En İyi Koltuk Yıkama Makinesi Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Hem soluklanmak istediğiniz her an kendinizi üzerine bırakıverdiğiniz,  hem de çocuklarınızın oyunlar oynarken ellerini, yüzlerini değdirdikleri yüzeyler olan koltuk döşemelerinin temizliği sağlık açısından son derece önemlidir. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla temizlenmeyen koltuklar evlerinizde hoş olmayan görüntüler oluşturabileceği gibi severek aldığınız koltuk takımlarınızın ömürlerini de kısaltacaktır. Biz de bu yazımızda sizin için evinizde neden bir koltuk yıkama makinesine sahip olmanız gerektiğini ve bunun sağlayacağı avantajları, koltuk makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri derledik. Ayrıca size ürün seçiminizde yardımcı olacak koltuk yıkama makinesi tavsiyelerimizi içeren en iyi koltuk yıkama makineleri listemizi de yazının devamında bulabilirsiniz .

Neden Koltuk Yıkama Makinesi Almalıyım?

Koltuk Yıkama Makinesi Tavsiyeleri Evinizdeki koltuk takımını büyük bir hevesle seçtiğiniz anı ve takımızın evinize ulaştığı günü düşünün. Yepyeni ve tertemiz bir oturma grubunun evinizde yaratacağı havayı başka bir şeyle sağlamak pek mümkün değil. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu yeni ve temiz görüntü ne yazık ki çok uzun sürmez. Bunu uzun süre korumak için geliştirdiğimiz çeşitli yöntemler de yok değil tabii.

Kimimiz koltuklarımızın üzerini çeşitli koltuk koruyucu kılıflarla kaplama yoluna giderken kimimiz daha az kir tutacak ya da tuttuğu kiri çok göstermeyecek renklerdeki ürünlere yöneliyoruz. Eh bu durumda da severek beğenerek aldığımız renkteki koltuklarımızın gerçek döşemelerini ya hiç görmüyoruz ya da renk seçimimizi koyu renklerle kısıtlıyoruz. Peki hangimiz evinin baş köşesinde yer alacak koltuk takımını seçerken özgür olmak, seçtiği cıvıl cıvıl, ev dekorasyonunda fark yaratan renkleri kılıfların, örtülerin altına gizlemeden gönül rahatlığıyla kullanmak istemez. Bu nedenle bir koltuk makinesine sahip olmanın en büyük artısı evinizin dekorasyonunu gönül rahatlığıyla, istediğiniz şekilde yapabilecek olmanız diyebiliriz. Bir koltuk makineniz varsa koltuklarınızın kirlenmesini çok dert etmezsiniz!

Sadece bu bile bir çoklarımız için koltuk yıkama makinesi almak için tek başına yeterli bir neden, değil mi? Peki bu ürünlere sahip olmak istemek için çok daha fazla nedeniniz olduğunu söylesek? Gelin koltuk yıkama makinelerinim kullanıcılarına sunduğu faydalara bir göz atalım.

Küçük, Büyük Tüm Evlerde Kullanıma Uygundur

Eğer daha önce profesyonel koltuk yıkama hizmeti aldıysanız, koltuk yıkama makinelerinin boyutlarını görmüşsünüzdür. Son derece hantal bir yapıya sahip olan bu makineler, birçok kişi için evlerine bir koltuk yıkama makinesi almak konusunda caydırıcı olabiliyor. Fakat teknoloji ve mühendislik geliştikçe birçok ürün gibi koltuk yıkama makinelerinin boyutları da gün geçtikçe küçülüyor. Yıllar önce kullandığımız cep telefonların boyutlarını ve ağrılıkları bir düşünün. Bugün kullandığımız boyutlardaki ve hafiflikteki ürünlere sahip olabileceğimizi kim hayal edebilirdi? Günümüzde teknoloji ve mühendislik alanında tanık olduğumuz gelişmeler koltuk yıkama makinelerinin boyutlarında küçülmeyi de mümkün kılıyor. Böylece artık bu ürünler büyük küçük demeden birçok eve girebiliyor. Eğer küçük bir eve sahipseniz ya da çok geniş bir saklama alanınız yoksa piyasada size uygun boyutlara sahip bir koltuk yıkama makinesi bulmanız mümkün.

Peki bu ürünlerin boyutları küçülürken özelliklerinden bir şey kaybetmiyorlar mı diyebilirsiniz. O zaman aynı cep telefonlarındaki gibi bu ürünlerin boyutları küçülürken, sahip oldukları teknolojik özelliklerin de gittikçe arttığını belirtelim.

Kolay Taşınabilir Tasarıma Sahiptir

Bu ürünlerin küçülen boyutlarıyla küçük ve saklama alanı sınırlı olan evlerde kullanım imkânı sunduklarından bahsettik. Şimdi bu küçülen ve kompaktlaşan ürün tasarımlarının aynı zamanda büyük evler için de avantajlı olduğunu söylesek?

Ürün boyutlarının küçülmesi aynı zamanda ürünlerin daha hafif olması demek. Bu da büyük, dubleks evlerde koltuk yıkama makinelerini kolaylıkla katlar arası taşıma imkânı sunar.  Bunun yanı sıra çok büyük bir eviniz olmasa da eğer bel fıtığı gibi ağır kaldırmanıza engel olacak bir sağlık sorununa sahipseniz ve koltuk yıkama makinesi kullanmanın size uygun olmadığını düşünüyorsanız, piyasada hafifliğiyle ön plana çıkan ürünleri değerlendirmenizi öneririz.

Her Alanda Kullanıma Uygundur

Diğer yandan bu ürünlerin kolay taşınabilir, kompakt tasarımlara sahip olması birçok alanda kullanım avantajını da beraberinde getiriyor. Kışlık evinizde sahip olduğunuz koltuk yıkama makinesini yaz başında yazlık evinize götürüp koltuklarınızı temizlemek böylece son derece pratik bir hal alıyor.

Aynı zamanda bu makineleri, araba döşemelerinizi ve ofis döşemelerinizi temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bir ofise ya da hobi alanına sahipseniz, koltuk yıkama makinenizi kolaylıkla bu alanlara götürebilir, koltuk ve döşeme temizliğinizi gerçekleştirebiliriz. Aynı şekilde makinenizi kapınızın önünde park halindeki arabanıza kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Kendi yaptığınız döşeme temizliğiyle arabanızı her zamankinden daha fazla seveceksiniz.

Ayrıca herhangi bir ihtiyaç halinde koltuk yıkama makinenizi bir arkadaşınıza ödünç vermek ya da bir yakınınızın yardıma koşmak hiç de zor olmayacak.

Koltuklarınızın Ömrünü Uzatır

Yeni koltuk takımınızın evinize geliş heyecanından ve evinizin havasını değiştirmesinden bahsettik. Eh, oturma gruplarının öyle çok da ucuz ürünler olmadığı da bir gerçek. Bu yüzden eminiz ki herkes sahip olduğu koltuk takımını mümkün olduğunca uzun bir süre kullanmak ister.

Makinesiz bir koltuk temizliğiyle koltuk döşemelerinizin yüzeyindeki lekeleri belli bir noktaya kadar çıkarabilirsiniz fakat böyle bir temizliğin koltuklarınıza faydasından çok zararının dokunacağını bilmelisiniz. Koltuklarınız elle temizlerken yapacağınız itme çekme hareketi bakteri ve toz partiküllerini döşemenin derinliklerine itecektir. Bu sizi lekelerden kurtararak yüzeyde temiz bir görüntü sağlasa da biriken partiküllerin etkisiyle koltuklarınızın kısa sürede eskimesine neden olacaktır.

Fakat koltuk temizliğinizi makine yardımıyla gerçekleştirirseniz hem lekelerden hem de toz ve mikroplardan tek seferde kurtularak koltuk takımlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca bu makinelerin koltuklarınız vakum ve püskürtme yoluyla temizleyerek döşeme kumaşlarınızda herhangi bir aşınmaya neden olmayacağını da belirtelim.

Koltuklarınız Uzun Süre Yeni Görünümünü Korur

Koltuk takımlarınızı yenilemek için evdeki hınzırların büyümesini mi bekliyorsunuz? Ya da dört ayaklı aile dostlarıyla yeni bir koltuk takımını bile çok hızlı bir şekilde eskiteceğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer bir koltuk yıkama makinesi alırsanız sadece ihtiyaçlarınızı değerlendirir, bu soruları hayatınızdan çıkarırsınız. Nasıl mı?

Karşınıza çıkan lekeler ne denli zorlu olursa olsun koltuk yıkama makineleri derinlere inerek bu lekeleri kökünden temizler. Temizlik sonrası ne bir iz ne de bir koku kalıntısına rastlamazsınız. Bu sayede, özellikle koltuklarınızın ihtiyaçlarına uygun, düzenli yapacağınız bir koltuk yıkama işlemiyle koltuklarınızın ilk günkü görüntüsünü uzun süre koruyabilirsiniz.

Aile Bütçesiyle Dosttur

Koltuk yıkama makinesiyle sağlayacağız temizlik, alacağınız profesyonel bir temizleme hizmetiyle eş değerdir. Eğer koltuklarınız için düzenli aralıklarla profesyonel bir temizleme hizmeti almak isterseniz, bu sizin için pahalıya patlayacaktır. Özellikle küçük bir çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa bu temizleme aralıklarının kısalacağını da düşünürsek bu durum zaman zaman içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Bir koltuk yıkama makinesine sahip olmak ilk başta çok da gerekli bir harcama gibi gözükmese de uzun vadede bütçenizi koruyacak bir adımdır. Her ihtiyacınız olduğunda elinizin altında sizi koltuk ve döşemelerde oluşan lekelerden kurtaracak bir yardımcının olması da cabası.

En İyi Koltuk Yıkama Makinesi Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 8/1

Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 8/1

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Güç: 1200 W
 • Emiş Gücü: 230 W
 • Su Tankı Kapasitesi: 8 L
 • Kablo Uzunluğu: 7.5 m
Ürünü Gör
Fantom Halı Yıkama ve Koltuk Yıkama Makinesi

Fantom Halı ve Koltuk Yıkama Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Güç: 2800 W
 • Emiş Gücü: 2200 mmSS
 • Su Tankı Kapasitesi: Belirtilmemiş
 • Kablo Uzunluğu: Belirtilmemiş
Ürünü Gör
Cleanvac Buharlı Sıcak Sulu Koltuk Temizleme Makinesi

Cleanvac Koltuk Temizleme Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Güç: 2500 W
 • Emiş Gücü: 1400 W
 • Su Tankı Kapasitesi: 30 L
 • Kablo Uzunluğu: Belirtilmemiş
Ürünü Gör
Safran Üç Motorlu Koltuk Yıkama Makinesi

Safran Üç Motorlu Koltuk Yıkama Makinesi

 • Fiyat: ₺₺
 • Güç: 120 W x 3
 • Emiş Gücü: Belirtilmemiş
 • Su Tankı Kapasitesi: 16 litre temiz ve 72 litre kirli su
 • Kablo Uzunluğu: 5 m
Ürünü Gör
Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 10/1

Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 10/1

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Güç: 1250 W
 • Emiş Gücü: 220 W
 • Su Tankı Kapasitesi: 9 L
 • Kablo Uzunluğu: 2.5 m
Ürünü Gör

En İyi Koltuk Yıkama Makinesi Modelleri (Güncel Liste)

1. Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 8/1

Size Uygun mu?

Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 8/1Kompakt dizaynıyla küçük evlerde kullanıma uygun. Güçlü yapısıyla yüzeylerde çok az nem bırakarak eşyalarınızın çok kısa bir sürede kullanıma hazır hale gelmesini sağlıyor. Eğer kullanımı kolay ve pratik bir koltuk yıkama makinesi arıyorsanız bu ürün tam size göre.

Neyi Sevdik?

 • Ağırlık – 9.8 kilogram. Rakiplerine göre %35 oranında daha hafif. Kolaylıkla taşınabiliyor.
 • 230 mbar Vakum gücü – Yüksek vakum gücü ile derinlemesine temizlik sunuyor.
 • 1200 Watt motor gücü – Düşük enerji tüketimiyle çalışıyor.
 • Tek dokunuşla kolayca takılıp çıkarılan su tankı – Kolay ve rahat bir kullanımı var.
 • Geniş başlık – Tek seferde daha büyük bir alanı temizleyerek işlerinizi kolaylaştırıyor.
 • Aksesuarlar – Döşeme başlığı ve kablo askısı bulunuyor.
 • Püskürtme hortumu – Lekelerin hızlıca çözülmesini sağlıyor.
 • Entegre aksesuar haznesi – Aksesuarlarınızı kolayca muhafaza edebilirsiniz.
 • Taşıyıcı kolu – Ürünü kolayca kaldırmanızı ve taşımanızı sağlıyor.
 • Su tankı – 8 litreye kadar su kullanım imkânı sunuyor.
 • Kablo uzunluğu – 7,5 metre kablosuyla evinizin her köşesine ulaşıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Halı yıkama aparatı – Koltuk ve döşeme temizliği için tasarlanmış olsa da bu ürün halı temizliği için de kullanılabiliyor. Ancak ürünün halı aparatını ekstra üret ödeyerek almak gerekiyor.
 • HEPA filtresi – Bunun gibi pratikliğiyle evlerde sık kullanıma imkân tanıyan bu ürünün HEPA filtresi bulunmaması da bir eksi diyebiliriz.

2. Fantom Halı ve Koltuk Yıkama Makinesi

Size Uygun mu?

Fantom Halı Yıkama ve Koltuk Yıkama MakinesiPiyasadaki rakiplerine kıyasla daha düşük bir fiyat sahip olan bu ürünü, ekonomik bir ürün arayanların muhakkak değerlendirmesi gerekiyor. Ürün sahip olduğu özelliklerle de aklınızı çelecek nitelikte.

Neyi Sevdik?

 • 2200 mmSS çekiş gücü – Fazladan çaba sarf etmenize gerek kalmadan derinlemesine temizlik sunuyor.
 • Islak – Kuru kullanım – Hem yıkama, hem de günlük temizlik ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.
 • Kurutma modu – Hızlı kurutmaya ihtiyaç duyduğunuzda sadece kurutucu olarak kullanabilirsiniz.
 • Çelik gövde – Dayanıklı ve uzun süreli bir kullanım vaat ediyor.
 • Büyük tank kapasitesi – Tek bir tankla tüm yıkama işlemini gerçekleştirmenizi sağlıyor.
 • Aksesuarlar – Hediye olarak gelen özel koltuk fırçasına sahip.
 • Püskürtme pompası – Zorlu kirleri tazyikli suyla temizliyor.

Neyi Sevmedik?

 • Ebat – Büyük tank kapasitesi ne yazık ürünün tasarımını kompakt olmaktan çıkarıyor. Eğer evinizde geniş bir alana sahipseniz bu sizin sorun olmayacaktır.
 • 2000 Watt motor gücü – Derinlemesine temizlik sağlıyor ancak aynı zamanda yüksek elektrik tüketimi anlamına gelir.

3. Cleanvac Koltuk Temizleme Makinesi

Size Uygun mu?

Cleanvac Buharlı Sıcak Sulu Koltuk Temizleme MakinesiÇok geniş alanları temizleyeceğiniz profesyonel bir koltuk yıkama makine arıyorsanız bu ürün sizin için ideal.

Neyi Sevdik?

 • 2500 Watt buhar gücü – Hiçbir kimyasala gerek kalmadan sterilizasyon işlemi yapılmasını sağlıyor.
 • Su ısıtma özelliği – Temizlik sırasında sıcak su kullanmanızı mümkün kılıyor. Bu sayede koltuk yıkama işlemini çok kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.
 • 1400 Watt motor gücü – Temizleme kapasitesine nazaran düşük enerji tüketiyor.
 • Çift fanlı vakum motorları – Yüksek emiş gücü sayesinde kir ve lekeleri söküp atıyor.
 • Geniş su tankı – Uzun süreli temizlik yapmanıza imkân tanıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Saklama ve taşıma – Geniş su tankı bu ürününün de evlerde muhafaza edilmesini zorlaştıran bir faktör. Bunun yanı sıra ürünün 40 kilogramın üzerindeki ağırlığı taşınmasını zorlaştırıyor. Eğer ağır kaldırmamanız gereken bir sağlık probleminiz varsa bu ürün kesinlikle size göre değil.

4. Safran Üç Motorlu Koltuk Yıkama Makinesi

Size Uygun mu?

Safran Üç Motorlu Koltuk Yıkama MakinesiHalı ve koltuk temizliği için tasarlanan bu ürün sahip olduğu 3 vakum motoruyla kullanıcılarına yüksek performansı garanti ediyor.

Neyi Sevdik?

 • 3 adet vakum motoru – Son derece yüksek performanslı bir temizlik imkânı sunuyor.
 • Çelik gövde – Uzun ömürlü olmasını sağlar.
 • Büyük tank kapasitesi – 16 litre temiz ve 72 litre kirli su kapasitesine sahip.
 • 5 metre kablo uzunluğu – Temizlik sırasında kolay erişim ve kullanım imkânı sunuyor.

Neyi Sevmedik?

 • 3600 Watt motor gücü – 1200 Watt motor gücüne sahip üç motor kullanan bu ürünün elektrik tüketimi oldukça yüksek.
 • Ek aksesuarlar – Halı yıkama için uygun olsa da ürünü halı, kilim ve paspas temizliğinde kullanmak için ayrı bir aparat almanız gerekiyor. Bu tip bir aparat yerine ayrıca bir yüksek kalite halı yıkama makinesi almayı da düşünebilirsiniz.
 • Ağır – 28 kilogram olması da kullanım sırasında zorluk yaratabilir.

5. Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 10/1

Size Uygun mu?

Karcher Koltuk Yıkama Makinesi Puzzi 10/1Listemizdeki en yüksek fiyatlı koltuk yıkama makinelerinden biri olan bu ürün, evinizdeki birçok ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmış. Kullanıldığı yüzeye göre kendisini ayarlayabilen aparatları ile hangi açıdan tutulursa tutulsun maksimum performans imkânı sunuyor.

Neyi Sevdik?

 • Ağırlık – 10,5 kilogram ağırlığa sahip. Kolayca taşınabiliyor.
 • 254 mbar vakum gücü – Yüksek emişle derinlemesine temizlik sağlıyor.
 • 1250 Watt motor gücü – Düşük enerji tüketimiyle çalışabiliyor.
 • Günlük kullanıma uygun – Çabuk takılabilen ve değiştirilebilen aparatlarıyla hızlıca kullanıma hazır hale geliyor.
 • Çıkarılabilir kirli su tankı – Kolay kirli su tahliyesi sağlıyor. Ayrıca kirli su tankı temizleme suyunun yenilenmesinde kova olarak kullanılabiliyor.
 • Çok yönlülük – Farklı alanların temizliğine imkân tanıyor.
 • Aksesuarlar – Döşeme başlığı, kablo askısı ve esnek emiş başlıklı dar zemin aparatı bulunuyor.
 • Püskürtme hortumu – Lekeleri hızlıca ve etkili bir şekilde temizliyor.
 • Entegre aksesuar haznesi – Aksesuarlarınızı bir arada ve derli toplu tutuyor.
 • Su tankı – 9 litre temiz su, 10 litre kirli su kapasitesine sahip.

  Neyi Sevmedik?

 • HEPA filtresi – Birçok evde kulanım için son der3-ece uygun olan bu ürünün HEPA filtresi bulunmaması bir dezavantaj. Ayrıca ürünün yüksek fiyatı da caydırıcı olabilir.

Koltuk Yıkama Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Koltuk Yıkama Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerÖncelikle bir koltuk yıkama makinesi alırken makinenin boyutuna değil işlevine bakılması gerektiğini belirtmekle başlayalım. Birçok kişi profesyonel koltuk yıkama hizmeti aldığı firmaların kullandığı sanayi tipi ürünlerin daha iyi temizlediğini düşünerek onlara yönelme eğilimi gösteriyor. Fakat o firmaların koltuk yıkama işlemini sizlerin evlerde yapacağından çok daha sık ve yoğun bir şekilde, çok daha geniş bir döşeme skalası üzerinde gerçekleştirdiğini unutmamalısınız. Ürünleri değerlendirirken sanayi tipi ürünlerin işi koltuk temizlemek olan bir işletmenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde üretildiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Evinize kendi kullanımınız için bir ürün aradığınız düşünürsek, bu tip ürünler sizin için uygun olmayacaktır diyebiliriz. Siz öncelikle kendi ihtiyacınızı belirlemeli ve ihtiyacınıza yönelik ürünlere yönelmelisiniz. İhtiyacınızı belirleyip, kendinize uygun bir koltuk yıkama makinesi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Kullanım Kolaylığı

Evinizde kullanacağınız koltuk yıkama makinesinin son derece kolay bir kullanıma sahip olması önemlidir. Bu ürünler farklı alanlarda kullanılabilseler de temelde yaptıkları iş kumaş ve döşeme yüzeyleri temizlemektir. Bu nedenle satın alacağınız ürünün kullanımının suyu ve gerekli temizlik malzemesini ekleyip, fişe taktıktan sonra bir düğmeye dokunmak kadar kolay olmasını beklemeye hakkınız var.

Koltuk yıkama makinelerini ilk olarak evinizde sahip olduğunuz saklama alanına ve ağırlıklarına göre değerlendirmelisiniz.  Sonrasında satın alacağınız ürünün su tankı ve deterjan haznesi dolum seviyelerini belirten göstergelerinin görünür ve belirgin olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca satın almadan önce muhakkak ürünün tank kısmının yerinden çıkarıp takmayı denemelisiniz. Tank kısmı zor sökülüp takılan bir ürün kullanım sırasında size zorluk çıkaracaktır.

2. Performans

Hiçbirimiz istediğimiz performansı karşılamayan bir ürüne para harcamak istemeyiz. Yalnız şunun da altını çizmek gerekiyor; ürününüzden nasıl bir performans beklediğinizi belirlemek yine doğru ihtiyaç tespitinden geçer. Bir koltuk yıkama makinesinin performansı çeşitli faktörlere bağlıdır. Satın alacağınız ürünün performansını etkileyen bu faktörler aşağıdaki gibidir:

3. Vakum Gücü

Ürününüz vakum gücü doğrudan temizleme gücüne işaret eder. Yüksek vakum gücüne sahip bir koltuk yıkama makinesinin döşemelerinizin derinliklerine nüfus eden toz ve bakterileri ortandan kaldıracağına emin olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yüksek vakum gücü makinenizin su çekim gücüyle de ilişkilidir. Düşük vakum gücüne sahip bir ürün, yıkadığınız koltukların su çekimini tam olarak gerçekleştiremediği için koltuklarını kuruması zaman alacaktır. Koltuklarınızın uzun süre ıslak ya da nemli kalması aynı zamanda bakterilere ve nahoş kokulara da davetiye çıkarır.

Yalnızca koltuklarınızda değil, pek çok farklı yüzeyde derinlemesine temizlik sağlayacak bir ürn arayışındaysanız en iyi buharlı temizleyicileri değerlendirdiğimiz yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

4. Motor Gücü

Motor gücünün makinenizin temizleme gücüyle doğrudan bir ilişkisi yoktur. Elbette yüksek motor gücü ürününüzün performansında etkilidir ancak daha yüksek motor gücü daha etkili temizlik demek değildir.

Motor gücü temelde ürününüzün çalışması için ihtiyaç duyduğu elektriği belirtir. Yani yüksek motor gücüne sahip bir ürün çalışmak için daha fazla elektriğe ihtiyaç duyacak demektir. Tabii ki ürününüzün harcayacağı elektriğe sahip oldukları enerji sınıfı da etki eder. Bu yüzden bir koltuk yıkama makinesi alırken motor gücünü temizleme gücüyle eş anlamlı olmadığını bilmeli ve motor gücünü değerlendirirken ürünün sunduğu enerji verimliliğini de hesaba katmalısınız.

5. Fırça Sertliği

Koltuk yıkama makinelerinin bir kısmı temizliği fırçalar yardımıyla yaparlar. Ürünün sahip olduğu fırçanın sertliği önemsiz bir detay gibi gözükse de, hem etkili temizlik, hem de döşemelerinizin temizlik sırasında zarar görmemesi için son derece önemlidir.

Makinenin fırça telleri koltuk yüzeylerine zarar vermeden, yeterli baskıyı uygulayarak kirleri çözebilecek sertlikte olmalıdır. Bu ürünlerin şarap, kurumuş yemek lekeleri gibi zorlu lekeleri 10-12 fırça darbesi kullanarak temizlediğini belirtelim.

6. Sıcak Su Kullanımı

Bütün koltuk yıkama makineleri temizliği sıcak su kullanarak yapmazlar. Bu yüzden satın alacağınız ürünün suyu ısıtma özelliği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sıcak su, kullanılan temizlik ürününü hızlıca aktive ederek lekeleri aynı hızla yumuşatır ve kolayca temizlenmesini sağlar. Soğuk suyla yapılan temizlikte aynı sonucu elde etmek için daha uzun süre harcamanız gerekir. Bu da dolayısıyla koltuk döşemelerinizin daha uzun süre suya maruz kalmalarına neden olarak kuruma süresini uzatır. Aynı zamanda daha fazla elektrik harcamanız anlamına da gelir.

7. Çok Yönlü Kullanım

Birçok koltuk yıkama makinesini yer ve araba döşemeleri temizliğinde de kullanabilirsiniz. Ancak satın alacağınız ürünü farklı şekillerde kullanmayı planlıyorsanız, ürünün farklı kumaş türleri üzerinde kullanım için uygun olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Çok yönlü bir ürün aldığınızı düşünüp yalnızca tek bir kumaş türünde temizlik yapabileceğinizi görmek hoşunuza gitmeyecektir.

Koltuklarınız gibi parke, fayans ve seramikleriniz de tertemiz olsun istiyorsanız en iyi mop paspas tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

8. Su Tankı Kapasitesi

Koltuk yıkama makinesi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de satın alacağınız ürünün tank kapasitesidir. Küçük tank kapasitesine sahip bir ürün devamlı su doldurup boşaltmaya neden olarak koltuk temizleme işlemini olduğundan daha yorucu bir hale getirebilir.

Elbette su tankı kapasitesi konusunda vereceğiniz karar evinizde sahip olduğunuz alanla da doğrudan ilişkili olacaktır. Çok büyük su tankına sahip bir ürün doğal olarak çok daha fazla yer kaplayacaktır. Bu nedenle su tankı kapasitesine karar verirken evinizde sahip olduğunuz alana uygun olacak şekilde en büyük su tankına sahip olan ürünü tercih etmenizde fayda var.

9. Aksesuarlar

Aksesuar konusu yukarıda bahsettiğimiz birçok konu kadar kritik olmasa da yine de kullanım kolaylığı açısında önem taşır. Koltuk yıkama makinelerini araştırmaya başladığınızda bazı ürünlerin köşe temizleme ya da perde temizleme aparatı gibi farklı aksesuarlara sahip olduğunu göreceksiniz. Bu aparatlar bazı durumlarda daha rahat ve kolay temizlik yapma imkânı sunduğu gibi makinenizi farklı alanlarda kullanmanıza da fırsat tanır.

10. Yedek Parça ve Servis Ağı

Birçok ürün alırken olduğu gibi koltuk yıkama makinesi alırken de marka bilinirliğine dikkat etmelisiniz. Çok yüksek marka değerine sahip pahalı bir ürün almak zorunda değilsiniz ancak tercih edeceğiniz firmanın güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

Firmanın güvenilirliği hakkında sahip olduğu servis ağı size az çok bilgi verecektir. Koltuk yıkama makinenizde meydana gelecek herhangi bir sorunun ürünün kendi firması tarafından tamir edilmesi ve parça değişimi gibi durumlarda size ekstra garanti sunması önemlidir. Aynı zamanda makinenizi satın alacağınız firmanın yedek parça ağının da geniş olduğundan emin olmalısınız. Yedek parçaya erişimin zor olması kim zaman ürününüzü uzun bir süre kullanamayacağınız anlamına gelebilir.

Koltuklarınız gibi halılarınız, parkeleriniz ve seramik döşemeleriniz de tertemiz olsun istiyorsanız en iyi elektrikli süpürgeler veya en iyi şarjlı süpürgeler listelerimiz de ilginizi çekebilir!

Koltuk Yıkama Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Koltuk Yıkama MakinesiBu bölümde halı yıkama makinesi ile koltuk nasıl temizlenir sorusunu cevaplayacağız. Koltuk yıkama makineleri genel olarak kullanımı son derece kolay ürünlerdir. Kullanım sırasında bazı noktalara dikkat edip bakımlarını düzenli yaparak bu ürünleri çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Koltuk yıkama makinesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri 2 ana kategori altında toplayabiliriz.

Koltuk Yıkama İşlemine Başlamadan Önce

 • Herhangi bir işleme başlamadan önce yıkama işlemi gerçekleştireceğiniz yüzeyin makineyle yıkamaya uygun olup olmadığına bakmalısınız. Bunun için temizlik gerektiren yüzeye sahip olan eşyalarınızın kullanma talimatlarını okumalısınız. Yıkama alternatifleri arasında koltuk yıkama makinesi bulunmayan eşyalarınıza bu makineleri kullanarak zarar verebilirsiniz.
 • Makinenize ve temizleyeceğiniz yüzeye uygun temizlik ürünü seçtiğinizden emin olun.
 • Makineniz eğer susuz çalışma fonksiyonuna sahip değilse kesinlikle susuz çalıştırmamalısınız. Bu ürününüzün motoruna zarar vermenize neden olabilir.

Yıkama İşlemi Sonrasında

 • Kullanım sonrası makinenizin su haznesini boşaltıp iyice temizlemelisiniz. Bu sayede oluşabilecek kötü kokuların ve bakteri üremesinin önüne geçmiş olursunuz.
 • Eğer makineniz HEPA filtreye sahipse, ürününüzün filtresini kullanma talimatları doğrultusunda periyodik aralıklarla değiştirmeyi unutmamalısınız .

Bir koltuk yıkama makinesine ayıracak bütçeniz yoksa doğal malzemelerle koltuk nasıl silinir öğrenerek bu işi manuel olarak yapmayı da deneyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Koltuk yıkamak zorluğundan dolayı birçoğumuz kolayca göz ardı edilebilecek bir işlem. Fakat gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız koltukların temizliğinin ne kadar önemli olduğu ortada. Bir koltuk yıkama makinesine sahip olmanın hem sağlığımız hem de koltuklarımızın uzun ömürlü kullanımı açısından bizler için kurtarıcı görevi göreceği kesin.

Umuyoruz bu yazımızda size koltuk yıkama makinesine sahip olmanın faydalarını yeterince açıklayabilmiş ve yol gösterici olabilmişizdir. Koltuk yıkama makinesi tavsiyelerine yer verdiğimiz en iyi koltuk yıkama makineleri listemizde sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına uygun bir ürün bulacağınıza eminiz.

Ceren Akkaya

Türkiye’de doğup büyüyen Ceren, Bangkok’da başlayan Asya macerasına Seul’de devam ediyor. Farklı sektör ve ajanslarda pazarlama ve halkla ilişkiler tecrübesine sahip olan ekip arkadaşımız, freelance İngilizce ve Türkçe metin yazarlığı yapıyor. Dil öğrenmeye hevesli yazarımız şu sıralar Korece öğreniyor. İnsanların diledikleri her konuda bilgiye ulaşmalarının en doğal hakları olduğuna inanan Ceren, bilgiyi kolayca özümsenecek şekilde insanlara sunmaktan keyif alıyor. Yazarımız boş zamanlarında doğa yürüyüşü yapmaktan ve bisiklet sürmekten hoşlanıyor.

Yorum yapın