En İyi Laptop Soğutucusu Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Satın aldığınız laptopların gün geçtikçe daha çok ısındığını ve performanslarının düştüğünü fark ettiniz mi? Cevabınız evet ise okumaya devam edin çünkü bu sorun için mükemmel bir çözümümüz var. Laptoplar üretildiği zaman dilimine göre üst düzey olabilirler fakat her geçen gün kullandığımız programlar, oynadığımız oyunlar gelişiyor ve haliyle daha güçlü bilgisayar bileşenlerine ihtiyaç duyuyor. Bu durum ise eskimiş olan bilgisayarlarımıza ekstra yük bindirerek bileşenlerin ısınmasına, yükselen ısının da performans kaybına, hatta bileşenlerin zarar görmesine yol açabiliyor. Bu nedenle laptopların ısılarını dengelemek için üretilmiş olan laptop soğutucuları günümüzde oldukça popüler hale geldi. Henüz siz de bir laptop soğutucusu almadıysanız sizler için en iyi laptop soğutucularını incelediğimiz laptop soğutucusu tavsiyeleri listesi oluşturduk. Dilerseniz listemize geçmeden önce neden bir laptop soğutucusu almalısınız biraz açıklayalım.

Neden Laptop Soğutucusu Almalıyım?

Laptop Soğutucusu TavsiyeleriLaptop soğutucuları cihazın ısınmasını ve oluşabilecek performans kaybını önleyen, bununla birlikte laptop kullanımını daha rahat hale getiren oldukça kullanışlı cihazlardır. Laptopların kendi içlerinde soğutucu fanları olsa da zamanla bu fanların soğutma özelliği yeterli gelmemeye başlar ya da çeşitli programlar donanımı daha çok zorladığı için laptopun daha çok ısınmasına neden olur. Bu tür durumlarda laptopun imdadına laptop soğutucuları yetişiyor. Uzun süre boyunca bilgisayar bileşenlerinin yüksek ısıya maruz kalması hem performansı düşürür, hem de önemli parçalara kalıcı zararlar verebilir. Bu nedenle büyük önem ve ihtiyaç arz eden laptop soğutucularının birçok faydası vardır.

Daha Hızlı CPU ve GPU Performansı

Laptopların içerisinde bulunan fanlar bir seviyeye kadar ısıyı düşürmeye yardımcı olurlar; fakat belirli bir sürenin ardından ısıyı düşürmeye tek başlarına yetemezler. Bu da devamlı ısı üreten ve soğuk ortamda daha iyi performans veren parçaların performanslarının düşmesine neden olur. Laptoplarda genellikle GPU ve CPU için 2 adet yerleşik fan bulunur. En fazla ısı üreten bileşenler olan CPU ve GPU bir soğutma cihazı olmadan kendi kendilerini bozabilecekleri kadar ısı üretebilirler. Daha güçlü bilgisayar parçaları daha eski bilgisayar parçalarına nazaran daha fazla ısı üretme eğilimde oldukları için, bilgisayarınız ne kadar iyiyse, soğutmaya da o kadar önem vermelisiniz. Çünkü iyi bir bilgisayarınız varsa hem daha çok soğutmaya ihtiyacınız olacak hem de parçalara zarar geldiğinde daha büyük bir maddi kayıp yaşayacaksınız. Alacağınız ekstra bir laptop soğutucu ile hem gelebilecek bu zararı engelleyebilir hem de daha düşük sıcaklıklarda çalışacak bilgisayarın performansını arttırabilirsiniz.

Daha Düşük Ortam Sıcaklığı

Birden fazla fana sahip bir laptop soğutma standı ya da pedi, cihazın ne olduğuna bakılmaksızın ya da cihaz donanımında bir değişik yapmaya gerek kalmadan, kolaylıkla, bilgisayarın ısısını kontrol altında tutmak için kullanılabilir. Özellikle sıcak havalarda hem kendiniz hem de bilgisayarınız için bilgisayarınızın çok fazla ısı üretmesini istemezsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, normalde 70 derece sıcaklığa geldiğinde sıkıntı çıkarmaya başlarken, sıcak havalarda 100 dereceye kadar çıkabilirler ve kendilerine zarar verebilirler. Laptop soğutucuları ile ortamın sıcaklığından bağımsız olarak laptopunuzu soğutabilir, bununla birlikte laptopun odanıza ya da ofisinize yayacağı sıcak havayı engelleyebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınızı korurken kendi konforunuzu da sağlamış olursunuz.

Daha Sağlıklı Laptop Koyma Yeri

Laptop soğutucuları, soğutma faydasının dışında, laptopunuzu koymak için oldukça yararlı bir platform görevi de görür. Sert bir yüzeye, kumaşa ya da nefes almayan bir yere laptopu koymak laptopun hava giriş ve çıkışlarını kapatarak daha çok ısınmasına neden olur. Çünkü birçok laptopun hava giriş çıkışı cihazın altında bulunmaktadır. Hava çıkışı kapanacağı için laptopu kötü bir zemine koymak bileşenlerini tehlikeye atar.  Eğer bir laptop soğutucusuna sahip olursanız, laptopunuzu koymak için güvenli ve düzgün bir zemine de sahip olmuş olursunuz. Laptoplarınız, bir soğutucuyla birlikte çok daha rahat bir şekilde hava alır ve içerisindeki havayı dışarı verir. Bununla birlikte bu tür fanlı laptop soğutucularını battaniye gibi kumaş yüzeyler ile kullanmamaya dikkat edin. Çünkü toz biriktirebilen kumaş yüzeylerdeki tozlar, laptop soğutucularının üzerindeki fanlar ile laptopun içine aktarılabilirler.

Kucakta Daha Rahat Kullanım

Laptop soğutucuları, dizüstü bilgisayar kullanımını hem sizin hem de laptop için daha uygun ve konforlu hale getirir. Laptopların kelime anlamı ne kadar “diz üstü” olsa da diz üstü kullanımı hiç de kolay ve konforlu değildir. Laptopları kucakta kullanmak cihazın hava giriş ve çıkışlarının kapanmasına, bunun sonucunda aşırı ısınmasına ve kişiyi rahatsız etmesine sebep olur. Fakat araya bir laptop soğutucusu koyarsanız, hem vücudunuzu aşırı sıcaktan korumuş, hem de bilgisayarınızın fazla ısınmamasını sağlamış olursunuz.

Göz Alıcı Tasarım

Bu özelliğinin laptopunuzun performansına veya sağlığına bir katkısı olmasa da, oldukça önemli bir faydadır. Birçok laptop soğutucu tek başına oldukça havalı görünür. Farklı LED ışıklara sahip göz alıcı bir laptop soğutucusu alarak masanıza şıklık katabilirsiniz. Özellikle laptop sahibi gamerlar bu tür laptop soğutucularına bayılacaktır. Kişiselleştirilebilir ışıklara sahip bir laptop soğutucu ile kolay bir şekilde odanızın havasını değiştirebilirsiniz.

En İyi Laptop Soğutucusu Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Inca INC-611 GMS Arrax Gaming Notebook Soğutucu

Inca INC-611 GMS Arrax Gaming Notebook Soğutucu

 • Fiyat: ₺₺
 • Fan Adedi: 5
 • Yükseklik Ayarı: Çok Kademeli
 • USB Bağlantısı: 2
 • Ek özellikler: Ayarlanabilir ışık, Hız ayarı
Ürünü Gör
Monster Pusat Notebook Cooler

Monster Pusat Notebook Cooler

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Fan Adedi: 2
 • Yükseklik Ayarı: Yok
 • USB Bağlantısı: 3
 • Ek özellikler: USB çoklayıcı, Büyük hava çıkışları
Ürünü Gör
Deep Cool Notebook Stand ve Soğutucu

Deep Cool Notebook Stand ve Soğutucu

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Fan Adedi: 1
 • Yükseklik Ayarı: Çok Kademeli
 • USB Bağlantısı: 3
 • Ek özellikler: Ayarlanabilir eğim, USB çoklayıcı
Ürünü Gör
Cooler Master R9-NBC-U3PK-GP NotePal U3 Plus

Cooler Master R9-NBC-U3PK-GP NotePal U3 Plus

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Fan Adedi: 3
 • Yükseklik Ayarı: Yok
 • USB Bağlantısı: 3
 • Ek özellikler: Yeri ayarlanabilir fan, Kablo toparlayıcı
Ürünü Gör
Promate Frostbase Laptop Soğutucu Altlık

Promate Frostbase Laptop Soğutucu Altlık

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Fan Adedi: 1
 • Yükseklik Ayarı: 7 farklı ayarlanabilir yükseklik
 • USB Bağlantısı: 2
 • Ek özellikler: RGB ışıklandırma, USB çoklayıcı
Ürünü Gör
Frisby FNC-5230ST

Frisby FNC-5230ST

 • Fiyat:
 • Fan Adedi: 4
 • Yükseklik Ayarı: 5 Kademeli
 • USB Bağlantısı: 2
 • Ek özellikler: LCD ekran
Ürünü Gör

En İyi Laptop Soğutucu Modelleri (Güncel Liste)

1. Inca INC-611 GMS Arrax Gaming Notebook Soğutucu

Size Uygun Mu?

Inca INC-611 GMS Arrax Gaming Notebook SoğutucuEn iyi laptop soğutucuları listemize bir fiyat performans ürünü ile başlıyoruz. Kırmızı-siyah renk uyumuna bayılan, laptop sahibi gamerlar için listemizde yerini alıyor Inca INC- 611 GMS Arrax Gaming.

Neyi Sevdik?

 • Tasarım – Hem siyah-kırmızı renkleriyle, hem de karizmatik görüntüsüyle gayet şık duruyor. Bununla birlikte cihaz üzerindeki minik tasarımsal detaylar kullanımı kolaylaştırıyor. Örneğin ön tarafında bir laptop tutacağı bulunuyor. Yükseklik ayarı maksimum seviyeye getirildiğinde laptopun düşmemesini sağlıyor. Bu tür ufak ama üzerinde düşünülmüş çözümleri çok sevdik.
 • Fan sayısı – Üzerinde tam 5 adet fan bulunuyor. Sıcak havalarda laptop kullanmadığınızda, bu cihazı dik tutup kendiniz için vantilatör olarak bile kullanabilirsiniz.
 • Ayarlanabilir ışık – Sadece kırmızı LED ışıklara sahip olsa da “ona kırmızı çok yakışıyor.” Bununla birlikte ışıkları dilediğiniz zaman kapatabiliyor ya da parlaklık ayarını yapabiliyorsunuz.
 • Hız ayarı – Laptopta güçlü programlar çalıştırmadığınızda, oyun oynamadığınızda hem elektrik tasarrufu hem de gürültüyü azaltmak için fanların hızını azaltabiliyorsunuz. Belli bir sabit hızda olmamasını çok beğendik.
 • Gürültü seviyesi – Düşük fan hızında oldukça sessiz çalışmasıyla birlikte en yüksek fan hızında sadece 28 Db ses üretiyor.
 • Yükseklik ayarı – Günümüzde boyun düzleşmesi ve postür bozuklukları oldukça yaygın hastalıklar arasında. Bunun en temel nedeni kullandığınız ekranın ya da laptopun doğru yerleştirilmemesi. Eğer masanız kısaysa ya da koltuğunuz çok yüksekse bilgisayarınızın ekranınızı daha yüksek bir yere koymanız gerekebilir. Bu laptop soğutucusu, yükseltme ayarı ile birlikte rahatlıkla laptopunuzu göz hizanıza yaklaştırabiliyorsunuz. Yani bu ürün aynı zamanda bir laptop standı görevi de görüyor.
 • Örgü kablo – Kablosu oldukça sağlam. Çıkış kablosu siyah kırmızı renkli ipliklerle örülmüş. Bu da bir yere takılıp kopmasının ya da içindeki hassas kablonun zarar görmesinin oldukça zor olduğunu gösteriyor.

Neyi Sevmedik?

 • Büyük laptoplara uygun değil – Eğer kullandığınız laptop 17 inçlik bir laptop ise, yükseltme ayarını ve laptop tutacağını kullandığınızda cihaz biraz küçük kalıyor. 17 inçlik bir laptop arka taraftan taşıyor. Eğer büyük bir laptop kullanıyorsanız, bu cihazın boyutunun biraz küçük kalabileceğini söylemeliyiz.

2. Monster Pusat Notebook Cooler

Size Uygun Mu?

Monster Pusat Notebook CoolerSıradaki laptop soğutucu minimalist tasarımlardan hoşlanan eski gamerlar için. Gösterişten uzak, sade ama bir o kadar şık ve kullanışlı bir laptop soğutucusu arıyorsanız Monster Pusat Notebook Cooler tam sizlik diyebiliriz.

Neyi Sevdik?

 • Minimalist tasarım – Sahip olduğu siyah, sade, minimalist tasarımıyla oldukça şık görünüyor. Masanızdaki, ofisinizdeki, odanızdaki diğer eşyalarınız rengi ve tipi nasıl olursa olsun asla sırıtmayacak, kolayca uyum sağlayacaktır.
 • Büyük fanlar – 140 mm çaplı devasa 2 adet fanı bulunuyor. Diğer özellikleri ile birlikte soğutma performansı oldukça yüksek.
 • Alüminyum malzeme – Sıcağı mükemmel bir şekilde dağıtan ve devamlı soğuk kalabilen Alüminyum malzemeden oluşan ekstrüzyon paneline sahip bu cihaz fanlı soğutma sağladığı gibi, laptopun sıcaklığını fansız bir şekilde de dengeleyebiliyor. Büyük fanları, alüminyum malzemesi ve birazdan değineceğimiz geniş hava çıkışları sayesinde maksimum soğutma performansı sağlıyor.
 • Büyük hava çıkışları – Oldukça geniş hava çıkışlarına sahip. Fanın sağladığı soğuk hava rahat bir şekilde dışarıya aktarılıyor.
 • USB çoklayıcı – Gaming mouse, gaming klavye, çizim tableti derken laptopunuzda başka USB çıkışı kalmamış olabilir. İyi haber; bu ürün aynı zamanda USB çoklayıcı görevi de görüyor. Üzerinde 3 adet USB yuvası bulunuyor. Eğer laptopunuzda fazladan USB girişine ihtiyacınız varsa bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • Sabitlik – Herhangi bir ayarlanabilir özelliği bulunmuyor. Yükseklik ya da fan hızı değiştirilemiyor. Bu nedenle alırken sahip olduğu yüksekliğine dikkat etmenizi öneririz.

3. Deep Cool Notebook Stand ve Soğutucu

Size Uygun Mu?

Deep Cool Notebook Stand ve SoğutucuListemize soğutma performansı en yüksek cihazlardan biriyle devam ediyoruz. Deep Cool N9 tasarımı ve tekli devasa fanı ve alüminyum malzemesi ile tamamen sıcak yüzeyleri hızlı bir şekilde soğutması için üretilmiş diyebiliriz. Beyaz ve minimalist tasarımlardan hoşlananlar bu ürüne bir göz atmalı.

Neyi Sevdik?

 • Minimalist tasarım – Beyaz ve sade bir tasarıma sahip. Özellikle MacBook’lar ile oldukça uyumlu görünüyorlar.
 • Büyük fan – Sadece bir fana sahip olan bu laptop soğutucuya ön yargı ile yaklaşmayın. Bir tane fanı olsa da bu fan 180x15mm’lik devasa bir boyuta sahip. İncecik bir vantilatöre benzediğini söyleyebiliriz.
 • Alüminyum malzeme – Alüminyumun ısıyı nasıl yaydığından ve sıcak yüzeyleri nasıl soğuttuğundan bahsetmiştik. Bu ürünün büyük bir bölümü de alüminyum malzemeden üretilmiş. Bu da demek oluyor ki soğutma performansı oldukça yüksek.
 • Ayarlanabilir eğim – Masanıza ve koltuğunuza göre istediğiniz gibi soğutucunun eğimini değiştirebiliyorsunuz. Yani bu cihaz aynı zamanda ayarlanabilir bir stand görevi görerek size konfor sağlıyor.
 • Boyut – Boyutu da oldukça büyük olan bu cihaz 17 inç’lik laptopları da kolay bir şekilde taşıyıp, soğutabiliyor.
 • Sessiz çalışma – Tekli fanı sayesinde oldukça sessiz bir şekilde çalışabiliyor. En fazla 20 dB gürültü yapan bu cihazın oldukça sessiz olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik fan hızı da ayarlanabiliyor. Yani daha sessiz de çalışabiliyor.
 • USB çoklayıcı – Eğer USB girişlerinin dolduğundan şikayetçiyseniz bu cihaz sizin için bir USB çoklayıcı görevi de görecek. Üzerinde tam 3 adet ekstra USB girişi var.
 • Micro USB giriş – USB teknolojisinin yeni jenerasyonu olan USB micro girişe sahip. Daha iyi güç aktarımı sağlarken daha az enerji tüketiyor.

Neyi Sevmedik?

 • USB çıkışlarının yeri – USB çıkışları cihazın arkasında yer alıyor. Cihazın eğimi en yüksek seviyeye çıkarttığımızda, oldukça kısa olan harici hard disk, bluetooth kulaklık kabloları yetersiz kaldı. Bluetooth kulaklık adaptörü ve hard disk masaya değmedi.

4. Cooler Master R9-NBC-U3PK-GP NotePal U3 Plus

Size Uygun Mu?

Cooler Master R9-NBC-U3PK-GP NotePal U3 PlusOlabilecek en kaliteli ve en çok yönlü laptop soğutma cihazını arıyorsanız, aramanızı durdurabilirsiniz. Çünkü o laptop soğutucusu Cooler Master.

Neyi Sevdik?

 • Boyut – 19 inç boyuta sahip bu cihaz hem ufak notebooklarla hem de büyük oyuncu laptoplarıyla gayet iyi bir şekilde çalıştı.
 • Yeri ayarlanabilir fan – Her laptopun iç bileşenlerinin yeri aynı değil. Yani esas ısıyı artıran GPU ve CPU farklı bilgisayarlarda farklı yerlerde olabiliyor. Bu nedenle soğutucunun nerede olduğu da büyük önem taşıyor. Bilgisayarınızın bileşenleri nerede olursa olsun, laptopunuzun neresi daha çok ısınıyorsa ısınsın, bu cihazın içerisindeki fanların yerlerini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Yani bilgisayarınızın en çok ısınan yerlerine fanları denk getirebilirsiniz.
 • Taşıma kolaylığı – Normalde bu tür soğutucu cihazları, ufak çantalara yerleştirmek bir hayli zor olabiliyor. Fakat bu problem bu cihaz için geçerli değil. Çünkü kendisi bir taşıma çantasına dönüşebiliyor!
 • Kablo toparlayıcı – Cihazın köşelerinde minik kablo toparlayıcıları var. Fare, klavye gibi farklı çevre bileşenlerinin kablolarını rahatlıkla bu aparatlar sayesinde düzenleyebiliyorsunuz. Eğer karışık kablo görüntüsünden rahatsız oluyorsanız bu cihaz size çok iyi gelecek diyebiliriz.
 • Tasarım – Oldukça sade ve şık bir tasarıma sahip. Delikli alüminyum ızgara yapısı gerçekten kalitesini belli ediyor.
 • Yapı malzemesi – Cihazın büyük bir çoğunluğu ısıyı yaymasıyla bilinen Alüminyum malzemeden üretilmiş. Bu da soğutma performansının gerçekten iyi olmasını sağlayan faktörlerden sadece birisi.

Neyi Sevmedik?

 • Eğim ayarı yok – Cihazın herhangi bir eğim ya da yükseklik ayarı bulunmuyor. Fotoğraflarda görebileceğiniz hafif eğilimli yapısı sabit.

5. Promate Frostbase Laptop Soğutucu Altlık

Size Uygun Mu?

Promate Frostbase Laptop Soğutucu AltlıkPostür sorunları yaşayan ya da masası kısa gelen laptop kullanıcıları için listemizin 5. maddesini ayırdık. Bu tür kullanıcılara Promate Frostbase modelini öneriyoruz.

Neyi Sevdik?

 • Tasarım – 2 katlı tasarımını başta garipsesek de sonradan çok kullanışlı olduğu fark ettik. Telefon yeriyle, yüksek standıyla büyük konfor sağlıyor. Üstelik oldukça şık da görünüyor.
 • Ayarlanabilir yükseklik – 7 farklı ayarlanabilir yüksekliği bulunmakta. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki gerçekten çok yükseğe çıkabiliyor. Masanız kısa geliyor ya da boyun ağrıları çekiyorsanız çok işinize yarayacak.
 • RGB ışıklandırma – Fanda RGB ışık bulunuyor. İstediğiniz zaman, keyfinize göre ışığın rengini değiştirebiliyorsunuz. Özellikle karanlıkta çok güzel görünüyor.
 • USB çoklayıcı – 2 adet USB çıkışı bulunuyor. Bilgisayarı kullanırken aynı anda telefonunuzu ve kulaklığınızı şarj edebilirsiniz.
 • Hafiflik – Büyük bir görünüme sahip olsa da oldukça hafif.

Neyi Sevmedik?

 • Taşınabilirlik – Boyutundan ve 2 katlı yapısından dolayı taşıması biraz zor olabiliyor. Ufak çantalara sığması bir hayli güç.

6. Frisby FNC-5230ST

Size Uygun Mu?

Frisby FNC-5230STSıra geldi listemizin en bütçe dostu laptop soğutucusuna. Bütçesi kısıtlı olanlar için alınabilecek en iyi laptop soğutucularından biri Frisby FNC-5230ST!

Neyi Sevdik?

 • Fiyatı – Fiyatı oldukça uygun. Piyasadaki en düşük fiyatlı laptop soğutuculardan bir tanesi olmasına rağmen fiyatının üstünde performans sergiliyor.
 • LCD ekran – Hız seviyesini görebildiğiniz minik bir LCD ekrana ve kullanışlı kontrol butonlarına sahip.
 • Yükseklik ayarı – 5 kademeye kadar yükseklik ayarını değiştirebiliyorsunuz. Kapalı haliyle birlikte toplamda 6 farklı yükseklik seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.
 • 2 USB port – 2 farklı USB portu bulunuyor. Bu portlar ile çevre bileşenlerinizi bağlayabilir ya da diğer cihazlarınızı şarj edebilirsiniz.
 • Fan adeti – 2 ufak 2 tane de büyük fan olmak üzere 4 tane fan ile birlikte optimum soğutma sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Malzeme – Plastik ve metal malzemeden üretilmiş olan bu cihazın en azından ızgaralarının alüminyum olmasını dilerdik.

7. CoverZone Profesyonel Tok Alüminyum Khv2 Folding

Size Uygun Mu?

CoverZone Profesyonel Tok Alüminyum Khv2 FoldingLaptopunuzu ısıya karşı koruyacak, bunu yaparken bir stant görevi görecek ve postür sorunlarınıza çözüm olacak bir laptop soğutucusu arıyorsanız yine doğru bir cihazın incelemesini okuyorsunuz diyebiliriz. Özellikle gümüş rengi ve modern tasarımları seviyorsanız, CoverZone Profesyonel Tok Alüminyum KHV2’e göz atmalısınız.

Neyi Sevdik?

 • Tasarım – Oldukça modern bir tasarıma sahip. Bunda gümüş renginin kullanılmasının da büyük etkisi var. Ofisimize gerçekten bambaşka bir hava kattı.
 • Tamamen alüminyum – Bu soğutucu tamamen alüminyum malzemeden yapılmış. Soğutma konusunda oldukça iddialı bir ürün diyebiliriz.
 • Kaymaz silikon – Cihazın altında kaymaması için silikonlar bulunuyor. Eğimiyle ve yüksekliğiyle ne kadar oynasak da sapasağlam durdu.
 • Boyut – 17 inç’lik büyük laptoplara kadar tüm laptop modellerini destekliyor.
 • Ayarlanabilir eğim – Eğimi istediğinize ve rahatınıza göre kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz.
 • Ayarlanabilir yükseklik – Eğimi ayarlayabildiğiniz gibi yüksekliği de göz hizanıza göre istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Oldukça yükseltebiliyorsunuz. Kısa bir masanız varsa bu ürün problemlerinize çözüm olacaktır.
 • Taşınabilirlik – Fotoğraflarda ne kadar büyük gözükse de katlanıp küçücük olabiliyor; kolaylıkla laptop çantasına sığabiliyor.

Neyi Sevmedik?

 • USB çoklayıcı yok – Maalesef bu üründe bir USB çoklayıcı yok. USB çoklayıcı yerine zarif ve ince tasarımı tercih ettiklerini söyleyebiliriz.

Laptoplar Neden Isınır?

Öncelikle laptoplar neden ısınır kısaca üzerinden geçelim ki neden ve ne tip bir laptop soğutucusuna ihtiyacımız var daha iyi anlayalım. Isınma sebebini kısaca açıklamak gerekirse: CPU’nun üzerinde ne kadar yük olursa o kadar çok zorlanır ve akabinde o kadar fazla ısı üretir. Bu artan sıcaklığın korunması için laptoplar dahili soğutucu fanlar ile birlikte üretilse de, ağır yük bindirecek programları ve oyunları çalıştırmak bu fanların yetersiz kalmasına ve CPU’nun aşırı çalışarak ısınmasına yol açabiliyor.

Çoğu laptop kullanıcısı, uzun süreli kullanımlarda aşırı ısınma sorunuyla karşılaşmıştır. Bu aşırı ısınma çoğu zaman laptopun performansını düşürür ve bu durum çözülmezse laptopun bileşenleri zarar dahi görür. Bir bilgisayarın ana bileşenleri olan GPU ve CPU’lar aşırı ısınmaya pek dayanıklı değildirler ve sıcaklık doğrudan bu iki parçayı etkiler. Sonuç olarak ise bilgisayarınızda çeşitli takılmalar yaşarsınız. Eskiden dahili fanlar bu aşırı ısınmayı ne kadar etkili bir şekilde engelleyebilse de devamlı bir yenisi çıkan ve güncellenen programlara, uygulamalara ve oyunlara yeterli gelmekte zorlanabiliyorlar. Isınan laptoplar için farklı soğutma yöntemleri yanında bu aşırı sıcaklığı azaltmak için harici bir laptop soğutucu ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Hala bir laptop sahibi değilseniz veya daha performanslı bir laptop arayışındaysanız laptop tavsiyelerimizi faydalı bulabilirsiniz.

Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

En İyi Laptop SoğutucusuLaptop soğutucuları aşırı ısınma sorununa kolay bir çözüm olabilmesi ve laptop sıcaklığını stabil tutmaları için üretildi. Bir pedi andıran bu cihazlardan doğru olanı seçtiğinizde, şaşırtıcı derecede laptopun performansına katkı sağlayabilir.

Farklı markalar, farklı tiplerde ve farklı tasarımlarda laptop soğutucularına sahiptir. Bütçenize bağlı olarak, internetten yüzlerce model arasından kendinize en uygun olanını aşağıda seçtiğimiz maddelere dikkat ederek seçebilirsiniz. Özellikle oyuncular, video editörler, tasarımcılar için önerilen bu laptop soğutucularının türlerine bir göz atalım.

1. Laptop Soğutucusu Türleri

Laptop soğutucuları genel olarak ikiye ayrılır Bunlardan birincisi fanlı laptop soğutucularıdır. Diğer laptop soğutucusu türünden daha popüler olan fanlı modeller, aynı anda çalışan ve belirli bir hava akışı sağlayan pedlerdir. Diğer laptop soğutucusu türü ise fansızdır. Bu soğutma cihazları, alüminyum gibi ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmişlerdir. Herhangi bir fana sahip olmadıkları için ses çıkarmazlar. Ancak performansları karşılaştırıldığında fanlı laptop soğutucuları, fansız laptop soğutucularından çok daha etkilidir.

2. Rahatlık

Laptopların masaüstü bilgisayarlara kıyasla en büyük faydası portatif olmaları ve rahat bir şekilde taşınıp istenilen yere konulabiliyor olmalarıdır. Fakat her zaman teorideki gibi rahat bir şekilde istenilen yere koyamıyoruz bu ürünleri. Çünkü hem ısınıyor hem de sert malzemeden yapıldıkları için diz üstünde rahat bir şekilde duramıyorlar. Alacağınız laptop soğutucusunun, kullanırken size maksimum rahatlığı sunacak bir ergonomik yapıya sahip olması gerekmektedir. Dizinizde, kucağınızda rahat duracak mı diye dikkat etmelisiniz.

3. Girişler ve Çıkışlar

Laptopunuzda yeterli sayıda USB bağlantısı olmayabilir. Çoğu zaman bu böyledir çünkü laptoplar çok fazla USB girişiyle birlikte üretilmezler. Bu nedenle cihazınıza bir laptop soğutucusu takmak zaten az olan USB girişlerinden bir tanesini daha kaybetmeniz anlamına gelir. Bununla birlikte üzerinde farklı USB girişleri olan ve laptopun USB girişlerini çoğaltabilen bazı laptop soğutucuları da vardır. Eğer USB girişlerini, fare, klavye, harici hard disk gibi bileşenler için kullanıyorsanız bu tür USB çoğaltıcı özelliği olan laptop soğutucularına göz atmanızı öneririz. Fakat unutmamanız gerekir ki bu tür laptop soğutucuları diğerlerine nazaran biraz daha pahalı olabilirler.

4. Boyut

Bir laptop soğutucusunu çok beğendiniz. Özellikleri sizin için mükemmeldi. Üzerindeki güçlü fanlar ile sizi bile serinletecekti ama o da ne? Laptopunuz aldığınız laptop soğutucusuna sığmıyor! Aldığınız laptop soğutucusu küçükmüş! Bu tür bir durumda kalmamak için alacağınız laptop soğutucusunun ve kendi laptopunuzun boyutlarına dikkat edin ve birlikte çalışabileceklerinden emin olun. Laptopunuz soğutucuya büyük geleceği gibi, minik tatlı notebookunuz için devasa bir soğutucu edinmek de istemezsiniz. Eğer cihazınız küçük ise yine ona uygun ufak bir laptop soğutucusu tercih etmelisiniz.

5. Ağırlık

Laptoplar bildiğiniz gibi taşınabilir ve nispeten hafiftirler. Bu yüzden bu özelliklerini baltalamayacak bir laptop soğutucusu almamız gerekir. Bunun için de laptop soğutucusu alırken, ağırlığına, taşınabilir olup olmadığına önemle dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanında dizüstü bilgisayarınızı da güvenle taşıyabilmek için en iyi laptop çantalarından oluşan değerlendirme listemizi inceleyebilirsiniz.

6. Fan Kalitesi

Laptop soğutucularının kalitesi, bir laptopun iç sıcaklığını ne kadar hızlı ve etkili şekilde azaltabildiğine göre değerlendirilir. Fanlı laptop soğutucularında fanların boyutuna, yapı malzemelerine ve dönüş hızına dikkat edilmelidir. İdeal bir soğutma fanının çap boyutu 90 – 110 mm arasında değişmeli ve 1000 RPM hıza sahip olmalıdır.

Şayet bir laptop soğutucusuna ayıracak bütçeniz yoksa kendi imkanlarınızla bir tane yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapmanız gereken tek şey laptop soğutucusu yapımını öğrenmek!

Teknolojiye yatırım yapmaya başlamışken hızlı bir internet bağlantınız da olsun istiyorsanız en iyi modemler listemizi de incelemenizi öneririz!

Son Yorumlarımız

İster tutkulu bir gamer olun, isterseniz de sadece basit programları kullanan bir çalışan olun. Zamanla bilgisayarınızın gereğinden fazla ısındığını hissedeceksiniz. Bu soruna en iyi çözüm, bilgisayarınızın içini temizlemek ve bir laptop soğutucusu almak olacaktır. Üstelik bu cihazlar ile bilgisayarınızın sıcaklığını dengelerken, ekranı gerekli yüksekliğe getirebilecek ve postür sorunlarınızı azaltabileceksiniz. Piyasada yüzlerce bulunan laptop soğutucularından kendinize en uygun olanını seçebilmeniz için farklı fiyat bantlarından en iyi laptop soğutucusu modellerine yer verdiğimiz bir laptop soğutucusu tavsiyeleri listesi oluşturduk. Listemiz dışında ürün araştırmalarınıza devam edebilmeniz için ise bir laptop soğutucusu alırken dikkat etmeniz gereken konulardan bahsettik. Umarız bu yazımız ihtiyacınız olan ürünü bulmanıza yardımcı olur. Bir sonraki inceleme yazımızda görüşmek üzere! Sağlıklı günler!

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın