlığı altında boyutunun dışında dikkat etmeniz gereken birkaç özellik daha var. Bunlar çözünürlük, görüş açısı, parlaklık ve ekran koruyucusudur. Ekran boyutu elbette tabletin de büyüklüğünü belirlemektedir. Ancak büyük ekran her zaman çözünürlüğün de yüksek olduğu anlamına gelmiyor. Görüntü kalitesini ve küçük ayrıntıları görmenizi ekranın büyüklüğünden ziyade çözünürlük belirler. Özellikle tabletinizde Full HD, yani 1080p görüntüler izlemek istiyorsanız, kesinlikle çözünürlüğe dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, dikey yönde minimum 720p kalite sağladığına da emin olun.

Eğer ki bir başkası da kullandığınız tableti izleyecekse, görüntü açılarına da dikkat edin deriz. Sağdan, soldan, yukarıdan veya aşağıdan ekrana bakarken her şeyin net görünüp görünmediğini kontrol edin. Parlaklık özelliğine gelirsek; özellikle dış mekanda tabletinizi kullanacaksanız kesinlikle dikkate alınması gereken bir özelliktir. Ekran ne kadar parlaksa, dışarıdan gelen ışıklardan da o kadar az etkilenir ve o kadar net bir görüntü sağlar.

3. Yazılım – İşletim Sistemi

Tabletlerde, akıllı telefonlardan veya bilgisayarlardan çok daha fazla işletim sistemi seçeneği vardır. iOS ve Android işletim sistemli tabletlerin dışında Amazon Fire OS ve Windows işletim sistemli tabletler de piyasada bulunmaktadır. Tüm bu işletim sistemlerinin farklı özellikleri, artıları ve eksileri vardır. Bunların kısaca artılarından ve eksilerinden bahsedelim, siz de farklarını bilerek ihtiyacınıza uygun işletim sistemli ürünlere daha rahat yönelebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarlardaki gibi bir deneyim yaşamak istiyorsanız, Windows işletim sistemli tabletler sizin için en iyisi olabilir. Fakat kullandığınız bilgisayarlardaki gibi bir performans beklememeniz gerekmektedir. Eğer medya izlemek, oyun oynamak ve yaratıcı tasarımlar yapmak istiyorsanız, sizin için en iyi seçenek iOS olacaktır. Fakat iPad’ler genel olarak diğer tabletlerden daha pahalılardır.

Tabletinizi farklı farklı amaçlar için kullanacak, aynı anda birden fazla şey yapacaksanız, daha kişiselleştirilebilir ve daha açık bir işletim sistemi olan Android’i tercih etmelisiniz. Bununla birlikte, tablet satın almadan önce tabletinizde olmasını istediğiniz uygulamaların hangi işletim sistemlerinde çalıştığına dikkat etmenizi öneririz.

4. Bağlantı ve Ağ İletişimi

Tabletler mobil ürünler oldukları için internete nasıl bağlandıkları ve bağlantı kaliteleri önemlidir. Bu cihazlarda iki farklı bağlantı türü vardır. Bunlardan biri hepimizin bildiği Wi-Fi bağlantısıdır.

Wi-Fi, cihazınızın yerel ağlara bağlanmasını sağlayan ve tabletlerin neredeyse hepsinde bulunan bir özelliktir. Hepsinde bulunmasına karşın, desteklediği değerlere dikkat edilmesi gerekir. Her tablet 802.11n’yi desteklemelidir. Daha iyisini arıyorsanız, hem 2,4, hem de 5 GHz radyo frekans bantlarını destekleyen bir cihazı tercih edebilirsiniz. Daha hızlı bir bant olan 5 Ghz radyo bandını kullanabilmeniz için yerel ağ dağıtıcısının, yani modemin de 5 Ghz radyo bandında çalışabilmesi gerektiğini de belirtelim. Halihazırda bir modeminiz yoksa da son teknolojı modemleri değerlendirdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir diğer bağlantı türü olan hücresel, diğer adı ile cellular, biraz daha komplikedir. Bu bağlantı yöntemi de kısaca telefonlardaki hücresel ağlara benzemektedir. Hücresel bağlantıyı destekleyen tabletlerin 3G, 4G veya 5G ağları ile uyumlu olup olmadıkları göz önüne alınmalıdır.

Bluetooth da yine birçok tablette bulunmaktadır. Klavye ve benzeri çevre birimlerini bağlamak için kullanılmaktadır.

5. Pil Ömrü

Tabletinizi tüm gün yanınızda taşıyacaksanız pil ömrü sizin için ayrıca önemli olabilir. Şunu da belirtmeliyiz ki, tablet içerisindeki farklı uygulamalar, farklı enerji seviyelerinde tüketim yaptıkları için ayrıntılı pil ömrü bilgisine ulaşmak biraz zordur. Bununla birlikte, kimi zaman üreticiler 2 farklı pil süresi bilgisi veriyor. Bunlardan ilki web gezintisi pil ömrü, ikincisi ise video izleme pil ömrü. Tahmin edebileceğiniz gibi, video izlemek daha fazla enerji harcayacağı için, video izleme ve oyun oynama pil ömürleri, belirtilen genel pil ömürlerinden daha kısadır.

6. İşlemciler

Tabletlerde kullanılan işlemcilere kesinlikle dikkat etmelisiniz. Birçok üretici, satış sitelerinde sadece saat hızını ve çekirdek sayısını belirtir. Çipin mimarisi tablet performansına, ağırlığına ve pil ömrüne etki edebileceğinden, işlemciyi daha detaylı araştırmanız gerekebilir.

7. Depolama Alanı

Flash bellek yuvalarına sahip tabletlerin depolama alanları genişletilebilir. Tablette depolama, bulut depolama ile de desteklenebilir. Ancak buna yalnızca tablet internete bağlıyken erişebilirsiniz.

Tablet içerisinde bilgisayardaki kadar depolama alanına ihtiyacınız olmasa bile, depolama alanına dikkat etmeden satın almamalısınız. Boyutları küçük, dayanıklı ve hızlı olduğundan ve az güç tükettiklerinden dolayı, tüm tabletler SSD, yani katı hal depolama kullanırlar. Bunun olumsuz tek yönü ise oldukça maliyetli oldukları için sınırlı depolama alanına sahip olmalarıdır.

Birçok tablet, bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında oldukça az depolama alanına sahiptir. Bu alan genellikle 8 ile 64 GB arasında değişmektedir. Sadece internet sitelerinde gezmek, online platformlardan video izlemek ve okuma yapmak için kullanacaksanız, depolama alanının çok da bir önemi yoktur. Fakat eğer ki dizi – film depolayacaksanız, birden fazla oyun indirecekseniz, ya da işiniz gereği birçok dosya oluşturmak ve depolamak zorundaysanız, daha yüksek depolama alanına sahip tabletleri tercih etmelisiniz. Bu tercihinizle sığmayan dosyalarınız için diğer cihazlarınıza aktarma yapmanıza gerek kalmayacaktır.

8. Aksesuarlar

Cihazınızı satın almadan önce dikkat etmeyi unutmamanız gereken bir diğer şey ise, cihazla birlikte gelecek aksesuarlarıdır. Unutmamalısınız ki, tüm tabletler kullanımı kolaylaştıran bir kalem ya da klavye ile birlikte gelmiyor. İhtiyacınız olabilecek ve tablet ile birlikte gelen bazı aksesuarlar aşağıdaki şekildedir. Siz de ihtiyacınıza göre bu aksesuarların tabletle birlikte gelip gelmeyeceğine dikkat edebilirsiniz.

 • Kalem: Ekran üzerinde el yazısı ile notlar almanızı ve çizim yapmanızı sağlar. Elbette bir kalem yerine piyasadaki en iyi farelerden birini kullanmayı da tercih edebilirsiniz.
 • Ekran koruyucu ve kılıf: Belki de en önemli unsurlardan biridir. Kimi tabletler ekran koruyucu ve koruma kılıfını yalnızca ekstra ücret ile sağlarken, kimi tabletler bu iki aksesuarla birlikte gelir.
 • Harici çevre birimleri: Eğer ki yazı yazma deneyiminiz aynı bilgisayarlardaki gibi olsun istiyorsanız, harici klavye için ekstra bütçe ayırmalı ya da harici klavyeyle birlikte satılan tabletlere göz atmalısınız.

Son Yorumlarımız

İster eğlence için, ister işinize hareket özgürlüğü katmak için; yüzlerce ürün arasından iyi bir tanesini bulmak, kesinlikle iyi bir araştırma gerektiriyor. Hayatınızı birçok konuda kolaylaştıracak tabletlerden bazılarını, sizlere yol gösterebilmek adına inceledik. En iyi tablet modellerinden oluşturduğumuz detaylı tablet tavsiyeleri listemizdeki ürünlerin, farklı fiyat bantlarında yer almalarına ve farklı özellikleriyle ön plana çıkan ürünler olmalarına dikkat ettik. Araştırmalarınıza bireysel olarak devam edebilmeniz için de, bir tablet satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı özelliklerden bahsettik. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir ve incelemelerimiz, size en uygun tableti bulmanızda yardımcı olur. Diğer inceleme yazılarında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın