En İyi Şehir Bisikleti Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Şehir bisikletleri, şehir içinde ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla üretilen bisikletlerdir. Genellikle daha az vitese ve pratik yolculuklar yapabilmek için daha fazla aksesuar seçeneğine sahip olan bu bisikletler, sürücülere sağladığı daha dik oturma pozisyonlarıyla ekstra rahat sürüş sağlamayı amaçlar. Gerek sağlık, gerekse bütçe gibi sebeplerle şehir içinde ulaşım için tasarlanmış şehir bisikletleri her geçen gün alıcıların akıllarını cezbetmeye devam ediyor. Daha sağlıklı bir vücut isteyenler de, araba ve motor fiyatlarına yetişemeyenler de, çevre dostu ulaşımı destekleyenler de hangi şehir bisikleti almalıyım başlıklarının altında toplanmış durumda. En iyi şehir bisikletleri için şehir bisikleti tavsiyelerimizi faydalı bulacağınıza inanıyoruzç

Neden Şehir Bisikleti Almalıyım?

Güvenli Ulaşım

Günümüzde ne yazık ki trafik kazaları gün geçtikçe artıyor ve bunların çok büyük bir kısmı motosiklet ve otomobil gibi araçlarla yaşanıyor. Otomobil kazaları ülkemizde yaşanan trafik kazalarının neredeyse yarısını oluştururken, bisiklet kazaları %2 gibi küçük bir dilime sahip. Yani bisiklet, metropoller haricinde, şehir içi güvenli ulaşım için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz yollardan biri.

Çevre Dostu

Bisikletler, içinde bulunduğumuz bu sanayi dünyasında, trafiğe her gün milyonlarca araç çıkan bu dönemde belki de dünyamızı kurtarmanın yoludur. Abarttığımızı düşünüyorsanız, şu açıdan bakmanızı öneririz; çevre bilimcilere göre yılda 20 bin kilometre yapan bir otomobil, havaya 4 bin kiloya yakın karbondioksit salıyor. Dünyada toplam 2 milyara yakın motorlu araç bulunuyor ve bu sayıyı 4 bin kiloyla çarptığımızda karşımıza korkunç bir rakam çıkıyor. Bisikletler fosil yakıt üretmez ve bisiklet kullanımının artması karbon salınımını azaltmaya ve küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olur. Yani şehir içi yolculuklarınızda bisiklet kullanarak, tamamen kendi gücünüzle dünyayı kurtarabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam

Bisiklet kullanmak, son derece etkili bir egzersiz yöntemidir. İşe, bakkala giderken veya boş zamanlarınızda sahilde gezintiye çıkmak istediğinizde düzenli olarak bisiklet kullanırsanız, sonunda fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Fazla kilolarınızdan arınıp vücudunuzun kas üretmesi için harika bir araç olan bisikleti kullanarak ayrıca temiz havada düzenli olarak yaptığınız egzersiz sayesinde geceleri de daha iyi bir uyku çekersiniz. “Ama bisikleti sadece hava iyiyken kullanabilirim, ne anlamı var ki,” diye düşünenleriniz olabilir, ancak bu düşünürlerimize gerekli önlemleri almanız takdirinde uygun yol şartları varken kışın bile bisiklet sürülebileceğini hatırlatmak isteriz.

Bütçe Dostu Ulaşım

Şehirde yaşayanlar için bisikletlerin belki de en cezbedici noktaları bütçeleridir. Günümüzde bir arabanın onda birinden bile çok daha uygun bir fiyata bisiklet alabiliyoruz, ayrıca araba kullanmak için gereken ehliyete de para vermemiz gerekirken, bisiklette öyle bir zorunluluğumuz bulunmuyor. Park yerlerine sürekli para vermek zorunda da kalmıyoruz. Bununla da bitmiyor, toplu taşımayı daha uygun buluyorsanız seneler boyunca her gün işe veya okula giderken toplu taşıma kullandığınızı düşünürsek toplu taşımaya harcadığımız parayı topladığımızda yine de bisikletten çok daha fazla bir miktara denk geliyor. Ayrıca bakımları da kolay olduğu için o noktada da cebimizden pek fazla bir şey vermiyoruz. Bizce bu, şehirlerde yaşayan okuyucularımız için gerçekten de birçok soruyu gideren bir nokta.

Daha Az Stres

Her gün bisiklet kullanarak yaptığınız egzersizin vücudunuzu rahatlatması ve dolayısıyla stresinizi azaltması bir yana, özellikle büyükşehirlerde yaşayan okuyucularımızın içtenlikle anlayabilecekleri trafik sorunundan kurtulmanın da getirdiği bir rahatlama veriyor bisikletler. Ayrıca sadece bununla da kalmıyor, ulaşıma daha az para vermek, sürekli park yerlerine para vermek zorunda kalmamak, gitmek istediğiniz yerlere zamanında gitmek gibi birçok şeyi de göz önüne aldığımızda, uygun bir şehir bisikletinin büyükşehirlerde hayatı inanılmaz derecede kolaylaştırdığını ve kullanıcılarının stresini önemli ölçüde azalttığını söyleyebiliriz. Ayrıca şehir bisikletleri, sanılanın aksine bizlere rahatsız bir yolculuk sunmuyor, aksine rahat olmaları ve rahat kullanılmaları için tasarlanmıştır, dik oturmaya elverişli seleleri sayesinde uzun yollarda bile zorlanmadan pedal çevirebilirsiniz.

Sosyalleşme

Son olarak, bisiklet kullanmanın küçümsenmemesi gereken bir getirisi daha olduğundan bahsetmek gerek. Bisiklet kullanmak, şehrinizde bulunan ve sizinle aynı yollara gönül koymuş insanlarla tanışabilmeniz için harika bir yoldur. Bisiklet topluluklarına katılabilir, birlikte istediğiniz yerleri gezebilir ve farklı şehirlerden insanlarla da tanışabilirsiniz. Ayrıca her gün düzenli olarak bisiklet kullanmanız, çevrenizdeki insanlara da örnek olacak ve çevrenizdeki bisiklete özendirerek bisiklet misyonuna destek olmanızı sağlayacaktır.

En İyi Şehir Bisikleti Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Corelli Trivor 1.0 Şehir Bisikleti

Corelli Trivor 1.0 Şehir Bisikleti

 • Fiyat: ₺₺
 • Vites: 21
 • Ağırlık: 13 kg
 • Jant: 28 inç
Ürünü Gör
Mosso Legarda 2121 MGM V

Mosso Legarda 2121 MGM V

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Vites: 21
 • Ağırlık: 12.2 kg
 • Jant: 28 inç
Ürünü Gör
Kron Tx 150

Kron Tx 150

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Vites: 24
 • Ağırlık: 13.8 kg
 • Jant: 28 inç
Ürünü Gör
ELOPS 520

ELOPS 520

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Vites: 6
 • Ağırlık: 3 farklı seçenek
 • Jant: 26 – 28 inç
Ürünü Gör
BTWIN ORIGINAL 500 Hibrit Bisiklet

BTWIN ORIGINAL 500 Hibrit Bisiklet

 • Fiyat:
 • Vites: 6
 • Ağırlık: 13,5 kg
 • Jant: 24 inç
Ürünü Gör

En İyi Şehir Bisikleti Modelleri (Güncel Liste)

1. Corelli Trivor 1.0 Şehir Bisikleti

Size Uygun mu?

Corelli Trivor 1.0 Şehir BisikletiListemize kullanışlı bir fiyat-performans ürünüyle başlıyoruz. İster uzun, ister kısa mesafeler için olsun, şehir içinde kullanmak için uygun fiyatlı bir bisiklet arıyorsanız, Corelli Trivor 1.0 uygun fiyatı ve muadillerine kıyasla daha kolay taşınabilir yapısıyla sizin için en uygun seçenek olabilir.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat: Bu kaliteyi bu fiyatta bulmayı beklemiyorduk. Uygun şartlarda saklandığı ve kullanıldığı takdirde bizleri uzun bir süre tatmin edeceğini düşünüyoruz.
 • Vites Sayısı: Bu ürün, fazla vites sayısıyla arası iyi olanlar için ideal. Tam 21 vitesli. Bu ise size daha çeşitli hız seçenekleri ve fiyat bandındaki muadillerine kıyasla biraz daha fazla hız sağlıyor. Ayrıca vites geçişleri de hoşumuza gitti.
 • Ağırlık: Şehir içinde bisiklet ulaşımı bazen karşımıza çıkan engebelerle, kaldırımlarla veya arabalarla zorlaşabiliyor, veya bisikletimizi bazen yokuşlardan veya merdivenlerden iterek veya taşıyarak çıkarmamız gerekiyor. Bu gibi durumlar için 13 kiloluk uygun bir ağırlığa sahip.
 • Renk Seçenekleri: Araba bakarken nasıl seçici davranıyor ve güzel görünmesini istiyorsak, bisiklette de bunu isteyebiliyoruz. Çok hoşumuza giden bir modelin güzel bir rengi yoksa da hayal kırıklığına uğrayabiliyoruz. Corelli Trivor 1.0, böyle bir hayal kırıklığını tatmayalım diye bizler için gri-mavi, gri-kırmızı ve gri-yeşil olmak üzere üç farklı renk kombinasyonu yapmış. Renkler birlikte gerçekten çok güzel duruyor.
 • Yokuş Sürüşü: Yokuşlar, özellikle şehir içinde bisiklet kullanıcılarının korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Bu Corelli bu ürününde bizlere adeta “artık korkmanıza gerek yok,” demiş. Yokuşlarda sürüşü muadillerine kıyasla gerçekten daha rahattı.

Neyi Sevmedik?

 • Sele: Bisikletin selesi ne yazık ki pek de rahat değildi, bu sebeple uzun sürüşlerde bizi biraz rahatsız etti. Yani bu ürünü kullanmaya başlamadan önce denemenizi ve sizin için de rahatsız olması halinde selesini değiştirmenizi öneririz.

2. Mosso Legarda 2121 MGM V Şehir Bisikleti

Size Uygun mu?

Mosso Legarda 2121 MGM VMosso, bisiklet denince ilk akla gelen markalardan biri, o yüzden bu listemizde de bir Mosso bisiklet incelemezsek olmaz diye düşündük. Hafifliği en ön plana koyuyor, beni yormasın, düz yollarda iyi bir performansı olsun diyorsanız, Mosso’nun özellikle bu modeli sizi çok mutlu edecek.

Neyi Sevdik?

 • En hafif bisiklet: Bu araç, adeta bisikleti gününüzün her anına dahil edin diye tasarlanmış. Şu ana kadar incelediğimiz en hafif bisiklet olma özelliğine sahip. Bisikletlerin ortalama ağırlıkları 15 ila 20 kilogram arasında değişkenlik gösterir, ancak Mosso Legarda 2121, sadece 12.20 kilo ağırlığında. Böylesi bir hafifliği, ancak katlanabilir bisikletlerde bulduk. Özellikle zayıf kullanıcılar için harika.
 • En kolay sürüş: Mosso’nun bu modeliyle özellikle düz yollarda oldukça rahat ilerleyip hızlanabiliyoruz. Sadece 12 kilo ağırlığında olması, bu bisikleti düz yollar için harika bir bisiklet haline getirmiş. Ayrıca hafifliği sayesinde yokuşlarda bisikletimizi itmemiz dahi gerekse muadilleri kadar zorlanmadık.
 • Alüminyum kadro: Çelik kadroya sahip bir bisikletle bisiklete başlamak pek de tercih edilmiyor, bu sebeple aynı fiyat bandındaki diğer şehir bisikletleriyle kıyasladığımızda, Mosso Legarda 2121’in alüminyum kadroya sahip olması bizleri çok sevindirdi.
 • Zarif Tasarım: Kabul edelim, bisikletlerin kablolarının ortalıkta olması, pek de çekici bir görüntü yaratmıyor. Hatta aksine, karmaşık ve belki çirkin bir görüntü ortaya koyabiliyor. Bu aracımızda kabloların bisikletin içinden geçmesi daha az karmaşa yaratmakla kalmamış, ayrıca bisiklete daha kaliteli ve premium bir görüntü sağlamış.
 • Ayarlanabilir gidon: Şehir bisikletleri kullanıcılarının, hız ve rahatlıktan birini tercih edebilmeleri oldukça büyük bir artı diye düşünüyoruz. Ayarlanabilir gidon sayesinde bu bisikletle öne doğru eğilerek daha hızlı gitmek veya daha dik bir oturuşla rahat bir gezinti yapmak arasında seçim yapabiliyoruz. Bu da şehirlerimizin ve hayatlarımızın hemen her türlü koşuluna ayak uydurabilmelerini sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Aksesuar yok: Elbette ki kendi isteğimize göre özelleştirebildiğimiz bir model, ancak satın alımda portbagaj, aydınlatma veya zil gibi herhangi bir aksesuarla birlikte gelmiyor. Açıkçası, öyle olsaydı tadından yenmezdi.

3. Kron Tx 150 Şehir Bisikleti

Size Uygun mu?

Kron Tx 150Hemen her listemizde olduğu gibi, bu listemizde de bir adet canavara yer vermesek olmaz dedik. Hız canavarı dersek belki biraz abartmış ve motorlu araç kullanıcılarını yanıltmış oluruz, ancak kesinlikle performans açısından incelediğimiz en iyi ürünlerden biri.

Neyi Sevdik?

 • Yokuş sürüşü: Ruble olarak HG200 12-32 tercih edilmiş. Bir önceki modelinde 28 olan ruble tırnağının bu modelde 32 olması, tırmanışlarda dik rampalara çıkmayı kolaylaştırmış. Yokuş performansı oldukça iyi.
 • Maksimum hız: Şu ana kadar maksimum 21 olarak gördüğümüz vites sayısı Kron Tx 150 modelinde tam 24 vites, bu ise bizlere daha fazla dişli aralığı sunuyor ve bu özelliği sayesinde bu bisiklet bizlere daha fazla hız için uygun koşulları oluşturmuş. Sayesinde bu bisikletteki maksimum hızımız muadillerine göre kesinlikle daha iyi.
 • Amortisörlü maşa: Amortisörlü maşa, engebeli ve zor yollarda kesinlikle kullanıcıların ilk tercihi. Sabit maşalı bisikletler genellikle daha hafiftir ve hafif olmaları sayesinde daha az yorar, ancak toprak yollardan veya arnavut kaldırımı gibi yollardan geçecekseniz ve hızı konfordan daha ön plana koyuyorsanız, bu bisikletin amortisörlü maşaya sahip olması eminiz ki listenizde sıra atlamasına sebep olacak.
 • Ağırlık: Sabit maşalı bisikletler genellikle daha hafif demiştik, ancak bunun kullanıcılarımızın gözünü korkutmasını pek istemeyiz. Aslında bu ürün 13.8 kg ağırlığıyla gayet ortalama bir ağırlığa sahip. Yani 15-20 kg aralığında olmadığını duymak içinize su serpebilir.
 • Hidrolik disk fren sistemi: Tx 150’nin bu özelliği, özellikle yağmurlu iklimlerde yaşayanlar için müjde özelliğimiz. Bisikletler genellikle V frene sahiptir, bu ise aslında daha dayanıklı ve basit bir modeldir. Ancak yağmurda ve ıslak zeminlerde kullanımda, hidrolik disk fren sisteminin frenleme kalitesi daha avantajlıdır.

Neyi Sevmedik?

 • Sele: Bisikletin sele kalitesi bizleri pek de tatmin etmedi. Birkaç saatlik yolculukta rahatsızlığını hissettirdi, yani uzun yolculuklar yapmak istiyorsak bu modeli satın alırken selesini değiştirmek veya jel kılıf almak mantıklı olabilir, aksi takdirde ağrılara sebep oluyor ve her gün bisiklet kullanacaklar için veya uzun yolculuklar yapacaklar için sorun teşkil ediyor.

4. ELOPS 520 Şehir Bisikleti

Size Uygun mu?

ELOPS 520Tasarım harikası bir ürünle devam ediyoruz. Şekil olarak gördüğümüz en güzel bisiklet olma özelliğine sahip ELOPS 520, sadece görüntüsüyle değil, performansı ve özellikleri ile de bizleri şaşırttı. Bu fiyat bandında bu özelliklerle alabileceğiniz en iyi bisikletlerden biri.

Neyi Sevdik?

 • Tasarımı: Elbette ki bu ürüne baktığımızda ilk dikkatimizi çeken şey ürünün tamamı oldu! Beyaz tekerlekleri, şık dizaynı ve harika iki rengiyle ELOPS 520 gerçekten de göz alıcı bir bisiklet. Görüntüsü ile yolda giderken bisiklet sevmeyenlerin bile görüp bayılacağı bir ürün diyebiliriz.
 • İki kişilik: Bisikletler genellikle birden fazla kişilik kullanma kaygısıyla tasarlanmaz, ancak bu bisikletin portbagajı bebek koltuğu takmaya uygun, ayrıca alçak bir kadroya da sahip olduğu için inip binerken sorun yaşatmıyor. Bu özelliği sayesinde çocuklarınızla zorlanmadan güvenli gezintilerin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Boyut seçenekleri: Her bisiklette olmayan bir özelliğe daha geldik. Bisikletin özelliklerini sevip de vücut yapınıza uygun olmaması gerçekten hayal kırıcı bir durum ve açıkçası bu durumu bu inanılmaz güzellikteki bisiklette yaşasaydık çok üzülürdük. Bisiklet tam 3 adet boyut seçeneğiyle geliyor. Boyunuza bağlı olarak XS, S/M ve L/XL boyutlarından birini tercih edebiliyorsunuz.
 • Lastik: Şehirlerde bisiklet sürmek sanılanın aksine zor olabilir, çünkü çıkmanız gereken yokuşlar, kaldırımlar, geçmeniz gereken çakıllı ve raylı yollar ve çukurlar sürüş deneyimini oldukça zorlaştırır. Bu soruna odaklanmak isteyen ELOPS, çözüm olarak 45 mm’lik geniş lastikler seçmiş.
 • Aksesuar uyumluluğu: Bu şehir bisikleti beraberinde monte edilmiş portbagaj, sepet ve lastiklere entegre edilmiş LED aydınlatmalarla birlikte geliyor, ayrıca zincir koruması bulunuyor ve farklı aksesuarlar takılabilmesi için de kasıtlı olarak yer bırakılmış. Bunun ince bir düşünce olduğunu düşünüyoruz.

Neyi Sevmedik?

 • Yokuş Sürüşü: Dik yollarda bisikletin çekişi ne yazık ki yeterli değil ve sürerek gitmek çok zor, biraz daha fazla olmasını isterdik. Ancak bu haliyle orta eğimli yokuşlarda muadillerine kıyasla daha rahat bir çekiş sağladığını söylemeliyiz.

5. BTWIN ORIGINAL 500 Hibrit Bisiklet

Size Uygun mu?

BTWIN ORIGINAL 500 Hibrit Bisiklet120 – 135 cm boy aralığında değilseniz, sizin için uygun olmayabilir, ancak bu boylarda bir çocuğunuz varsa, kendisi için en uygun bisiklet kesinlikle BTWIN’in bu modeli. Kolay kullanımı, şirin tasarımı ve ergonomik yapısıyla çocuğunuz bu bisiklete bayılacak.

Neyi Sevdik?

 • Sürüş rahatlığı: BTWIN bu bisikleti her zemine uygun olacak şekilde tasarlamayı başarmış, yani çocuklarınız engebeli, çakıllı yollardan giderken bile minimum zorluk yaşayacaklar. Ayrıca yarı yüksek gidona sahip olması sebebiyle oturma konforu da oldukça güzel.
 • Aksesuar uyumluluğu: Ürünün belki de en sevdiğimiz özelliği aksesuarları oldu. Ürün kendiliğinden kedigözleri, pilli aydınlatmalar, zil ve metal sepet dahil bir şekilde geliyor. Ayrıca önünde ve arkasındaki çamurluklar sayesinde hem lastik dışarıdan daha az hasar görüyor, hem de ıslak yollarda sıçratmalar azalıyor. Ayrıca ek ücret ödeyerek denge tekerlekleri de takabiliyorsunuz.
 • Kaliteli parçalar: Çocuklarımız için elbette ki her şeyin en iyisini isteriz, çocuklarımız için bir şey alırken ise her şeyden öte ise güvenilir olmasını bekleriz. Kaliteli parçaları kesinlikle güven oluşturmaya yetiyor, ayrıca iç kısımda bulunan zincir koruması zincir atmalarını engellerken selenin arkasında ise olası darbelere karşı hasarı azaltmak için plastik parça bulunuyor. Hemen her türlü yolda kullanılabilmesi de büyük bir artı.
 • Kolay kullanım: 120 cm boyundaki bir çocuğun, ellerinin büyük olmasını beklemek biraz saçma olurdu. BTWIN de bunu düşünmüş ve fren için gidon yapısını değiştirmiş. Ayrıca sahip olduğu 6 adet vites ayarı ile kullanımı da oldukça basitleştirmiş.

Neyi Sevmedik?

 • Ağırlık: Bisiklet ne yazık ki çocuklar için taşınabilir bir ağırlığa sahip değil. 13 kg ağırlığında olmasının sürüşü veya yokuşlarda itmeyi zorlaştırabileceğini düşünüyoruz.

Şehir Bisikleti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

en iyi şehir bisikletiBisiklet satın alırken dikkat etmemiz gereken aslında pek çok şey var. Çocukluk bisikletlerinizi alırken bu özelliklere pek de dikkat etmemiş olabilirsiniz, ancak devir değişti ve artık alacağımız bisikletin sürüş kalitesini, güvenliğini ve rahatlığını ön plana koymamız gerekiyor. Ayrıca her bisiklet bizlere istediğimiz özellikleri sunmayabiliyor veya bir başkasından çok rahat olduğu yönünde yorumlar almamıza rağmen vücut tipine göre farklılık gösterdiğinden bize rahat gelmeyebiliyor. Bu ve bu gibi sebeplerle herhangi bir bisiklete karar kılmadan önce yazımızın bu kısmını baştan sona okumanızı tavsiye ederiz.

Boyut

Kullanacağınız bisikletin boyutu, ilk dikkat edeceğiniz şey olmalıdır; çünkü özellikle söz konusu şehir bisikletiyken, sürüş konforu daha ön plandadır. Bisikletin boyutunun vücudunuza ve kendi boyunuza uygun olmaması ise size çok büyük rahatsızlık verebilir. Büyük bir bisiklet almanız halinde bisikleti durdurduğunuzda ayağınızın yere rahat değmesi gerekir, ancak bunu düşünüp küçük bir bisiklet alırsanız da duruşunuz bozulacaktır. Ayrıca bisikletin yerden uzunluğunun yanı sıra, sele ile direksiyon arasındaki kısmın uzunluğu da oldukça önemlidir, bu kısmın fazla uzun olması süper kahraman misali sürekli öne eğilerek sürmenize sebebiyet verecek iken, kısa olması da hareket kabiliyetinizi sınırlayabilir. Çocuklarda boyut seçimi biraz daha kolaydır, örneğin 5, 6, 7 ve 8 yaşlarındaki çocuklar için 18 jant bisikletler uygunken, genç ve yetişkinlerde net bir sayı vermek mümkün değildir. Bu sebeple size uygun bisiklet boyutunu seçmeden önce mutlaka satıcılara danışmalı ve bisikleti satın almadan önce denemelisiniz.

Bisiklet boyutu ve taşıma kolaylığı önceliğinizse en iyi katlanır bisikletleri değerlendirdiğimiz yazımıza da bir göz atmadan son kararınızı vermeyin deriz.

Kullanım Amacı ve Şekli

Şehir bisikletleri, elbette ki özellikle şehir içi ulaşımlar için tasarlanmışlardır. Yani zorlu ve engebeli yollarda gezinmek istiyorsanız, tercihiniz şehir bisikleti olmamalıdır.  Ayrıca bir şehir bisikleti satın alırken bile, ne tür yollarda ve nasıl kullanacağınıza önceden karar vermeniz gerekebilir. Örneğin sürekli yokuşlu yollardan gidecekseniz, bisikletinizin şeklinin sizi yokuşlu yollarda zorlamayacak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Sürekli uzun yolculuklar yapacaksanız ona göre hız veya rahatlığı ön plana koyan bir bisiklet istersiniz. Bisiklet kullanmaya yeni başlıyor ve kolay bir sürüş deneyimi istiyorsanız alacağınız bisikletin kullanıcı dostu olmasını tercih etmeniz daha doğru olur. Bunların yanı sıra alacağınız bisikleti nerede bekleteceğinize göre bir seçim de yapmanız gerekebilir. Bisikletleri sürekli eve taşımak gerçekten de zor olabiliyor ve bu durumda dışarıda bırakmayı tercih edebiliyoruz. Ancak böyle durumlarda dışarıda muhafaza edeceksek uygun, kaliteli bir boyası ve korozyona dayanıklı parçaları olması gerekiyor.

Şehir bisikleti yerine daha az efor gerektiren bir bisiklet tercih ederseniz en iyi elektrikli bisiklet modellerinden oluşan değerlendirme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sele Seçimi

şehir bisikleti tavsiyeleriBisiklet satın alırken seleye dikkat etmek genellikle unutulur, ancak rahat bir sürüş deneyimi için sele çok önemlidir. Elbette ki rahatlık için bisikletin boyutu önemlidir, ancak rahatsız bir seleyle bisikletinizin vücudunuza ne kadar uygun olduğu önemini kaybeder. Sanılanın aksine yumuşak bir sele, daha fazla konfor sağlamaz, aksine uzun yolculuklarla kan akışını baskıladığı için rahatsız eder. Biraz daha sert ve kalçayı destekleyici bir sele ile uzun yolculuklar inanın çok daha çekilesi olacaktır. Sürüş rahatlığını inanılmaz derecede etkileyen seleyi, bisikleti satın alırken satıcıdan değiştirmesini isteyebilirsiniz.

Aksesuar Uygunluğu

Nasıl araba alırken her şeyine dikkat ediyorsak, bisiklet satın alırken de ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Bir bisiklete alıcı gözüyle bakarken, çamurluklar, su şişesi kafesleri, sepetler ve portbagajlar gibi şeyler için montaj noktaları olup olmadığına bakmalısınız. Bisikletinizi özelleştirmek büyük ölçüde size bağlıdır, çantanızı koyacak bir sepet veya arkanıza birini bindirebilmenizi sağlayacak bir portbagaj gibi aksesuarların olup olmayacağına siz karar verirsiniz. Sayısız uyumluluk senaryosu vardır, ki bu da aslında bisikletinizde eklemek istediğiniz aksesuarlar için gerekli alan ve montaj noktaları olup olmamasına bağlıdır. Örneğin katlanabilir bisikletlerde aksesuar uydurmak oldukça zordur, çünkü aksesuarlar bisikletin katlanmasına engel olabilir. Bunun yanı sıra bisikletinizi işe veya okula giderken kullanacaksanız, kapalı bir zincir koruma isteyebilirsiniz ki yağmurlu zamanlarda kıyafetlerinize çamur sıçramasın. Özetle bisikletin beraberinde gelmeyen ancak olmasını istediğimiz aksesuarları bilmemiz ve satın almadan önce uyumluluk sorunu yaşamamak için alacağınız bisikletin özelliklerini iyi araştırmanız gerekir. Ayrıca bisikletinizi gittiğiniz yerde güvenle park edebilmek için bisiklet kilidi tavsiyelerimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Tasarımı

Bu maddenin kimisi için pek de önemli olmadığını kabul ediyoruz. Ancak bize göre, nasıl araba veya motosiklet alırken kılı kırk yarıyorsak, nasıl yanımıza alacağımız çantayı veya hırkayı üstümüze uydurmak için uğraşıyorsak, bisiklet satın alırken de aynı uğraşı göstermeye çalışmamız gerekir. Birbirinden güzel modellere sahip bu ulaşım aracının görüntüsüne bakmadan tercih yapmak bizce hiç de doğru değil, çünkü bisiklet sürmenin başlı başına bile karizmatik olmasının yanı sıra, böyle bir ürünü aldığımızda, sürerken kendimize yakıştırmak dışarıdan da güzel görünmek isteriz.

Şehir bisikleti almaktaki temel amacınız ulaşım ise en iyi elektrikli scooter modellerinin yer aldığı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Ulaşımlarımızda şehir bisikletleri kullanmak, her gün gelişmeye ve aynı oranla kirlenmeye devam eden dünyamızı kurtarmak adına atabileceğimiz en büyük ve en önemli adım olabilir. Bu harikulade ürünler bizlere hayatta aradığımız neredeyse her şeyi sunuyor diyebiliriz; iyi bir uyku, fit bir vücut, düzgün bir beslenme alışkanlığı, stressiz bir akıl, dolu bir cüzdan, daha mutlu bir biz ve daha iyi bir dünya! Bunlardan daha fazlasını isteyebileceğimizi düşünmüyoruz ve bütün bunları bu bisikletlerin sağlayabileceğini biz de bilmezdik. Bu yazımızda sizler de bu mutluluğa ve sağlığa en kısa zamanda ve en kolay yoldan kavuşun diye sizler için şehir bisikleti alırken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı sıraladık ve şehir bisikleti tavsiyeleri listesi oluşturarak sizler için en iyi şehir bisikleti modellerini inceledik. Makalemizin sizlere ihtiyacınız olan bisikleti bulmanız için yardımcı olabilmesini umuyoruz. Bir sonraki inceleme yazılarımızda görüşmek üzere…

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın