En İyi İşlemci Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Asıl adı Central Processing Unit olan ve Türkçesi merkezi işlem birimi olan işlemciler, CPU kısaltmasıyla sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bir bilgisayarın en temel donanımlarından olan bu ufak parçalar, elektronik cihazlardaki veri akışını sağlar ve matematiksel işlemleri gerçekleştirir. Aldıkları komutları işleyerek gerekli birime gönderen işlemcilere bilgisayarlarımızın beynidir demek hiç de yanlış olmaz, çünkü tıpkı insan beyninin, merkezi sinir sistemi ile beraber tüm vücudu yönetmesi gibi işlemciler de bilgisayarlarımızı kontrol sinyalleriyle, donanımlar arası iletişim kurarak yönetir. Bizler de bu yazımızda, bilgisayarlarımızın yapı taşı olan en iyi işlemcileri inceleyerek, satın alma sürecinizde sizlere yardımcı olabilmeye çalışacağız. İşlemci tavsiyelerimize geçmeden önce neden bir işlemci satın almanız gerektiğine bir göz atalım.

Neden İşlemci Satın Almalıyım?

işlemci tavsiyesi

Bilgisayar Toplarken Öncelikli Bileşenlerdendir

İstediğimiz düzeyde bir bilgisayara sahip olmak için başvurduğumuz bilgisayar toplama yöntemi, yani bir diğer deyişle bilgisayar parçalarını dilediğimiz ölçütlerde satın alarak ihtiyacımıza uygun bir bilgisayar tasarlama işlemi birçoğumuzun sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. İşlemciler de bu toplama işleminde öncelikli olarak satın alacağımız ürünlerden bir tanesidir. Bilgisayarın en temel bileşenlerinden biri olan işlemciler, bilgisayarımızın performansını doğrudan etkiler.

Bilgisayar Performansını Arttırır

Bilgisayarımızın performansını arttırmak için iyi bir işlemciye ihtiyaç duyarız. İşlemci önbellek kapasitesi, saat hızı ve çekirdek sayısı sayesinde bilgisayarımızdaki verilere ulaşmamız ve programları çalıştırmamız daha hızlı olur. Cihazımızın özelliklerine göre satın alacağımız yeni bir işlemci, hali hazırda sahip olduğumuz bilgisayarımızın performansını arttırır ve her açtığınız uygulamada daha da yavaşlamayan bir bilgisayarı kullanmak inanın çok daha keyiflidir.

Yüksek Gereksinimli Programlar İçin Birebirdir

Eğer bir oyun bilgisayarına sahip olmak ve gündemdeki yeni nesil oyunları rahatlıkla oynamak istiyorsak, bilgisayarımızın iyi bir işlemciye sahip olması gereklidir. Çünkü işlemcinin kalitesi, oyun performansını doğrudan etkiler. Günümüzde 2 ve üzeri çekirdek sayısına sahip birçok işlemci bulunmaktadır. Çekirdek sayısının, işlemcinin aynı anda yapabileceği işlemleri ve bilgisayar hızını arttırdığını göz önünde bulundurarak, yüksek gereksinimli programları kullanmak için en az 8 çekirdekli bir işlemci satın almak gereklidir. Aynı şekilde işlemci saat hızı gibi özelliklerinin de yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Gereksinimlerimize uygun bir işlemci, diğer bilgisayar donanımlarıyla bir araya geldiğinde bizlere eşsiz bir oyun deneyimi sağlayacak ve yüksek performans gerektiren programları sorunsuz bir şekilde kullanmamıza ortam hazırlayacaktır.

Gelişmiş Ekran Görüntüleri Elde Etmemizi Sağlar

İşlemciler, aldıkları verileri depolayan veya ilgili birimlere gönderen, hesaplamalar yapan, bilgisayarın açılmasını sağlayan, kısacası bilgisayarımızı yöneten, cihazımızın en temel bileşenlerindendir. Yönettiği birimlerden bir tanesi de ekran kartıdır. Özellikle yeni nesil gelişmiş ekran kartları, oldukça kaliteli görüntüler elde etmemizi sağlıyor, oyun keyfimizi ikiye katlıyorlar. Fakat ekran kartımız ne kadar iyi olursa olsun eğer işlemcimiz yeteri kadar iyi değilse, ekran kartından alacağımız performans da o kadar düşecektir. Çünkü iyi grafiklere sahip görüntüler elde etmek için verilerin çok hızlı bir şekilde işleniyor olması gerekir. Bunu yapacak olan da işlemcimizdir. Bu noktada işlemcinizle en uyumlu ekran kartını bulabilmek adına ekran kartı tavsiyelerimizi de inceleebilirsiniz.

Gecikmelerin Önüne Geçer

İşlemcilerin genel özelliklerinden bahsederken en çok değindiğimiz konu bilgisayarlarımızın hızını belirliyor olmalarıdır. Bilgisayarımızın yapısına uygun bir işlemci, bilgisayarımızın hızını arttırır. Yapmamız gereken acil bir işlem olduğu zaman, eski tip bilgisayarlarda olduğu gibi dakikalarca bilgisayarın açılmasını beklemek zorunda kalmayız, ya da anlık görüntü yayını yapacağımız durumlarda donma, takılma gibi sorunlarla karşılaşmayız.

En İyi İşlemci Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Intel Core i5 İşlemci

Intel Core i5 İşlemci

 • Fiyat:
 • İşlemci Hızı: 2.90 GHz
 • Çekirdek: 6
 • Maks. Turbo Hızı: 4.30 GHz
 • Ön Bellek: 12 MB
Ürünü Gör
AMD Ryzen™5 5600X İşlemci

AMD Ryzen™5 5600X İşlemci

 • Fiyat: ₺₺₺
 • İşlemci Hızı: 3.7 GHz
 • Çekirdek: 6
 • Maks. Turbo Hızı: 4.6 GHz
 • Ön Bellek: 32 MB
Ürünü Gör
AMD Ryzen™9 5950X İşlemci

AMD Ryzen™9 5950X İşlemci

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • İşlemci Hızı: 3.4 GHz
 • Çekirdek: 16
 • Maks. Turbo Hızı: 4.9GHz
 • Ön Bellek: 64 MB
Ürünü Gör
Intel Core i7 İşlemci

Intel Core i7 İşlemci

 • Fiyat: ₺₺
 • İşlemci Hızı: 2.90 GHz
 • Çekirdek: 8
 • Maks. Turbo Hızı: 4.80 GHz
 • Ön Bellek: 16 MB
Ürünü Gör
AMD Ryzen 7 3700X İşlemci

AMD Ryzen 7 3700X İşlemci

 • Fiyat: ₺₺
 • İşlemci Hızı: 3.6 GHz
 • Çekirdek: 8
 • Maks. Turbo Hızı: 4.4 GHz
 • Ön Bellek: 32 MB
Ürünü Gör

En İyi İşlemci Modelleri – (Güncel Liste)

1. Intel Core i5 İşlemci

Size Uygun Mu?

Intel Core i5 İşlemciEn iyi işlemciler listemizde ilk olarak, işlemciler konusunda en büyük markalardan birisi olan Intel’in bir ürününe yer veriyoruz. Yüksek performansıyla bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği Inter Core i5’in özelliklerine bir bakmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • İşlemci Çekirdek Sayısı: Intel Core i5, sahip olduğu 6 işlemci çekirdek sayısı ile yüksek hızda çalışan bir işlemci. Her çekirdek farklı görevlere entegredir ve bu da çekirdeklerin oldukça fazla verimle çalışmasını sağlar. Aynı anda birden fazla işlemin yapılabilmesine olanak sağlayan çekirdek sayısı sayesinde programlar arası hızlı geçişler yapılabilmekte ve çalışma yükü hafifletilmiş.
 • Yüksek Depolama: 128 GB bellek kapasitesine sahip olan Intel Core i5 işlemci, yüksek boyutlu dosyalarınızı depolamanız için birebir. Ayrıca veri aktarım hızı da oldukça yüksek olan bu işlemci, bilgisayarınızın çalışma hızına da katkıda bulunarak verimlilik sağlıyor.
 • Düşük Isı İle Çalışma: Intel Core i5 işlemci 65W güç tüketimi yaparak çalışıyor ve bu sayede enerji tasarrufu sağlıyor. Uzun kullanımlarda, az enerji harcaması sayesinde de daha az ısı yayan bu işlemci, bilgisayarınızı yormadan ve aşırı ısının doğurabileceği sorunların önüne geçerek çalışıyor.
 • Grafik Teknolojisi: Intel Core i5 işlemcinin yeni grafik mimarisi, 4K HDR video izlememizi ve 1080p oyunları rahatlıkla oynayabilmemizi sağlıyor. Görsel deneyimi üst seviyelere taşıyan bu özellik sayesinde özellikle oyun oynamak çok daha zevkli hale geliyor.
 • Thunderbolt 3 Teknolojisi: Thunderbolt 3 teknolojisi, USB 3.0’dan 8 kata kadar daha fazla bant genişliğine sahiptir ve çok amaçlı, ince ve çift yönlü tek bir USB-C bağlantı noktası sağlar. Bu özelliği sayesinde cihaz, sayısız kablo kullanımının önüne geçerek çok sayıda ekrana, çevre birime ve depolama cihazına kolaylıkla bağlanıyor

Neyi Sevmedik?

 • Fan Sesi: İntel Core i5 işlemci, düşük ısıyla çalışabilen bir işlemci olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Fakat bu ısı kontrolünü sağlamak amacıyla bünyesinde bulunan stok fanlar, oldukça yüksek ses çıkarıyor.

2. AMD Ryzen™5 5600X İşlemci

Size Uygun Mu?

AMD Ryzen™5 5600X İşlemciİşlemci yazımızın ikinci sırasında AMD Ryzen 5 5600X işlemci yer alıyor. Özellikle yüksek performans gerektiren oyunlar için iyi bir tercih olduğunu düşündüğümüz AMD Ryzen 5 5600X işlemci, 6 çekirdekli ve oldukça başarılı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Neyi Sevdik?

 • Hızlı Açılma: 7 GHzlik bir hıza sahip olan AMD Ryzen 5 5600X işlemci, bilgisayarınızın saniyeler içerisinde açılmasını sağlıyor. Acil işlerinizi yapmanız gerektiği durumlarda sizi yormayan bu işlemci, bilgisayar performans hızını da yükseltmesi sayesinde programları çalıştırırken kolaylık sağlıyor.
 • Kolay Kurulum: AMD Ryzen 5 5600X işlemcinin kurulumu oldukça basit. Bilgisayar donanımlarıyla pek ilgisi olmayanların dahi kolaylıkla kurabilecekleri bu ürün, basit birkaç BIOS güncellemesi ile çalışmaya hazır hale geliyor.
 • Oyun Bilgisayarları İçin Birebir: Oldukça yüksek performans sunan AMD Ryzen 5 5600X işlemci, bilgisayarlarını oyun oynamak için kullananlara göre tasarlanmış demek pek de yanlış olmaz. En güncel AAA oyunlara uyumlu olan AMD Ryzen işlemci, 3D ve video render işlemleri gibi zorlu görevlerin de kolaylıkla üstesinden gelebiliyor.
 • AMD Ryzen Master Uygulaması: AMD Ryzen işlemcinin kurulumuyla beraber gelen bu uygulama, işlemcinizi tam anlamıyla kontrol edebilmenizi sağlıyor. İşlemcinizin çalışma frekans ayarını, çalışma voltajı ayarını, sisteminizdeki belleklerin hız ayarlarını, dinamik çekirdekleri açma kapama ayarlarını bu uygulama sayesinde basitçe kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • AMD StoreMI Teknolojisi: StoreMI teknolojisi, sürücüleri hızlandıran bir yazılımdır. HDD ve SSD disklerinizi tek ve kullanımı kolay bir sürücü olarak bir araya getirir. En sık kullandığınız verileri öğrenerek, bu verileri bu iş için özel olarak ayrılmış bir SSD depolama alanına aktarır ve bu sayede bilgisayarınızın performansını mümkün olan en yüksek performansa taşımayı hedefler.

Neyi Sevmedik?

 • Yetersiz Soğutma: Ürünün stok fanı soğutma yapmak için yetersiz kalabiliyor. Özellikle yüksek performans gerektiren programlar çalışırken ısınma fazla olduğu için performans düşüklüğü yaratabilirler. Bunu göz önünde bulundurarak satın almanızda fayda var.

3. AMD Ryzen™9 5950X İşlemci

Size Uygun Mu?

AMD Ryzen™9 5950X İşlemciAMD Ryzen 9 5950X, gelişmiş özellikleri sayesinde en iyi işlemciler arasında yer alıyor. Sınırları zorlayan bu işlemci, yüksek performansıyla kullanıcılarının beğenisini toplamış durumda. Tasarımla uğraşan, 3D modelleme yapan ya da oyun bilgisayarı için bir işlemciye ihtiyaç duyan herkesin işini kolaylaştıracak olan AMD Ryzen 9 5950X işlemcinin özellikleri çok hoşunuza gidecek.

Neyi Sevdik?

 • Çekirdek Sayısı: AMD markasına ait yeni nesil bu işlemci tam 16 çekirdeğe sahip bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında 32 izleği ( iş parçacığı) bulunan cihaz, bu sayede bizlere yüksek performans sunuyor. Bu özellikleri sayesinde işlemcimiz aynı anda birçok programı rahatlıkla çalıştırırken hızından da taviz vermiyor. Temel hızı 3.4 GHz olan cihazın hızı, turbo frekans kısmında 4.9 GHz’ı buluyor.
 • Önbellek: İşlemcilerde önbellek önemlidir. Sık kullanılan veriler önbelleğe işlenir. Bu veriler tekrar kullanılacağı zaman hiç zaman kaybetmeden hızlıca önbellekten çağrılır. Böylece RAM’den verileri çağırmak durumunda kalmaz ve zaman kaybetmemiş olurlar. Önbellek ne kadar genişse, hafızasında tutacağı veri miktarı da o kadar fazla olacaktır. Bu da işlemleriniz sırasında hızlı olmanızı sağlayan bir özelliktir. AMD Ryzen 9 5950X, L2 + L3 olmak üzere toplam 72 MB önbelleğe sahip bir işlemci olması sebebiyle bizlere oldukça geniş bir depolama sunuyor.
 • Hız Aşırtma Yapabilme: Asıl adı overclock olan hız aşırtma, bilgisayardan tam performans alabilmek için yapılan ve bilgisayardaki parçaların ömrünü uzatan bir işlemdir. İşlemcinin frekansı üzerine çıkarak ek performans sağlamaya çalışılan hız aşırtma, her işlemci ile mümkün olmaz. AMD Ryzen 9 5950X, hız aşırtmaya izin veren bir işlemci olması nedeniyle bu performans geliştirmeyi gönül rahatlığıyla yapmamıza imkan tanıyor.
 • VR-Ready Premium Özelliği: Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren sanal gerçeklik ya da diğer adıyla VR-Ready bilgisayarları, 360 derecelik görsel şovlarıyla kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunmaktalar. Fakat kaliteli ve pürüzsüz bir görüntü elde edebilmek için, bilgisayar donanımınızın da iyi olması gerekiyor. İncelediğimiz işlemci, sanal gerçeklik bilgisayarları ile uyumlu bir ürün olduğu için VR Ready bilgisayarlar kullanıcıları tarafından oldukça fazla tercih edilen işlemciler arasında yer alıyor.
 • Yüksek Performans: AMD marka 5950X işlemci, yüksek performanslı olması nedeniyle bilgisayar deneyiminizi üst düzeylere çıkarıyor. Diğer işlemci marka ve modelleri ile kıyasladığımız zaman, yeni nesil bir işlemci olan AMD 5950X, 2,8 kat daha yüksek performansa sahip.

Neyi Sevmedik?

 • Fiyatı Yüksek: AMD 5 5950X işlemci, yüksek fiyatlı bir ürün olması nedeniyle satın alacakları bir miktar üzüyor. Ancak yüksek performansı bu meblağa değiyor diyebiliriz.

4. Intel Core i7 İşlemci

Size Uygun Mu?

Intel Core i7 İşlemciIntel markasına ait Core i7 10700F işlemci, bilgisayar kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen işlemciler arasında yer alıyor. Yüksek performansıyla beğenileri toplayan Intel Core i7 işlemci, sekiz çekirdekli yapısıyla karşımıza çıkıyor.

Neyi Sevdik?

 • Laptop Uyumu: İşlemcilerin hemen hemen hepsi, masaüstü bilgisayarlara uygun olarak üretilir. Laptoplar için uygun bir işlemci bulmak zordur. İncelemekte olduğumuz Intel Core i7 işlemci ise hem masaüstü bilgisayarlar için hem de bazı uyumlu laptoplar için kullanıma uygun. Eğer dizüstü bilgisayarınızın özellikleri bu işlemci ile uyuşuyorsa, hiç düşünmeden satın almanızı öneririz.
 • Kaliteli Malzeme: Intel Core i7 10700F işlemcinin oldukça kaliteli bir malzemeden üretildiğini görüyoruz. Dayanıklı olması sebebiyle ısıya maruz kaldığı zamanlarda herhangi bir hasara uğramadan, uzun yıllar boyunca kullanılabilir ve sizi yarı yolda bırakmaz diye düşünüyoruz.
 • Yapay Zeka Yeteneği: Yapay zeka, bilgisayarın, insanların yaptığı görevleri öğrenerek kendisinin yapmasına denilebilir. Yani bir nevi bilgisayarların insanlar gibi düşünebilmesidir demek pek de yanlış olmaz. Intel, gelişmiş yapay zeka yeteneklerini doğrudan işlemciye entegre ederek, bilgisayarlarımızın bizim yaptığımız işleri hızlıca öğrenmesini ve bunlara kolayca adapte olabilmesini sağlamıştır. Intel Core i7 işlemci de nöral gürültü baskılama, arkaplan bulanıklaştırma, süper çözünürlük sağlama gibi yapay zeka özellikleriyle kullanıcılarına mükemmel kolaylık sağlıyor.
 • Wİ-Fİ 6 (Gig+) Özelliği: Wi-Fi 6, yeni nesil gelişmiş bir ağ standardıdır. Wi-Fi 5 ya da benzerlerine kıyasla tam %40 daha fazla veri hızı sağlar. Wi-Fi 6 özellikli bilgisayarlar ve kablosuz ağlar Wi-Fi performansında daha iyi performanslar verir ve daha iyi güvenlik özellikleri sunar. Intel Core i7 işlemci de Wi-Fi 6 ile uyumlu bir işlemci olmasıyla bu gelişmiş ağ standardından en iyi şekilde faydalanmamızı sağlıyor.
 • Intel Optane Teknolojisi: Intel Optane bellek, sık kullanılan uygulamaları, dosyaları ya da oyunları tanıyarak onları hatırlar ve bir sonraki kullanımlarımız için bu verilere hızlı ulaşmamızı sağlar. Bu teknoloji sayesinde, işlemci gücünün sadece bir kısmını değil tamamını kullanabiliyoruz ve darboğaz problemi de yaşamıyoruz. Bilmeyenler için darboğaz, bilgisayarlarda bulunan iki bileşenin arasındaki kapasite farkından ötürü yaşanan gecikmedir ve bilgisayar performansını oldukça düşüren bir durumdur.

Neyi Sevmedik?

 • Isınma Problemi: Intel Core i7 10700F işlemci, oldukça kaliteli ve yüksek performanslı bir ürün olmasının yanında maalesef biraz fazla ısınıyor ve mevcut slot fanları soğutmada yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle ek olarak bir soğutma sistemi satın almak gerekebiliyor.

5. AMD Ryzen 7 3700X İşlemci

Size Uygun Mu?

AMD Ryzen 7 3700X İşlemciEn iyi işlemciler listemizin son sırasında AMD Ryzen 7 3700X işlemci yer alıyor. Ryzen 9 serisine göre daha eski bir teknolojiye sahip olmasına rağmen, üstün performansıyla orta segment bilgisayar kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Özellikle oyun bilgisayarları kullanıcılarına tavsiye ettiğimiz AMD Ryzen 7 3700X işlemciyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Yüksek Performans: AMD Ryzen 7, Ryzen 9’a kıyasla daha geriden gelen bir teknolojiye sahip gibi görünse de, üstün performansıyla sınırları zorluyor. 8 çekirdekli olan bu işlemci, 16 izleğe sahip. Ayrıca işlemcinin 36 MB L3 önbelleği bulunuyor.
 • Soğutucu: Oldukça yüksek performans sergileyen AMD Ryzen 7 3700X işlemci, sadece 65W TDP değerine sahip. Bu sayede işlemcimiz çalışırken sıcaklıkları düşük tutmayı başarabiliyor. Ayrıca AMD firması işlemciyle beraber harici soğutucu veriyor. Bu da kullanıcılarının albenisini kazanmasına neden oluyor çünkü soğutucunun yetmediği durumlarda ekstradan bir cihaz almamıza gerek kalmıyor. Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim, AMD 7 3700X işlemcide, işlemci çekirdeği ile ısı dağıtıcı arasında lehim kullanılıyor ve bu da daha iyi bir ısı aktarımı sağlıyor.
 • PCI Express 4.0 Desteği: Türkçe’ye Hızlı Çevresel Bileşen Ana Bağlantısı olarak çevrilen Peripheral Component Interconnect Express (PCI Express), bir veri yolu ara birimidir. Bu stardart, genişletme kartlarının bilgisayarımızla nasıl iletişim kurduğunu ifade eder. PCIe sürümü ne kadar yüksek olursa, ekran kartları, ses kartları, Wi-Fi kartları ve M.2 NVMe SSD gibi öğelerle bilgisayar arasındaki bant genişliği o kadar yüksek olur. PCIe sürümünün en önemli özelliği, kendisinden önceki nesilde var olan bant genişliğinin iki katını sunmasıdır. Yani teorik açıdan PCIe 3.0 her yöne saniyede yaklaşık 16 GB veri akışı sağlarken PCIe 4.0’da bu sayı, saniyede 32 GB’dir. PCIe 4.0, mevcut olan en son sürümdür ve incelemekte olduğumuz işlemci bu sürümle uyumlu.
 • Güvenlik Açıklarına Karşı Korunma: AMD Ryzen 7 3700X işlemci, güvenlik önlemleriyle donatılmış bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. AMD firması bu işlemciyi tasarlarken gerçekten oldukça titiz davranmış ve ürünü Spectre V4 dahil mevcut bütün güvenlik açıklarına karşı korumalı hale getirmiş.

Neyi Sevmedik?

 • Eski Sürümlerde Sorun: Aslında yeni nesil bir işlemciyi mümkünse en son sürüm işletim sistemi ile beraber kullanmak gerekiyor. Çünkü bu işlemciler test edilirlerken her zaman en son sürüm işletim sistemi ile sınanıyorlar. Fakat elimizde her zaman son sürüm bir işletim sistemi olmayabiliyor. İncelediğimiz işlemci de Windows 10 1903 altı işletim sistemlerinde kullanıldığı zaman performans açıkları oluşabiliyor. İşletim sistemi, çekirdekler arasında gezerken bir kümeyi doldurmadan diğerine atlayabiliyor ve bu da gecikmeler ya da donmalar gibi performans düşüklüğüne neden olabiliyor. Bu sebeple bu işlemci ile beraber mümkünse Windows 10 1903 ve üzeri işletim sistemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi İşlemciDilediğimiz özelliklerde bir bilgisayar toplarken ya da mevcut bilgisayarımızı geliştirmek isterken satın aldığımız başlıca ürünlerden bir tanesi de işlemcidir. İşlemciler bir bilgisayarın beynidir ve tüm veriler işlemci sayesinde okunur. Kaliteli bir işlemci, bilgisayarımızın performansını da olumlu yönde etkileyecek ve bizlere keyifli bir bilgisayar kullanımı sunacaktır. Bununla birlikte piyasada AMD ve Intel başta olmak üzere birbirinden farklı özelliklere sahip çok sayıda işlemci bulunmaktadır. Yazımızın bu bölümünde, onlarca farklı modele sahip olan işlemciler arasından size en uygun olanı seçebilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini derlediğimiz bir liste hazırladık.

Hangi Tip İşlemci Satın Alabileceğinizi Öğrenin

Bir işlemci satın almadan önce özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bilgisayarınızın ana kartının hangi işlemciyle uyumlu olduğunu bilmenizdir. Çünkü her ana kart sadece bir tip işlemciyi destekler. Ana kartınızın Intel işlemcilerle mi yoksa AMD işlemcilerle mi uyumlu olup olmadığını öğrendikten sonra araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Soket Yapısını Kontrol Edin

Hangi tip işlemci satın alacağınıza karar verdikten sonra kontrol etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de anakartınızın ve alacağınız işlemcinin soket yapılarının birbirine uyumlu olup olmadığıdır. Pin Grid Array (PGA) ve Line Grid Array (LGA) olmak üzere iki çeşit soket tipi vardır. Satın aldığınız işlemcinizi, ana kartınızda bulunan pinlere uygun bir şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için de ana kartınızın soket yapısı ile işlemcinizin soket yapısı birbiriyle uyum içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde işlemcinizi çalıştıramazsınız. Yeni aldığınız işlemci ile birlikte ona uyumlu bir anakart da edinmek istiyorsanız anakart tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Şunu da belirtmekte fayda var, soket yapıları birbiriyle uyumlu olduğu halde yine de birbirini desteklemeyen işlemci ve ana kart kombinasyonuyla karşılaşabilirsiniz. İşte burada da dikkat etmeniz gereken şey, pin sayılarıdır. Kısaca toparlamak gerekirse, öncelikle soket yapısını sonra da pin sayısını kontrol ederek bir işlemci satın almalısınız.

Yonga Setine Dikkat Edin

Yonga setini genellikle Chipset olarak duymuşuzdur. Chipset, ana kart üzerinde bulunan ve ana kartın beynini oluşturan birbirine entegre edilmiş devrelere denmektedir. Yonga seti, donanımlar arasındaki veri akışını denetler. Daha önce her ana kartın tek bir tip işlemciyi desteklediğinden bahsetmiştik. Fakat yapısal farklılıkları nedeniyle, satın aldığımız bir işlemci ana kartımızın ihtiyaç duyduğu yonga seti ile uyumsuzluk yaşayabilir. Bu nedenle, alacağınız işlemcinin ana kartınızla uyumlu bir marka olup olmadığını kontrol ettikten sonra, soket yapısıyla beraber yonga seti uyumluluğuna da dikkat etmelisiniz.

İşlemci Çekirdek Sayısını Öğrenin

Nasıl ki işlemciler bilgisayarın beyni ise, çekirdekler de işlemcilerin beynidir. İşlemcilerin yapmış olduğu tüm işlemler, çekirdekler tarafından yapılır. Çekirdekler, aynı anda gelen komutları alır ve ilgili birimlere aktarırlar. Bu nedenle bir işlemcide ne kadar çok çekirdek varsa, işlemcinizin kaldırabileceği yük o kadar yüksek olur ve işlemci hızı bir o kadar artar. Günümüz teknolojisinde işlemci çekirdek sayısı 2 ve üstüdür. Eğer bilgisayarınızı yalnızca günlük işleriniz için kullanmayı planlıyorsanız 2 veya 4 çekirdekli bir işlemci sizin için yeterli olacaktır. Fakat oyun bilgisayarı yapacaksanız ya da yüksek performans gerektiren modelleme programları gibi uygulamalar kullanacaksanız en az 8 çekirdekli bir işlemci almanız daha uygun olacaktır.

Bununla birlikte asıl adı Thread olan, Türkçe’de iş parçacığı dediğimiz, bilgisayar dünyasında ise izlek olarak karşımıza çıkan sanal çekirdek sayısı da işlemci performansını artıran bir unsurdur. İş parçacıkları, işlemcilerde bulunan mevcut çekirdeklerin yardımcılarıdır diyebiliriz. Örneğin 16 fiziksel çekirdeği bulunan bir işlemcinin 32 tane iş parçacığı varsa bu, mevcut 16 çekirdeğin aynı anda 32 çekirdek işlemini yapabildiğini gösterir.  İş parçacık sayısının yüksek olması, işlemcinin performansını ve hızını oldukça yükseltir.

İşlemci Saat Hızına Dikkat Edin

Bir işlemcide saat hızı, işlemcinin saniyede maksimum gerçekleştirilebileceği işlemi gösterir ve GHz olarak tanımlanır. GHz, tıpkı çekirdek sayısı gibi bir işlemci için oldukça önemlidir. İşlemciler, aldıkları verileri ne kadar hızlı bir şekilde işleyebilirlerse, o kadar verimli olurlar. Yapılan her işlem ise 1 Hertz değerindedir. Bir örnekle açıklayacak olursak, eğer sizin elinizdeki işlemci 3.0 saat hızı değerindeyse, işlemciniz 1 saniyede üç milyar işlem yapabiliyor demektir.

Burada unutulmaması gereken bir konu da her ne kadar çekirdek sayısı ile işlemci saat hızı farklı da olsa bir araya geldikleri zaman saniyede gerçekleşen işlemi hatırı sayılır bir ölçüde arttırırlar. Örneğin 3.0 saat hızındaki işlemciniz 6 çekirdekli bir yapıda olursa bu, saniyede 18 milyar işlem gerçekleştirebileceği anlamına gelir. Dolayısıyla bir işlemci satın alırken tek başına GHz değerine ya da tek başına çekirdek sayısına bakmak yerine ikisinin aynı anda göstereceği performansa odaklanmak en doğrusu olacaktır.

Önbellek Kapasitesini Mutlaka Kontrol Edin

İşlemcilerde önbellek, sık kullanılan verilerin tanınıp depolandığı, ana belleğe kıyasla daha küçük ama hızlı olan yerdir. L1, L2 ve L3 olmak üzere 3 çeşit önbellek vardır. L1 önbelleği boyut olarak en küçük olan ama en hızlı olan önbellektir. Veriler RAM’den önce L3’e oradan da sırasıyla L2 ve L1’e gönderilir. Tekrar kullanımlarda ise işlemci önce L1 belleğe başvurur ve oldukça hızlı bir şekilde verileri bulabilir. İşlemciler önbelleklere, RAM’lerde en çok kullandığımız verileri yerleştirir ve bu verilere ihtiyaç duyulduğu anlarda tekrar RAM’e başvurmaya gerek kalmadan hızlıca önbellekteki kopyasına ulaşır. Önbelleğin büyüklüğü de depolanan kopya verinin daha fazla olmasına, dolayısıyla da işlemlerin gerçekleşme hızının artmasına etki eder. Bu nedenle alacağınız işlemcinin önbellek kapasitesinin büyük olması sizin için avantajlı olacaktır.

Soğutucu Yeterliliğini Öğrenin

İşlemcilerin olmazsa olmazları olan soğutucular, işlemcinin ideal ısıda kalmasını sağlayan parçalardır. Kapalı devre, açık devre, sıvı soğutma ya da hava soğutma tipinde olan soğutucuların, işlemcinizin gücüne ve bilgisayar kasanızın iç yapısına uygun olması gerekmektedir. Soğutucunun yetersiz olması durumunda, işlemciniz çok ısınacağı için performans düşüklüğü yaşar.

Son Yorumlarımız

Komut alma, işleme ve aktarma görevlerini üstlenen işlemciler, bilgisayarımızı yöneten bölümdür. Bir yazı yazarken klavyede bastığımız tuşun karşılığını veren, fareyi oynattığımız zaman onun doğru konuma gitmesini sağlayan ve bunun gibi aldığı komutların yazılımsal karşılığını çözerek onları ilgili konuma aktaran işlemcilerimizdir. Bilgisayarımızın performansını doğrudan etkileyen bu parçalar, dikkatle seçilmesi gereken ürünlerdir. Diğer bilgisayar bileşenlerimizin teknik yapılarıyla uyumlu, beklentilerimizi karşılayacak bir işlemci satın alabilmemiz için iyi bir araştırma yapmamız gerekmektedir. Bizler de bu yazımızda, onlarca farklı model arasından ihtiyacınız olanı bulabilmeniz için, sizlere işlemci tavsiyeleri vermeye çalıştık. İşlemcilerin gereksinimlerinden bahsederek satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri anlatıp, deneyimlediğimiz en iyi işlemcileri sizin için listeledik. Satın alma sürecinizde sizlere destek olacağını umduğumuz bu yazımızı burada sonlandırırken, bir sonraki araştırma yazılarımızda tekrar görüşmeyi diliyoruz.

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın