En İyi Lehim Makinesi Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Lehim eskiden, altın ve gümüşü yamamak amacıyla kullanılan, şimdilerde ise her türlü elektronik, metalik alanlarda kullanılmakta olan, kalay ve kurşundan oluşan alaşıma verilen isimdir. Lehim yapmak istediğimiz zaman, lehim teli denilen alaşımı eritmek için yüksek bir ısıya ihtiyaç duyarız. Havyalar, ya da diğer adıyla lehimleme makineleri, yüksek ısıya sahip olma özellikleriyle lehim telini eriterek akışkan bir hale getirir. Bu sayede ister montaj yapmak için, istersek de kaynak yapmak için lehim telini ilgili yüzey ya da parçaları birleştirmemize uygun hale getirir. Günümüz lehim makineleri elektrikli ya da gazlı olabilir. Bunların da kalem, tabanca ya da istasyon formunda olanları mevcuttur. Çok fazla çeşidi olan lehim makineleri, geniş ürün yelpazesiyle gerek hobi amaçlı gerek profesyonel kullanım amaçlı oldukça büyük bir pazara sahiptir. Bu yazımızda, bu el aletlerini hobi, eğitim ya da profesyonel amaçla temin etmek isteyebilecek herkesin fikir sahibi olabilmesi için en iyi lehim makinelerinden ve özelliklerinden bahsederek sizlerin beğenilerinize sunmaya çalıştık. Lehim makinesi tavsiyelerine geçmeden önce dilerseniz gelin birlikte bu aletlerin özelliklerine bir göz atalım.

Neden Lehim Makinesi Almalıyım?

Lehimleme işlemi çok eski zamanlardan beri insanların uyguladıkları bir montaj, kaynak ya da tamir yöntemidir. Çeşitli alaşımları eriterek yaptıkları bu işlemleri, artık günümüzde teknolojinin bir faydası olarak makineler aracılığıyla yapabilmekteyiz. Peki ya siz neden bir lehim makinesi almalısınız?

Birden Fazla Kullanım Alanı Vardır

En İyi Lehim MakinesiBir lehimleme makinesi elde ettiğiniz zaman, günlük hayatta kullanmakta olduğunuz pek çok eşyanın tamir gerektiren metalik aksamlarını onarabilirsiniz. Örneğin bilgisayar mekaniğinden anlıyorsanız SMD arızalarını tamir edebilirsiniz. Kopmuş kablolarınızı erittiğiniz lehimle kaynaklayarak birbirine çok daha sağlam ve kalıcı olarak bağlayabilir ya da birbirine monte edilmesi gereken bir yerin montajını sağlayabilirsiniz.

Hobilerinizde Kullanabilirsiniz

Lehim makineleri, hobi sahipleri için de oldukça yardımcı aletlerdir. Mesela ağaç oyma gibi bir hobiniz varsa havyalar sayesinde ahşap hammaddenizi oyabilir, ona şekiller verebilirsiniz. Isınan havya ucu, ağaçlarınızı yakarak şekillendirmek için size oldukça yardımcı olabilir. Ya da plastik malzemeleri havyanın ısısı sayesinde delebilir ve kesebilirsiniz. Böylece farklı yöntemlerle uzun uzun uğraşmaya gerek kalmadan, zahmetsizce işinizi halletmiş olursunuz.

Bütçenize Katkıda Bulunur

Hemen hemen hepimiz elektronik bir eşyamızın arıza verme problemiyle karşılaşmışızdır. Örneğin bir cihazımızın temas problemi olan kablolarının birbirine sabitlenmesi gerekiyordur ve bunun için lehim yapılması uygun olacaktır. Eğer elimizin altında bir lehimleme makinesi bulunursa, aslında çözümü oldukça pratik olan bu sorunu kendimiz kolayca çözebilir, böylece tamir masrafından ya da yeni bir cihaz alma masrafından kurtulmuş oluruz. Aksi halde arıza yapan her cihazımızı tamire vermek ya da kopan ve aslında tamiri mümkün olan kablolarımız için sürekli yenisini almak durumunda kalarak bütçemize zarar vermiş oluruz.

Zaman Tasarrufu Sağlar

Lehimleme makinesi sahibi olduğunuz zaman, anlık tamir gerektiren elektronik cihazlarınızı kısa sürede tamir edebilirsiniz. Lehim makineleri oldukça hızlı ısınarak lehim telini istediğimiz kıvama birkaç saniye içerisinde getirirler. Böylece bize montaj ya da tamir için kolayca lehim yapmanın keyfini sürmek kalır. Diğer türlü bir lehim makinesine sahip olmadığımızda ufak bir tamir işlemi için dahi tamirciye teslim ettiğimiz cihazlarımızı teslim almamız günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bu da işlerimizin aksamasına sebebiyet verecektir.

İşlerinizi Kolaylaştırır

Havyalar, özellikle mesleği elektronik cihaz bakımı ya da tamiri olanlar için mutlaka edinilmesi gereken cihazlardır. Bu makineler ve uçları sayesinde gereken her yerde lehimleme işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz. Çalışılan hemen hemen her alana uygun özelliklerde satın alacağınız bir havya ile yüksek ısıya ihtiyaç duyabileceğiniz tüm işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

En İyi Lehim Makinesi Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
TS100 Mini Akıllı Havya

TS100 Mini Akıllı Havya

 • Fiyat: ₺₺
 • Isı: 100 – 450 derece
 • Güç: 65 W
 • Ağırlık: 80 gram
Ürünü Gör
KLPRO KLLT100 Lehim Tabancası

KLPRO KLLT100 Lehim Tabancası

 • Fiyat:
 • Isı: 300 derece
 • Güç: 100W
 • Ağırlık: 1 kg
Ürünü Gör
Milwaukee MILM12SI0 Havya

Milwaukee MILM12SI0 Havya

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Isı: 400 derece
 • Güç: 90 W
 • Ağırlık: 440 gram
Ürünü Gör
Yihua 878D Isı Ayarlı Lehimleme Havya İstasyonu

Yihua 878D Isı Ayarlı Lehimleme Havya İstasyonu

 • Fiyat: ₺₺
 • Isı: 200-480 derece
 • Güç: 60 W
 • Ağırlık: 2.2 kg
Ürünü Gör
Jbc Cd 2be Dijital Havya İstasyonu

Jbc Cd 2be Dijital Havya İstasyonu

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Isı: 90 – 450 derece
 • Güç: 130 W
 • Ağırlık: 2.668 Kg
Ürünü Gör

En İyi Lehim Makineleri – (Güncel Liste)

1. TS100 Mini Akıllı Havya

Size Uygun Mu?

TS100 Mini Akıllı HavyaListemizin ilk sırasında, elektronikle ilgilenenlerin en çok tercih ettiği lehim makinelerinden birisi olan TS 100 Akıllı Havya bulunuyor. Kalem tipi bir havya olan bu cihaz, dijital özellikleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Eğer siz de çok fonksiyonlu bir lehim makinesi arayışı içerisindeyseniz, bu cihaza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Dijital Ekran: TS100 mini havyanın kullanıcılarına kolaylık sağlayan dijital bir ekranı bulunuyor. Makinenin üzerinde bulunan tuşlar yardımıyla ekran üzerinde ısı derecesini, ürünün mevcut modlarını görebiliyoruz. Havyanın arka kısmında bulunan USB girişi ile bilgisayarınızdan yazılım güncellemesi yapabiliyor, bu sayede farklı dil seçenekleri ekleyebiliyor ve logo değişimi yapabiliyoruz.
 • Yüksek Isı: TS 100 akıllı havya 100 derece ile 450 derece arasında değişen, ayarlanabilir ısıya sahip akıllı bir cihaz. Yapacağınız işleme göre ısısını dilediğiniz kademede ayarlayabilir, LCD ekranından ısı kontrolü yapabilirsiniz. 450 derece ısı seviyesi, bu tarz kalem yapıdaki havyalar için oldukça yüksek bir ısı miktarı olmasına rağmen, TS100 Mini bu ısıya saniyeler içerisinde ulaşıyor.
 • Kompakt Tasarım: TS100 mini havyanın bir adaptör yardımıyla çalışıyor ve kullanımı oldukça basit. Kalem tip olduğu için tutması ve kontrol etmesi oldukça rahat. Ayrıca dilediğiniz zaman dilediğiniz yere kolayca taşıyabilirsiniz. Hatta aracınızda bulunan çakmak adaptörü yardımıyla cihazı araç içi lehimleme işlerinizde dahi kullanabilirsiniz.
 • Yardımcı Modlar ve Emniyet: TS100 akıllı havyanın en önemli özelliklerinden birisi de kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan yardımcı modlarının bulunuyor olması. Cihazı elinizden bıraktığınızda uyku modu devreye giriyor ve bu sayede lehim yapmadığınız anlarda cihazınızın ucunun yıpranması gecikmiş oluyor. Yine bunun gibi bir mod olan aşırı sıcaklık modu sayesinde de cihaz kullanıcısına ısının çok yüksek olduğuna dair bir uyarı veriyor ve böylece kullanan kişi ısı ayarını düzenleyebiliyor.
 • Değiştirilebilir Havya Uçları: TS100 akıllı havyanın kendisiyle uyumlu olan, yapacağınız işleme göre boyutları değişen başlıkları bulunuyor. İnce işleriniz için, lehim sökme işleminiz için ya da daha büyük alanlar için kullanabileceğiniz bu başlıklar set halinde satılıyor. Piyasada kolayca bulabileceğiniz bu başlıklar, cihazı satın aldığınızda beraberinde gelmiyor. Tek bir ufak cihazla hemen hemen her türlü lehim telini eritebilmek ve farklı uç seçenekleriyle her türlü kaynak ya da lehimle işini yapabilmek bu cihazın bu kadar popüler olmasının sebeplerindendir.

Neyi Sevmedik?

 • Güç Adaptörü: TS100 akıllı havyayı satın aldığımız zaman, cihazı çalıştırmak için gerekli olan güç adaptörü cihazla beraber gelmiyor. Bunun için ayrıca bir adaptör edinmemiz ya da evimizdeki mevcut adaptörleri kullanmamız gerekiyor.

2. KLPRO KLLT100 Lehim Tabancası

Size Uygun Mu?

KLPRO KLLT100 Lehim TabancasıEn iyi lehim makineleri listemizin ikinci sırasında, KLPRO marka tabanca tipli lehim makinesini inceliyoruz. Daha çok profesyonel amaçlı kullanım için uygun olan bu cihazın özelliklerine buyurun hep beraber bir bakalım.

Neyi Sevdik?

 • Hızlı Isınma: KLPRO marka bu havya 300 derecelik bir çalışma ısısına sahip ve bu ısıya sadece 12 saniyede ulaşabiliyor. Lehim yapacağınız alan çevresinde plastik gibi çabuk eriyen bir bölüm bulunuyorsa, cihazın çabuk ısınan ucu sayesinde plastik bölüme zarar vermeden kolayca lehimleme işleminizi yapabilirsiniz. Aksi halde geç ısınan havyalarda ısınma gerçekleşene kadar plastik kısımların erimesi kaçınılmaz olabilir. Hızlı ısınması sayesinde acil işler için oldukça kolaylık sağlayan bu cihazla lehimleme işlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz.
 • Güvenli Kullanım: Tabanca tipli KLPRO üzerinde bulunan tetik kısmına bastığınız zaman cihaz çalışıyor, tetiği bıraktığınız zaman da cihaz kapalı konumuna geçiyor. Elimizden bırakmak durumunda kaldığımız zamanlarda bu özellik sayesinde tehlike oluşturabilecek yanma gibi problemlerle karşılaşmaktan korunmuş oluyoruz.
 • Ergonomik Tasarım: KLPRO, tasarımı sayesinde kolayca kavranabiliyor ve rahat kontrol edilebiliyor. El yapısına uygun üretilmiş kabzası sayesinde elinizden kayma gibi bir problemle karşılaşmadan ve yorulmadan lehimleme yapabiliyorsunuz.
 • Işık Özelliği: KLPRO lehim tabancasının bir başka özelliği de cihazın ucunda ışık bulunuyor olması. Lehim yapacağınız yeri aydınlatan bu özellik, kullanıcılarına iyi bir görüş sağlıyor ve ekstra bir aydınlatma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
 • Dayanıklı Malzeme: KLPRO lehim tabancasının kaliteli bir malzemeden yapıldığını görüyoruz. Cihaz darbelere karşı dayanıklı gövdesi ve paslanmaz çelik ısıtıcısı sayesinde uzun süreli kullanım için uygun bir lehim makinesi olarak karşımıza çıkıyor.

Neyi Sevmedik?

 • İnce İşler İçin Uyumlu Değil: KLPRO, yanında gelen yedek uçları sayesinde farklı kullanımlara hizmet etse de hiçbiri ince işler için uygun değil. Çok ince ve hassas bir lehimleme işlemi yapacaksanız bu ürün size uygun olmayabilir. Fakat lehim makinesi alırken amacınız daha büyük alanlarda lehim işlemi uygulamaksa, bu makineyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

3. Milwaukee MILM12SI0 Havya

Size Uygun Mu?

Milwaukee MILM12SI0 HavyaHavyaların birçok çeşidi olduğundan yazımızın en başında söz etmiştik. İncelemeye aldığımız bu makine, pille çalışan lehim makinelerine bir örnek teşkil etmesi amacıyla listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Özellikle sahada çalışan biri olarak bir havya ihtiyacınız varsa, her an elinizin altında olan bu cihaz sayesinde gittiğiniz her yerde işlerinizi halledebilirsiniz.   Bir lehim makinesi satın almadan önce, profesyonellerin pek çok alanda tercih ettiği dünyaca ünlü Milwaukee markasının havya incelemesine bakmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Ayarlanabilir Başlık: Milwaukee lehim makinesinin üç kademeli ayarlanabilir başlığı bulunuyor. Uygulama yapacağınız alana göre dilerseniz dik olarak, dilerseniz 45 derecelik ya da 90 derecelik açıya ayarlayarak kullanabileceğiniz bu havya makinesi bu özelliği sayesinde en zorlu alanlarda dahi lehim yapabilme rahatlığı sağlıyor. Üstelik kilitlenmesi sayesinde başlığı ayarladığınız açıda sabit kalarak sizi yormuyor.
 • Kablosuz Kullanım: Milwaukee lehim makinesi pille çalışan bir cihaz olması nedeniyle dilediğiniz her alanda kullanabileceğiniz bir makine olma özelliğine sahip. Lehim işlemi yapılması gereken yerler her zaman masa üstünde uygulama yapabileceğimiz alanlar olmayabilir. Kimi zaman ulaşılması güç bir yerde örneğin tavanımızda asılı duran bir avize üzerinde veya bahçemizde bulunan bisikletimiz üzerinde lehim yapmamız gerekebilir. İşte bu makine sayesinde herhangi bir güç adaptörüne ihtiyaç duymadan, bir kabloya bağlı kalmadan istediğiniz an istediğiniz yerde lehimleme yapabilmenin rahatlığına ulaşabilirsiniz.
 • Uyarı Işıkları: Milwaukee havyanın yeşil ve kırmızı olmak üzere iki farklı LED uyarı ışığı bulunuyor. Eğer uyarı ışıkları yeşil yanıp sönüyorsa cihazın ısınmakta olduğunu, sabit duran yeşil ışık sinyali veriyorsa da cihazın kullanıma hazır olduğunu anlıyorsunuz. Diğer yandan eğer kırmızı ışıklar yanıyorsa bu da cihazın kapalı olduğunu ve hala sıcak olduğunu belirterek kullanıcılarını bu yönde uyarmış oluyor.
 • Açma Kapama Düğmesi: Birçok lehim makinesinin aksine, Milwaukee sürekli basılı tutmanıza gerek kalmadan kullanım kolaylığı sağlayan bir açma kapama düğmesi bulunuyor. Bu sayede sizi yormayan bir lehimleme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu açma kapama düğmesi oldukça sağlam yapılmış ve bu da taşıma esnasında yanlışlıkla cihazın açılmasını ve tehlike oluşturmasını engellemiş oluyor.
 • Kendinden Stand: Lehim makineleri kullanırken, cihazı elinizden bırakmak durumunda kaldığınız anlarda, koyduğunuz alanlarda ısıya bağlı olarak herhangi bir tehlike oluşmaması için lehim standına ihtiyaç duyarsınız. Lehim standına koymadığınız bir havya, 300 400 derecelik bir ısıya ulaştıkları düşünülürse oldukça olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Milwaukee lehimleme makinesi ise size ekstra bir lehim standı almadan kullanım rahatlığı sağlıyor çünkü cihazın tasarımında kendinden stand bulunmakta. Elinizden bıraktığınız zaman havyanın ucu zeminle temas etmiyor.

Neyi Sevmedik?

 • Cihaz Boyutu: Milwaukee marka lehimleme makinesinin boyutları nedeniyle biraz hantal bir cihaz olduğu aşikâr. Tabi bunda pil haznesinin payının olduğunu söylemeden geçmeyelim.

4. Yihua 878D Isı Ayarlı Lehimleme Havya İstasyonu

Size Uygun Mu?

Yihua 878D Isı Ayarlı Lehimleme Havya İstasyonuYihuda marka bu lehimleme makinesi istasyon tipi bir cihaz olması nedeniyle özellikle atölyelerde masa başında profesyonel lehimleme işleri yapanlar için ideal. Bilgisayar tamircileri ya da telefon tamircileri gibi sık sık ve uzun süreli lehim çalışması yapanların öncelikli tercihlerinden olan istasyon tipi lehimleme makineleri alma niyetinde olanlar için bu cihazın özelliklerine geçelim.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat Performans: İstasyon tipi havyaların genel özelliklerine baktığımız zaman, incelemekte olduğumuz Yihuda marka bu makinenin bir fiyat performans ürünü olduğunu görüyoruz. Muadillerine göre oldukça uygun fiyata sahip olan bu cihaz, yüksek performansı ile de beklentileri büyük ölçüde karşılıyor.
 • İki Farklı Havya: Yihuda 878D havya, iki ayrı lehimleme başlığına sahip bir cihaz. Bir tarafında kalem tipi lehimleme makinesi yer alan ürünün diğer tarafında ise hava üflemeli lehim tabancası bulunuyor. Bu özellikleriyle söz konusu lehimleme makinesi, kullanıcılarına lehimleme yapacakları yere göre ister sıcak hava üflemeli ister klasik havya yapma işlemi uygulama seçenekleri sunuyor.
 • Kolay Kullanım: Yihuda 878D havyanın kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Cihazı prize taktıktan sonra arka tarafında bulunan güç düğmesini açmak yeterli. Ön panelde ise her iki lehim başlığı için ayrı ayrı açma kapama tuşu ve ısı ayar düğmesi bulunuyor. Kullanmayı tercih ettiğimiz lehim türünü seçip açtıktan sonra ihtiyaç duyduğumuz ısı derecesini ayarlayarak lehimleme işlemine başlayabiliyoruz. Cihaz dilediğimiz ısıya birkaç saniye içerisinde çıkabiliyor.
 • Fonksiyonel Başlıklar: Cihazı satın aldığımız zaman beraberinde 3 tane yedek hava üfleme başlığı da geliyor. 2 tane yuvarlak, 1 adet kare tipli uca sahip olan bu yedek başlıklar, farklı alanlarda sıcak hava üflemesi işlemi yapmanıza olanak sağlıyor.
 • Sensörlü Çalışma: Sıcak hava üfleme özelliğini kullanmak istediğiniz zaman, cihazı haznesinden kaldırınca içerisinde bulunan sensörleri sayesinde otomatik olarak üfleme yapmaya başlıyor. Haznesine geri koyduğunuz zaman ise yine otomatik olarak ısıyı düşürmeye başlıyor ve sıcaklık 100 dereceye indiğinde cihaz hava üflemeyi durduruyor.

Neyi Sevmedik?

 • Isı Göstergesi: Yihuda 878D havyanın ön panelinde ısıyı gösteren dijital bir alan bulunuyor. Fakat bu alan sadece sıcak hava üflemesi bölümü için ısının o an kaç derece olduğunu gösteriyor. Havya kısmı için herhangi bir göstergenin olmaması ve cihazın anlık kaç derecede çalıştığını göremiyor olmak kullanıcılar için zorluk teşkil edebiliyor.

5. Jbc Cd 2be Dijital Havya İstasyonu

Size Uygun Mu?

Jbc Cd 2be Dijital Havya İstasyonuJbc markası, havyalarla ilgilenenlerin yakından tanıdığı, kaliteli olmasıyla kendisini kanıtlamış olan dünyaca ünlü bir lehim makinesi markasıdır. Profesyonel kullanıcılar için geliştirilmiş olan Cd-2be modeli ile tüm elektronik lehimleme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Akıllı bir havya olarak tanımlayabileceğimiz bu dijital lehimleme makinesinin özelliklerini sizler için sıraladık.

Neyi Sevdik?

 • Kolay Uç Değişimi: JBC marka bu havyayı diğer havyalardan ayıran en önemli özelliğinin, tak çıkar özellikli uç değişimi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şarjör sistemi olan makinenin uçlarını istediğiniz an elinizi değdirmeden değiştirebiliyorsunuz. Normal şartlarda havya ucunu değiştirmek için makinenin soğumasını beklemek gerekirken, bu makinede tek hamlede ve hiç beklemeden uç değişimi yapabiliyorsunuz. Oldukça büyük kolaylık sağlayan bu özellik sayesinde lehimleme işlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
 • Isınma Süresi: JBC lehim makinesinin belirleyici bir diğer özelliği de ısınma süresi olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 350 derecelik bir ısıya sadece 3 saniyede ulaşan cihaz, bu niteliğiyle rakiplerine adeta kafa tutuyor. Uç değişimi yaparken ya da uyku moduna geçtikten sonra tekrar kullanmaya başlarken 1-2 saniye içerisinde 350 derecelik bir ısıya ulaşan cihaz bu yönüyle de kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.
 • Kişiselleştirebilirlik: Akıllı bir cihaz olan JBC marka bu havya, kişiselleştirilebilir özelliklere sahip. Geniş ve oldukça okunaklı dijital ekranı yardımıyla cihazın menüsüne ulaşabiliyor ve dilediğimiz kişiselleştirmeleri yapabiliyoruz. Örneğin ısı ayarı kaydederek cihazın bir sonraki benzer kullanımlarımız için hep aynı ısıda kalmasını ya da minimum ısı değeri belirleyerek cihazın en az kaç derecede çalışabileceğini ayarlayabiliyoruz. Hatta şifreleme özelliği sayesinde belirlediğimiz bir şifre ile cihazı bizden başka kimsenin kullanmaması için kilitleyebiliyoruz.
 • Rahat Kullanım: JBC havyanın tasarımı, kullanıcılarının rahat lehimleme yapabilmeleri için ele tam oturan bir kalem şeklinde yapılmış. Tam parmakların geldiği yerde bulunan sünger yapı sayesinde yorulmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik herhangi bir yıpranma olması durumunda kullanmanız için cihazla beraber bir de yedek sünger tutma aparatı geliyor.
 • Değiştirilebilir El Tutamağı: Jbc Cd-2be modeli, beraberinde T245 model el tutamağı ile geliyor. Fakat dilerseniz T210 model el tutamağı da edinerek bu cihazla kullanabilirsiniz. T210’un, diğerine göre daha ufak ve daha ince işler için uygun olan ve 3 ayrı ucu bulunuyor. Bu sayede tek makinede altı farklı uç kalınlığı ile lehimleme yapabilmenin keyfine varabilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • Profesyonel Kullanım İçin: JBC lehim makinesi oldukça gelişmiş olmasıyla birlikte gelen yüksek fiyatı nedeniyle havya makinesi almayı planlayanları biraz üzüyor. Fakat yine de bu işi profesyonel amaçlı yapacaksanız ve iyi bir havyaya ihtiyaç duyuyorsanız, sizi uzun yıllar boyunca yalnız bırakmayacak bu makineye bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Lehim Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lehim Makinesi TavsiyeleriLehim makineleri ister amatörce olsun ister profesyonel olsun elektronikle ilgilenenler için olmazsa olmaz cihazlardan bir tanesidir. Elektronik aletlerin tamiri, bakımı ya da montajı için gerekli olan bu cihazlar, hobi amaçlı da kullanılabilme özellikleri sayesinde pek çok insanın iş yerinde ya da evinde bulunan makinelerdendir. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan lehimleme makineleri, genellikle elektrikle çalışan cihazlar oldukları için ve yüksek ısı yaydıkları için kullanırken herhangi bir tehlikeye yol açmaması açısından kullanıcıların kaliteli malzemelerden üretilmiş olan havyalara yönelmeleri gerekmektedir. İnceleme yazımızın bu kısmında, bir lehim makinesi alırken bunun gibi nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmeye çalışarak sizlere yardımcı olmak adına bir liste hazırladık. Bu noktada kaynak ile lehim arasındaki fark nedir bilmek de önem taşır.

Satın Alma Nedeni

Bir lehim makinesi satın almadan önce onu hangi amaçla alacağımızı, nerelerde kullanmayı hedeflediğimizi önceden belirlemeliyiz. Örneğin çok ince elektronik işlerde lehimleme yapacaksak, bir bilgisayar kablosu ya da bir telefon tamiri için havya kullanacaksak ince uçları bulunan ve ısı kontrolü olan bir cihaz tercih etmeliyiz. Ya da sabit bir yerde lehimleme yapmak bize göre değilse, sahada çalışan biriysek ya da istediğimiz zaman istediğimiz her yerde açıp kullanmak isteyeceğimiz bir cihaz edinmek istiyorsak o zaman da kablosuz çalışabilen şarjlı, pilli veya gazlı havyalara yönelmekte fayda var. Büyük alanlarda çalışma yapacaksak, sıcaklık kontrolünün çok önemli olmadığını düşünüyorsak da tabanca tipli güçlü bir makine edinmemiz yararımıza olacaktır.

Malzeme Kalitesi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi havyalar çoğunluğu elektriğe bağlı olarak çalışan ve yüksek ısı veren cihazlardır. Bu nedenle alacağımız cihazın malzeme kalitesi, oluşabilecek tehlikeli durumları önlemek amacıyla çok önemlidir. Piyasada uygun fiyatlı olması nedeniyle yönelebilinen tahta ya da plastik saplı havyalar, erime ve yanma gibi sonuçlar doğurabilmektedir. 100 dereceden 450 dereceye kadar değişen, bir hayli yüksek ısıda çalışan bu cihazların dayanıklı ve kullanıcılar için herhangi bir tehlikeye sebep olmayacak kalitede malzemeden üretilmiş olanlarını satın almak sizlerin yararına olacaktır.

Isı Ayarı

Bir lehim makinesi satın almadan önce, cihazın ısı ayarının bulunup bulunmadığı özellikle ince işlerde kullanmak için havya ihtiyacı duyanlar açısından önemlidir. Sabit bir ayarda ısı yayan havyalar, her alanda kullanılamaz. Bir bilgisayar devresi tamiri ile uğraşanlar veya çok ince ve dikkatli olunması gereken bir alanda lehimleme yapmak isteyenler için ısısı kontrol edilebilir havyalar edinilmesi gerekmektedir. Aksi halde sabit ve yüksek bir ısıya sahip cihazlar, lehimleme yapılacak bölgenin aşısı ısı kaynaklı erimesine veya yanmasına sebep olabilir.

Yedek Başlıklar

Lehim makinesi kullanırken farklı kalınlıktaki uçlara ihtiyaç duyabiliriz. Genel lehimleme işlemleri için orta kalınlıkta bir lehimleme ucu bize yeterli gelebilecekken, SMD malzemeler için çok daha ince bir uca ihtiyaç duyarız. Her başlık türü için ayrı ayrı makine almak yerine, birden fazla başlığı olan ya da piyasadan satın alabileceğimiz yedek başlıklarla uyumlu olan cihazlar edinmek hem bütçemize katkı sağlayacak hem de etrafta gereksiz cihaz kalabalığı olmasının da önüne geçmiş olacaktır. Bu nedenle bir cihaz satın almadan önce, yedek başlıklarla uyumlu olup olmadığını kontrol ederek satın almakta fayda var.

Kendi işimüni kendi görmeye alışık olanlardansanız alet çantanızı yüksek kalite bir elektrikli testereden de mahrum etmemelisiniz. En iyi elektrikli testere modellerini incelediğimiz yazımızın bu noktada fayda sağlayacağına inanıyoruz. Farklı tip motorlara sahip testere modelleri için ise en iyi motorlu testere tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Yan Ürünler

Başarılı bir lehimleme yapabilmek için, lehim makinesinin yanında cihaza uygun yan ürünler de temin etmeliyiz. Lehimleme yapabilmek için havya ile beraber lehim teline ve lehim pastasına ihtiyaç duyarız. Lehim teli, kalay ve kurşun karışımından yapılır. Kalay oranı fazla olan lehim tellerinin erime sıcaklığı düşüktür ve bu tellerle lehimleme işlemi kolaydır. Aldığımız cihaza ve lehimleme yapacağımız alana en uygun lehim telini seçmek, iyi bir lehimleme işlemi yapmamız için çok önemlidir. Olması gerekenden kalın bir lehim teli ile lehimleme yapmamız halinde tel erimeyecek, bu sebeple cihazımız bizleri hüsrana uğratacaktır. Bunun yanı sıra, lehim pastaları da havyalarımızın ömrünü uzattıkları için dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Lehim pastaları, lehim yapılacak yüzeyi temizler ve lehimleme bitene kadar oksitlenmeyi önleyerek kaliteli bir işlem yapmamızı sağlar. Oksitlenme zamanla havyamızın ucunun bozulmasına neden olacağı için, lehim pastası kullanmak oldukça önemlidir. Artık piyasadaki birçok lehim teli lehim pastası içeriyor olsa da bu pastaları ayrı olarak da satın almamız gerekebilir.

Lehim makinesi alırken asli ihtiyacınızın yüksek kalite kaynak makinelerinden biri olmadığından emin olmak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Havyalar, yaşamımızın büyük bir kısmında beraber olduğumuz tüm elektronik cihazların bakımı ve onarımı için, metalik aksamların montajı için ya da ısıyla eritilmesi gereken alanlarda kullanmak için lazım olan cihazlardır. Uzun yıllardır çeşitli yöntemlerle yapılan lehimleme işlemlerini şimdilerde çok daha basit ve yorulmadan yapmamızı sağlayan havyalar, günümüzde pek çoğumuzun evinde, iş yerinde, atölyesinde bulunuyor. Bizler de bu yazımızda oldukça fazla ürüne sahip olan lehim makinesi piyasası içerisinden en iyi lehim makinelerini sizler için derleyip lehim makineleri tavsiyeleri listesini oluşturduk. Dileriz bir lehim makinesi almayı düşünenler için bu incelememiz faydalı olmuştur.

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın