En İyi Motorlu Testere Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Testere, genellikle üçgen şeklinde sivri ucu bulunan, çeşitli materyalleri kesmeye yarayan aletlere verilen addır. Zamanında manuel olarak ileri geri hareket ettirilerek kesim yapılabilen testereler, zamanla teknolojinin gelişmesine bağlı olarak günümüzdeki hallerini almışlardır.  Genel olarak motorlu testereler diye adlandırılan bu makineler, benzinle çalışan, elektrikle çalışan ve akü ile çalışan testereler olmak üzere üç çeşide ayrılır. Bizler bu yazımızda en iyi motorlu testereler hakkında derlediğimiz bilgileri motorlu testere tavsiyeleri şeklinde satın alma sürecinizde faydalı olması amacıyla sizlere sunduk. Dilerseniz yazımıza, bir motorlu testere edinmenin faydalarına bakarak başlayalım.

Neden Motorlu Testere Almalıyım?

En İyi Motorlu TestereMotorlu testereler, insan yaşamının olduğu hemen hemen her alanda ihtiyaç duyulan cihazlardan biridir. Günlük hayatta çok da fazla dikkatimizi çekmeyen ya da üzerinde pek de kafa yormadığımız birçok eşyamız bir testere işleminden geçmiştir. Üzerinde yemek yediğimiz masamız, evimizin zeminini oluşturan parkelerimiz, odalarımızı birbirinden ayıran kapılarımız ve daha saymakla bitmeyen onlarca şey üretilirken, monte edilirken, şekillendirilirken testereler mutlaka kullanılmıştır. Yazımızın bu kısmında, hayatımızın birçok alanına dokunmuş bu yetenekli cihazlardan edinmenin bizlere ne gibi kolaylıklar sağlayabileceğinden bahsettik.

İşlerinizi Kısa Sürede Bitirmenizi Sağlar

Motorlu testereler, insan gücüyle kesilmesi zor, kimi zaman da imkânsız olan materyalleri kısa sürede ve istediğiniz boyutlarda kesmenizi sağlayan makinelerdir. Bahçenizde bulunan ağaçlarınızı budamanız için ya da odunlarınızı keserek kışlık yakacaklarınızı hazırlamanız için bir motorlu testere satın almanız işlerinizi kısa sürede ve kolayca bitirmenizi sağlar. Böylece hem zamandan tasarruf sağlamış hem de fazla efor sarf etmemiş olursunuz. Efor sarf etmemiş olmanız da sizlere dolaylı yoldan bir sonraki işlerinizi tamamlarken daha çok zaman tasarrufu imkânı sağlayacaktır. Yani her iki durumda da kârdasınız diyebiliriz.

Bahçenizde ağaçlar dışında çimenlik alanlar da varsa en pratik şekilde bahçe bakımınızı yapmanızı sağlayacak bir diğer alet çim biçme makinesidir. Çim biçme makinesi tavsiyelerimizi de inceleyerek bahçenizi en bakımlı haline kavuşturabilirsiniz.

Farklı Materyaller Üzerinde Kullanabilirsiniz

Bir motorlu testereye sahip olmak, elinizde bulunan farklı yapıdaki birçok materyali kesebilmenizi sağlar. Ahşap, plastik ve metal malzemelerinizi dilediğiniz ölçülerde ve şekillerde kesebilirsiniz. Tabii bunun için işlevleri birbirinden farklı olan çeşitli motorlu testereler arasından size uygun olanını seçerek satın alma işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Yazımızın devam eden bölümlerinde sizlere bu çeşitlilik içerisinden güzel örnekler sunacağız.

Çeşitli Alanlarda Kesim Yapabilirsiniz

Motorlu testereler oldukça fazla çeşidi olan cihazlardır. Keseceğiniz materyale göre ya da yapacağınız kesme işleminin türüne göre seçeceğiniz motorlu testerelerle size en uygun mekânda işlemlerinizi yapabilirsiniz. Evinizden uzakta bulunan bir yerde, örneğin ormanlık bir alanda ağaç kesme işlemi yapacaksanız, elinizde bulunan motorlu testerenizi kolay taşınabilir olma özellikleri sayesinde yanınızda götürebilir ve kesiminizi yapabilirsiniz. Veya kapalı alanlarda çalışabilmeniz için uygun tasarlanmış bir ürün tercih ederek bu tip mekanlarda kesim yapabilirsiniz. Hatta motorlu testerelerin bir çeşidi olan ve hobilerinizi gerçekleştirmeye yarayan kıl testere makinelerini oldukça sessiz çalışmaları sayesinde evlerinizde bile kullanabilirsiniz.

Temiz Bir İşçilik Yapmanızı Sağlar

Motorlu testereler, keskin ve hızla dönen bıçakları sayesinde kullanacağınız yüzey üzerinde hızlıca kesim yapmanızı sağlayan cihazlardır. Manuel olarak bir yüzeyi testereyle kesmeye çalışırken kaymalar olabilir. Hepimizin bildiği gibi, bir kağıdı makas olmadan düz bir şekilde kesmek çok zor ve sinir bozucu bir durumdur, manuel testere kullanırken de aynı kağıttaki gibi İstediğimiz çizgide kesim yapamayabilir ve elimizdeki materyale zarar verebiliriz. Fakat motorlu testereler belirlediğimiz düzlemde seri bir şekilde kesim yaptıkları için eğer cihazda bir bozukluk yoksa istediğimiz çizgide ve istediğimiz biçimde pürüzsüz bir şekilde ürünümüzü keser.

Yorulmadan Kesim Yapabilirsiniz

Bazen manuel testerelerle kesilmesi mümkün olsa da sayıca fazla olan bir şeyler kesmemiz ve bunun için çokça vakit harcamamız gerekebilir. Örneğin kışlık yakacak odunlarımızı kesmek bir balta ile ya da el testeresi ile mümkündür fakat bu işlem hem çok zaman alır hem de bedenimizi fazlaca yorar. Bir motorlu testereye sahip olmak, işlerimizi hızlandıracağı gibi bizleri yormadan, uzun işlerden sonra vücudumuzda oluşabilecek çeşitli bölge ağrılarına mahal vermeden kesim yapmamızı sağlar.

En İyi Motorlu Testere Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Hyundai Techno 700 Dijital Motorlu Testere

Hyundai Techno 700 Dijital Motorlu Testere

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Çalışma Tipi: Benzinli
 • Motor Gücü: 2,8 hp
 • Pala Boyu: 46 cm
 • Ağırlık: 5.5 kg
 • Zincir: 36 diş
Ürünü Gör
Makita DUC353Z Akülü Motorlu Testere

Makita DUC353Z Akülü Motorlu Testere

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Çalışma Tipi: Akülü
 • Motor Gücü: 2 x 18 V
 • Pala Boyu: 35 cm
 • Ağırlık: 4.04 kg
 • Zincir: 3/8″ bölme
Ürünü Gör
Einhell Elektrik Motorlu Testere GE-EC 2240

Einhell Elektrik Motorlu Testere GE-EC 2240

 • Fiyat: ₺₺
 • Çalışma Tipi: Elektrikli
 • Motor Gücü: 2000 W
 • Pala Boyu: 40 cm
 • Ağırlık: 5.6 kg
 • Zincir: 56 dişli dişli; 3/8 inç bölme
Ürünü Gör
Secho 4100 Benzinli Motorlu Testere

Secho 4100 Benzinli Motorlu Testere

 • Fiyat:
 • Çalışma Tipi: Benzinli
 • Motor Gücü: 2 hp
 • Pala Boyu: 45 cm
 • Ağırlık: 4.5 kg
 • Zincir: 31 diş
Ürünü Gör
Oleo-Mac GSH 56 Benzinli Motorlu Testere

Oleo-Mac GSH 56 Benzinli Motorlu Testere

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Çalışma Tipi: Benzinli
 • Motor Gücü: 3,5 hp
 • Pala Boyu: 50 cm
 • Ağırlık: 5,4 Kg
 • Zincir: 34 diş
Ürünü Gör

En İyi Motorlu Testere Modelleri – (Güncel Liste)

1. Hyundai Techno 700 Dijital Motorlu Testere

Size Uygun Mu?

Hyundai Techno 700 Dijital Motorlu TestereEn iyi motorlu testereler listemizin ilk sırasında Hyundai marka motorlu testere yer alıyor. Dijital olma özelliği ile öne çıkan Hyundai Techno 700  motorlu testere ile ağaç kesme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha çok amatör kullanıcılar için uygun olduğunu düşündüğümüz Hyundai Techno 700  dijital motorlu testereyi incelemeden geçmemenizi öneririz.

Neyi Sevdik?

 • Dijital Devir Göstergesi: Hyundai Techno 700 motorlu testere, dijital bir göstergeye sahip olması ile rakiplerinden ayrılıyor. Başka motorlu testereleri incelediğimiz zaman böyle bir özellik ile karşılaşmıyoruz. Cihazda bulunan dijital devir göstergesi ile kullanıcılar makinenin devrini takip edebiliyor ve gereken devir ayarını yapabiliyor. Bu sayede testere en verimli halde çalışır hale geliyor ve makinenin ömrü de uzamış oluyor.
 • Güvenli Kullanım: Motorlu testereler, seri bir şekilde hareket eden oldukça kesici bıçaklara sahip makinelerdir. Bu nedenle bir testere kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bazı cihazlarda çalışır durumdayken zincir atma veya zincir kopması gibi, kullanıcılar için tehlikeli olabilecek sorunlar oluşabilir. Hyundai Techno 700 motorlu testere, bu gibi durumların önüne geçilebilmesi için bir zincir koruyucusuna sahip. Bu sayede herhangi bir kopma ya da zincir atması durumunda kullanan kişiler zarar görmüyor.
 • Konforlu Kullanım: Hyundai Techno 700, ergonomik tasarımı ile kullanıcıların rahat bir kesim yapmasına olanak sağlıyor. Yalnızca 5,5 kg ağırlığında olması da taşınmasını kolaylaştırıyor. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yere götürebileceğiniz bu motorlu testereyi kontrol etmesi de bir hayli kolay.
 • Kaliteli Malzeme: Hyundai Techno 700 motorlu testere, oldukça kaliteli malzemeden üretilmiş bir makine olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle starter kapağının yani ip çekme mekanizmasının bulunduğu kapağın magnezyum kapak olması, cihazın her türlü darbeye karşı dayanıklı olmasını sağlıyor. Bununla beraber makineyi kontrol ettiğimiz tutma kolu, ellerin terlemesi ve buna bağlı ıslanma sebebiyle kayması gibi problemleri önlemek amacıyla kauçuk bir malzemeden üretilmiş.
 • Benzin Göstergesi: Hyundai Techno 700’ün kullanıcılarına kolaylık sağlayan bir diğer özelliği de benzin göstergesine sahip olması. Makinenin ne kadar yakıtının kaldığını görebiliyor olmak, bu tarz cihazlar için oldukça önemli bir durum teşkil ediyor. Özellikle ağaç kesme işlemi yapacağınız bu makine ile bir ağacı keserken tam da işinizin ortasında yakıtınızın bitmesi, düşünmek bile istemeyeceğimiz olumsuz sonuçlar doğurabilir. Fakat söz konusu testeremiz gibi bir cihazınız varsa, henüz bir kesim işine başlamadan makinenizin yakıt durumunu kontrol edebilir ve işleminize ona göre başlarsınız.

Neyi Sevmedik?

 • Fazla Yakıt Tüketimi: Hyundai Techno 700 motorlu testerenin çalışırken biraz hızlı yakıt tükettiğini görüyoruz. Bu da sık sık benzin doldurma işlemi yapmanıza neden olabiliyor. Neyse ki cihazın yakıtının ne kadar kaldığını görebileceğimiz bir göstergesi bulunuyor.

2. Makita DUC353Z Akülü Motorlu Testere

Size Uygun Mu?

Makita DUC353Z Akülü Motorlu TestereMotorlu testerelerin bir türü olan akülü testerelere bir örnek olması açısından Makita marka bu akülü testereyi listemizin ikinci sırasında ele almazsak olmaz dedik. Daha çok basit bahçe işleri için uygun olduğunu düşündüğümüz Makita motorlu testere, amatör kullanımlar için birebir. Eğer siz de hem kolay kullanılabilen hem de ufak işleriniz için uygun bir cihaz arıyorsanız, bu ürüne bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Kolay Kullanım: Makita akülü testereyi incelediğimiz zaman, cihazı çalıştırmanın ve kullanmanın oldukça basit olduğunu görüyoruz. İlk kez motorlu bir testere kullanacak kişiler dahi cihazı kolayca çalıştırabilir ve hemen kesim işlemlerine başlayabilirler.
 • Akü Kapasite Göstergesi: Makita motorlu testerenin aküsünün azalıp azalmadığını öğrenmek çok kolay. Üzerinde bulunan akü göstergesi ile ne kadarlık bir gücün kaldığını hemen görebilir, kesme işleminize ona göre başlayabilirsiniz.
 • Çevre Dostu: Aslında bütün akülü ve elektrikli motorlu testereler, bir yakıtla çalışmadıkları için benzinli testerelere göre çevreye daha az zarar verirler. Fakat yine de bazen duman salınımı gerçekleşebilir. Makita motorlu testere çalışırken hiçbir şekilde duman çıkarmıyor ve cihaz çevreye ve insan sağlığına zarar teşkil etmiyor.
 • Ayarlanabilir Devir Sayısı: Makita motorlu testereyi kullanırken uygun olan devir ayarlamasını kendimiz yapabiliyoruz. Fazla güç uygulanması gereken yerde devri yükseltip, daha ufak işlemlerde devri azaltmak bu makine ile oldukça kolay.
 • Her Yere Taşınabilme: Eğer bir akülü testereye sahipseniz, onu dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Elbette bu benzinli motorlu testerelerle de mümkündür fakat onları kapalı mekanlarda kullanmak imkansızdır. Makita motorlu testere, dilediğiniz her yere taşıyabilmeniz için oldukça uygun boyutlarda üretilmiş ve ağırlığı da sadece 4 kg.

Neyi Sevmedik?

 • Zincir Gerginliği Ayarı: Makita motorlu testerenin zincir gerginliğini herhangi bir alet kullanmadan ayarlayabilirsiniz. Normal şartlarda bu yönüyle oldukça pratik olan zincir ayarlama işlemi, ne yazık ki bu cihazda zaman zaman gerginliğin yeteri düzeyde olmasını engelliyor.

3. Einhell GE-EC 2240 Elektrik Motorlu Testere

Size Uygun Mu?

Einhell Elektrik Motorlu Testere GE-EC 2240Einhell markasına ait GE-EC 2240 modeli, motorlu testerelerin bir çeşidi olan elektrikli testereler arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle basit bahçe işleri ve kışlık yakacak odun kesimleri için ideal olduğunu düşündüğümüz Einhell motorlu testere, amatör kullanıcılar da rahatlıkla kullanabilirler.

Neyi Sevdik?

 • Kaliteli Malzeme: Almanya menşeili Einhell firmasına ait bu motorlu testere, oldukça kaliteli malzemelerden üretilmiş. Darbelere karşı dayanıklı olduğunu gördüğümüz cihazın, orman malzemeleri konusunda kendisini kanıtlamış bir marka olan Oregon firmasına ait zinciri ve palası bulunuyor. Cihazın bakımları düzenli olarak yapılır ve makine olması gerektiği gibi kullanılırsa, bu pala ve zincirler kullanıcılarını uzun süre memnun etmeye devam edeceklerdir.
 • Otomatik Yağlama Sistemi: Zincirli testereleri yağlamadan kullanmak hem cihazın kesim yapmamasına neden olur hem de makinenizin bıçağına zarar verir. Kullanmadan önce mutlaka yağlanması gereken bu makineler, bazen kullanıcılarının unutması nedeni ile bozulabilirler. Einhell GE-EC 2240 motorlu testerenin tasarımcıları, böyle bir problemle karşılaşılmaması için cihaza bir yağ tankı eklemişler ve makinenin kendi kendisini yağlamasını sağlayan bir teknoloji geliştirmişler. Üstelik cihazın üzerinde bulunan bir pencere sayesinde, depoda kalan yağ miktarını dışarıdan kolayca takip edebiliyorsunuz.
 • Güvenli Kullanım: Hepimizin bildiği gibi motorlu testereler maksimum güvenlik önlemleri ile kullanılması gereken makinelerdir. Herhangi bir hata durumunda öngörülemez kazalar yaşayabiliriz. Einhell GE-EC 2240, kullanıcıların güvenli bir kesim yapabilmesi için mekanik zincir frenine sahip bulunuyor. Bu mekanik fren, bir şekilde ileri konuma gelirse cihaz otomatik olarak çalışmayı durduruyor ve kullanıcılarına güvenlik sağlıyor. Mekanik fren bariyerini olması gereken konuma getirmeden cihaz çalışmıyor. Bunun yanında cihazda bir de zincir yakalama cıvatası bulunuyor. Bu cıvata, olası bir zincir atması durumunda güvenlik sağlıyor.
 • Metal Pençe: Ağaç kesme işlemlerinde kullanılan motorlu testereler, kesilen ağaç ile makine gövdesi arasında herhangi bir bariyer olmazsa zarar görebiliyor ve hatta kırılıp bozulabiliyorlar. Einhell GE-EC 2240 motorlu testere, bu gibi sorunlarla karşılaşmamamız için metal bir pençeye sahip. Bu metal pençe makine gövdesi ile kesilen malzeme arasında kalarak cihazın darbe almasının önüne geçiyor.
 • Rahat Kullanabilme: Einhell GE-EC 2240, ergonomik tasarımı sayesinde kolayca kontrol edilebiliyor. Yumuşak tutamağını kavramak ve cihazı uzun süre kullanmak oldukça rahat.

Neyi Sevmedik?

 • Hızlı Yağ Tüketimi: Einhell GE-EC 2240, deposunda bulunan yağı olması gerekenden biraz fazla tüketiyor. Bu nedenle cihazın yağını sık sık kontrol etmek gerekiyor. Depoda kalan benzini tam olarak gösteren bir benzin göstergesine sahip olmasa da neyse ki bunun için depoda kalan yağın dışarıdan bakınca rahatlıkla görünmesini sağlayan bir pencere mevcut.

4. Secho 4100 Benzinli Motorlu Testere

Size Uygun Mu?

Secho 4100 Benzinli Motorlu TestereListemizin dördüncü sırasında Secho 4100 motorlu testere yer alıyor. Kışlık odunlarınızı hazırlarken, bahçenizdeki ağaçlarınızı budarken veya buna benzer her türlü işlemlerinizi yaparken bu kullanışlı cihazı tercih edebilirsiniz. 40 cm kalınlığına kadar ağaç dallarını kesebilen Secho 4100 motorlu testere, ufak bahçe işleri için ideal. Eğer hem benzinle çalışan hem de daha ufak bir motorlu testereniz olmasını istiyorsanız bu cihazı incelemenizi tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Çift Zamanlı Motor: Secho 4100 motorlu testerenin çift zamanlı bir motoru bulunuyor. Bu da motorlu testeremizin oldukça güçlü ve yüksek performanslı bir motora sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca motor soğutma sistemine sahip olması nedeniyle zor kesimlerde dahi motor aşırı ısınma yapmıyor.
 • Yakıt Tüketimi: Benzinli bir motorlu testere kullananlar için yakıt tüketim oranı önemli bir konudur. Eğer makine gereğinden fazla yakıt tüketirse, kullanıcılar için hem sık sık yakıt doldurma zahmeti oluşur hem de bu durum kullanıcıları maddi olarak zorlar. Secho benzinli testere ise performansına göre çok az yakıt tüketiyor.
 • Ayarlanabilir Yağ Pompası: Motorlu testereler yağ ile çalışan makinelerdir. Yağsız kullanım cihazın parçalarına zarar verir, bıçakların körelmesine neden olur. Kullanılan cihaza gerektiği kadar yağ koymak gerekmektedir. Secho 4100 motorlu testere, ayarlanabilir yağ pompası özelliği ile kesime göre yağlama miktarının değiştirilebilmesine olanak sağlıyor. Böylece gereksiz yağ israfından da kaçınılmış olunuyor.
 • Zorlu Hava Koşullarında Kullanılabilme: Benzinle çalışan motorlu testereler, soğuk havalarda yakıtın donması gibi problemlerle karşılaşmamıza neden olabilir. Bu da istediğimiz zaman cihazımızı çalıştırmamıza engel teşkil eden bir durumdur. Secho benzinli motorlu testere ise böyle bir durumla karşılaşmamamız için tasarlanmış bulunuyor. Cihaz soğuk havalarda bile zorlanmadan rahatlıkla çalışabiliyor.
 • Hafiflik: Motorlu testereler içerisinde benzinle çalışan makineler diğerlerine göre biraz daha ağır olabilmekteyken, Secho 4100 motorlu testere yalnızca 4,5 kg ağırlığına sahip. İhtiyacınız olan yere rahatlıkla taşıyabileceğiniz bu testereyi kullanmak oldukça rahat ve basit.

Neyi Sevmedik?

 • Geç Çalışma: Secho motorlu testere, ilk açılışta bizleri biraz bekletiyor. Jikleyi ilk çekişten sonra kapatıp birkaç saniye beklemek gerekiyor. Fakat cihaz bu işlemden sonra sorunsuzca çalışıyor.

5. Oleo-Mac GSH 56 Benzinli Motorlu Testere

Size Uygun Mu?

Oleo-Mac GSH 56 Benzinli Motorlu TestereListemizin son sırasında, bahçe makineleri konusunda kendisini kanıtlamış bir marka olan Oleo-Mac markasının bu motorlu benzinli testeresine yer vermek istedik. Profesyonel kullanımlar için uygun olan Oleo-Mac GSH 56 benzinli motorlu testere, yüksek performansı ile ormanlık alanlarda çalışabilmeniz için tasarlanmış.

Neyi Sevdik?

 • Titreşim Düzeyi Düşük: Motorlu testereler çalışırken titreşim yapan cihazlardır. Bir makinenin titreşimi ne kadar az olursa, cihazın kontrol edilebilirliği o kadar yükselir. Oleo-Mac GSH 56 benzinli motorlu testere, vibrasyon önleyici amortisör sistemi ile titreşimi minimum düzeyde tutarak rahat bir kullanım sağlıyor. Bu da kullanıcıların daha az yorulmasına katkıda bulunuyor.
 • Hızlı Kesim: Oleo-Mac motorlu testere, kalın bir ağaç dalını bile oldukça hızlı ve düzgün bir şekilde kesebiliyor. 40-45 cm kalınlığındaki bir ağaç dalını 5-6 saniyede kesebilmesiyle bu cihaz, kesim işlemlerinizin süresini oldukça kısaltıyor.
 • Fiyat Performans Ürünü: Oleo-Mac GSH 56 benzinli motorlu testere bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Performansı oldukça yüksek ve kesim gücü kuvvetli olan bu cihaz, bunun yanı sıra muadillerine kıyasla oldukça uygun bir fiyata da sahip.
 • Kolay Kurulum: Oleo-Mac GSH 56 benzinli motorlu testerenin kurulumu gayet basit. İlk kez bir motorlu testere kullanacak olanların dahi kolaylıkla kurup çalıştırabileceği bir cihaz olması nedeniyle Oleo-Mac kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.
 • Yoğun Kullanım İçin İdeal: Oleo-Mac motorlu testere, profesyonel ve yoğun kullanım için uygun bir makine olmasıyla kullanıcılarına uzun süreli kesimlerde kolaylık sağlıyor. Cihazın üzerinde bulunan SharpPro simgesi, uzmanlık gerektiren ve yoğun kullanımlar için ideal olan makineler için kullanılır ve bu makinede de bu simge mevcut.

Neyi Sevmedik?

 • Ağırlık: İncelemiş olduğumuz Oleo-Mac GSH 56 motorlu testere, 5,5 kg ağırlığına sahip bir makine. Aslında listemize baktığınızda fark edeceğiniz üzere bu ağırlık motorlu testereler için ideal görünse de bu cihaz için durum biraz farklı. Çünkü bahsi geçen cihaz, ormanlık alanlarda ve uzun süreli çalışmalarda kullanılmak üzere satın alınabilecek bir cihaz. Bu nedenle böylesi bir ağırlık, kullanıcılarını biraz zorlayabiliyor.

Motorlu Testere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motorlu Testere TavsiyeleriMotorlu testereler, özellikle bahçe işleri için, ağaç kesimi ve budama işlemleri için sıklıkla kullanılan makinelerdir. Sahip olduğunuz bir motorlu testere ile kesim işlemlerinizi kısa sürede ve çok da fazla yorulmadan yapabilirsiniz. Oldukça fazla çeşidi olan motorlu testereleri satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri sıraladığımız bir liste hazırladık. Dilerseniz gelin bu listemize hep beraber bir göz atalım.

Ne Tür İşler İçin Kullanacağınızı Belirleyin

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, motorlu testereler çok fazla çeşidi bulunan makinelerdir. Kullanılan yakıt türüne göre benzinli, elektrikli ve akülü olarak ayrılan bu cihazlar, yapılacak kesim işlemlerine göre de ayrılmıştır. (Kesim işlemine göre ayrılan testereleri elektrikli testereler adlı yazımızda incelemiştik.) Bir motorlu testere edinmekteki amacınız basit bahçe işleri ile uğraşmak ise elektrikli ya da akülü testereler sizin için yeterli olacaktır. Fakat amacınız büyük ağaçları kesmek ve uzun süre ormanlık alanlarda çalışmak ise almanız gereken testereler benzinle çalışan motorlu testerelerdir. Çünkü benzinli testereler diğerlerine göre daha güçlü motorlara sahiptirler. Ancak özellikle elektrik motoruyla çalışan bir testereye ihtiyaç duyuyorsanız elektrikli testere önerilerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kesim Yapmayı Planladığınız Mekân Önemli

Motorlu testerenizle kesim yapmayı düşündüğünüz mekân önemlidir. Eğer kapalı bir alanda, örneğin atölyenizde ya da evinizde kışlık yakacak odunlarınızı yığdığınız deponuzda kesim yapacaksanız mutlaka elektrikli ya da akülü bir cihaz tercih etmelisiniz. Benzinli motorlu testereler yakıtla çalıştıkları için dışarıya yakıt kokusu ve bazen de duman yayarlar ve bu da kapalı alanlarda çalışmak için uygun değildir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumdan uzak durabilmek için yakıtsız bir motorlu testere tercih etmelisiniz. Bunun dışında eğer sahada ve uzun süreli kesimlerde kullanacağınız bir cihaz tercih ediyorsanız da bu kez benzinli makineler sizin için uygun olacaktır.

Malzeme Kalitesine Dikkat Edin

Motorlu testereler söz konusu olduğunda güvenlik meselesi en önemli konulardan birisidir. Çünkü bu makineler çok hızlı hareket eden ve oldukça kesici olan bıçaklara sahip cihazlardır. Bir motorlu testere satın almadan önce mutlaka kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına ve ayrıca tüm güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş olmasına dikkat etmemiz gerekir. Ucuz diye kalitesiz malzemeden üretilen bir motorlu testere almak, sağlığımızla kumar oynamaya benzer. Dayanıksız malzemelerden üretilen testerelerde zincir atması, zincir kayması, bıçak kayması gibi çok kötü kazalara yol açabilecek sorunlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Şunu da belirtmek isteriz ki motorlu testere satın alırken eğer ormanlık alanda kesim yapacaksanız mutlaka koruyucu bir baret ve gözlük edinmenizde fayda var.

Sizin İçin En Uygun Tasarıma Yönelin

Motorlu testereleri kullanırken güvenli bir kesim işlemi için kişinin makineyi çok rahat kontrol edebilmesi gerekmektedir. Her insanın bedensel özellikleri birbirinden farklıdır. Birine hafif gelen bir makine, başka bir kişiye ağır gelebilir ya da biri için tam kavranabilen bir tutma kolu bir başkasının eli için uygun olmayabilir. Eğer makinenizi kolayca taşıyamıyor veya rahatça kavrayamıyor iseniz o cihazla kesim yapmanız tehlikeli olacaktır. Cihazı kontrol etmeniz zor olacağı için elinizden kayma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bir motorlu testere satın almadan önce o makinenin sizin fiziksel özelliklerinize uygun olup olmadığını kontrol ederek almanızda, gerekli durumlarda gözünüzle görüp tutuşunu denemenizde fayda var.

Testerenizle kesmiş olduğunuz ağaçları mobilya yapımı vs. gibi işler için kullanmayı planlıyorsanız mutlaka kaliteli bir matkaba da ihtiyaç duyacaksınızdır. Yeni bir tane edinmeden önce en güçlü şarjlı matkapları listelediğimiz yazımıza göz atmayı unutmayın!

Teknik Servis ve Yedek Malzemelere Kolay Erişilebilen Cihazlar Satın Alın

Motorlu testerelerde, özellikle de uzun süre kesim işlemi yapılan makinelerde zamanla bıçak yıpranması oluşur. Yıpranan bıçaklarla artık kesim yapılamaz ve bir yenisi alınmalıdır. Veya bıçak dışında zincir gibi, akü gibi ya da yakıt deposu kapağı gibi bazı parçaların yenilenmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda bu yedek parçaların bulunabiliyor olması sizleri yeni bir cihaz satın almaktan kurtaracaktır. Diğer bir husus da makinenin herhangi bir arıza ile karşılaşması durumunda kolayca teknik servisinin bulunabilir olması gerektiğidir. Tamir edemeyeceğiniz ve mutlaka uzman bir elin kontrol etmesi gereken makine problemlerinde teknik servislerin rahatlıkla bulunabiliyor olması önemlidir.

Genel olarak kendi işini kendisi görmekten hoşlananlardansanız en güçlü kaynak makineleri ve lehim makineleri önerilerimizi de inceleyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Motorlu testereler, yıllardır kesme ve şekillendirme işlemlerinde kullanılan ve bizlere birçok alanda büyük kolaylık sağlayan makinelerdir. Bir motorlu testere ile insan gücünün yetemeyeceği birçok malzemeyi kısa sürede kesebilir ve şekillendirebiliriz. Gerek amatör kullanıcılar için gerekse profesyonel kullanıcılar için oldukça çeşitli cihazlar mevcuttur. Bu yazımızda, motorlu testereleri inceleyerek satın alma işleminizde yardımcı olabilmek adına sizlere çeşitli başlıklar altında bilgilerimizi aktarmaya çalıştık. İncelediğimiz ürünler arasından en iyilerini seçmeye çalışarak en iyi motorlu testereleri derleyip sizlere bir motorlu testere tavsiyeleri listesi hazırladık ve beğenilerinize sunduk. İncelememizin sizler için faydalı olacağını umarak bir sonraki yazılarımızda görüşmeyi diliyor ve yine böyle ürün incelemeleri hakkında fikir edinmek isterseniz bizleri takip etmeye devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın