En İyi İlaçlama Makinesi Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Tarımsal üretimde birim alandan alınan verimi en üst düzeye çıkarmak için makineleşmenin sağladığı yarar azımsanmayacak kadar fazladır. Zirai faaliyetlerin hemen her alanında üreticiler için kolaylık sağlayan makinelerden birisi de ilaçlama makineleridir. İlaçlama makineleri özellikle bitkileri hastalıklardan korumak, yabani otların verebileceği zararları engellemek ve çeşitli haşerelerle mücadele etmek için kullanılır, fakat bu makineleri sadece zirai faaliyet alanları ile sınırlandırmak doğru olmaz. İlaçlama makineleri çok çeşitli kullanım amaçları ile birçok kullanıcı tarafından tercih edilen makinelerdir. Bizler de bu yazımızda her ne amaçla olursa olsun ihtiyaç duyanlara rehber olması amacıyla en iyi ilaçlama makinelerini inceleyip  ilaçlama makinesi tavsiyelerimizi sizlerin beğenisine sunduk.

Neden İlaçlama Makinesi Almalıyım?

En İyi İlaçlama Makinesiİlaçlama makineleri, ihtiyaç duyulan her yerde haşerelerden korunmak ya da kurtulmak amacında olanlar için kullanımı kolay olan ve oldukça işe yarayan aletlerdir. Özellikle bahçe işleriyle ilgilenenler için bitkilerini hastalıklardan korumak, böceklenmeler nedeniyle oluşabilecek zararları önlemek çok önemlidir. İlaçlama makineleri de bu konudaki en iyi yardımcı cihazların başında gelmektedir. Bunun dışında birçok alanda haşerelerle savaşmak ve sterilizasyon sağlamak için de bir ilaçlama makinesi edinmek sizlere kolaylık sağlayacaktır.

İlacın Eşit Dağılmasını Sağlar

Bir cihazınız olmadan ilaçlama yapmaya kalkıştığınız zaman, ne kadar uğraşırsanız uğraşın elinizdeki ilacı istediğiniz gibi eşit şekilde dağıtamazsınız. Eşit dağılım olmazsa özellikle bahçe işlerinde ilaçlama yaparken bitkilerinizin bazılarını yoğun ilaca maruz bırakarak ölümüne dahi neden olabilirsiniz. Ya da olması gerekenden az miktarda ilaç döktüğünüz bitkinizi hastalıklardan koruyamamış olursunuz. İlaçlama makineleri içerisinde bulunan bir karıştırıcı tarafından ilacı eşit miktarda karıştırıp, basınçla beraber pompa ucuna göndererek eşit dağılım sağlar. Böylece bitkilerinizin ve ilaçlama yapmak istediğiniz alanın her yerini aynı miktarda ilaçlamış olursunuz.

Çevre Kirliliğini En Aza İndirir

İlaçlama makinelerinde kullanmak üzere satın aldığımız tüm ilaçlar doğal olarak kimyasal ürünlerdir. Bu gibi ürünler bizler için fayda sağlasalar da doğa için zararlı içeriklere sahiptirler. Dolayısıyla ne kadar az kullanırsak doğaya da o kadar az zarar vermiş oluruz. Bu kimyasalları ilaçlama makineleri ile beraber kullanmak en az ürünle en çok verimi almamızı sağlar. Aksi halde el yordamıyla yapılacak olan bir ilaçlama hem bizim sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurur hem de makine gibi ayar yapamayacağımız için çevreye daha çok kimyasal bulaştırmamıza neden olur. Özellikle son yıllarda tüm dünyada artış gösteren çevre koruma bilincine uygun davranmış olmanın verdiği gönül rahatlığı ile ilaçlama yapmanın keyfine varırsınız.

Birçok Kullanım Alanı Vardır

İlaçlama makineleri ev, ofis, okul, depo gibi aklınıza gelebilecek tüm kapalı mekanlarda ve bahçeler, çocuk parkları, otobüsler, metrolar gibi toplu kullanım alanlarında sterilizasyon amacıyla kullanılabilir. Bunun dışında bu makineleri basınçlı püskürtme özellikleri sayesinde sadece yıkama yapmak amacıyla satın alanlar da bulunmaktadır. İlaçlama makineleri yardımıyla garajınızda bulunan motosikletinizi, bisikletinizi ve otomobilinizi veya ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir eşyanızı yıkayabilirsiniz. Hayvancılıkla uğraşıyorsanız sevimli dostlarınızın yaşam alanlarını, onları zararlı olabilecek virüslerden, bakterilerden korumak amacıyla bu makinelerden temin ederek ilaçlayabilir ve dezenfeksiyon sağlayabilirsiniz. Yani bu makineler birçok alanda işimizi kolaylaştırma özelliğine sahip.

Zamandan Tasarruf Sağlar

Elbette insan gücü ve hızı ile makineleşmenin sağlamış olduğu güç ve hız kıyaslanamayacak kadar farklıdır. Hemen hemen her alanda olduğu gibi burada da ilaçlama makineleri yardımıyla işleminizi çok daha hızlı halledebilirsiniz. Teknolojinin bizlere kazandırmış olduğu bu makineler, zamandan oldukça tasarruf etmemize katkıda bulunur. Özellikle çok büyük alana sahip olanlar için ilaçlama makineleri büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bütçe Dostudur

Bu makineler içlerine koyacağınız kimyasallar ile birlikte çalışarak ilaçlama yaparlar. Bu kimyasalları da makinelerden ayrı olarak sık sık satın almanız gerekir. Dolayısıyla mümkün olduğunca az ilaç harcamak ve bütçenizi yormamak istersiniz. İşte ilaçlama makineleri de içerisinde bulunan ilacı eşit oranda püskürterek mümkün olan en az miktarda ilaç kullanır. Böylece bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketmeyerek fazla para harcamaktan sakınmış olursunuz. Bunun dışında tarımla uğraşan herkesin her yıl mutlaka yapması gereken ilaçlama işlemi, firmalar aracılığıyla yapıldığı zaman çiftçileri maddi olarak zorlayabilmektedir.  Bu sebeple tarımla uğraşanlar kendi makinelerini bir defaya mahsus satın alarak her yıl büyük ölçüde kar edebilirler.

Ulaşamadığınız Yer Kalmaz

İlaçlama makinelerinin hepsinin belli bir püskürtme mesafesi vardır. En basit bir ilaçlama makinesi bile 4-5 metre yüksekliğe kadar ilaç püskürtmesi yapabilir. Elinizde bir makine olmadan yüksek alanları ilaçlamanız oldukça zordur. Özellikle bahçe ilaçlaması yapanların ağaçları ilaçlaması makine olmadan imkansızdır. İşte ilaçlama makineleri yüksek atım güçleri sayesinde kullanıcılarına ulaşılması güç yerlere bile ilaç dökme imkânı sağlar.

En İyi İlaçlama Makinesi Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Karona Italy Şarjlı Püskürtme Makinesi

Karona Italy Şarjlı Püskürtme Makinesi

 • Fiyat: ₺₺
 • İlaçlama Mesafesi: 5 metre
 • Depo: 16 lt
 • Tek Seferde Kullanım: 320 litre
Ürünü Gör
Hyundai GS20E Akülü Şarjlı İlaç Pompası Makinesi

Hyundai GS20E Akülü Şarjlı İlaç Pompası Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺
 • İlaçlama Mesafesi: 10 metre
 • Depo: 20 lt
 • Tek Seferde Kullanım: 4 saat
Ürünü Gör
Veta 16A Şarjlı Basınçlı İlaçlama Makinesi

Veta 16A Şarjlı Basınçlı İlaçlama Makinesi

 • Fiyat: ₺₺
 • İlaçlama Mesafesi: 12 metre
 • Depo: 16 lt
 • Tek Seferde Kullanım: 5 saat
Ürünü Gör
Kaan T 200 B Benzinli İlaçlama Makinesi

Kaan T 200 B Benzinli İlaçlama Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • İlaçlama Mesafesi: 10-12 metre
 • Depo: 200 lt
 • Tek Seferde Kullanım: 200 lt
Ürünü Gör
HB Mekanik İlaçlama Makinesi

HB Mekanik İlaçlama Makinesi

 • Fiyat:
 • İlaçlama Mesafesi: Belirtilmemiş
 • Depo: 16 lt
 • Tek Seferde Kullanım: İstediğiniz an istediğiniz kadar kullanabilirsiniz
Ürünü Gör

En İyi İlaçlama Makineleri – (Güncel Liste)

1. Karona Italy Şarjlı Püskürtme Makinesi

Size Uygun Mu?

Karona Italy Şarjlı Püskürtme MakinesiKarona Italy sırt tipi olması nedeniyle taşıyabileceğiniz ve ufak bahçeler ya da diğer alanlarınız için uygun bir ilaç makinesi

Neyi Sevdik?

 • Şarj Kapasitesi: Karona Italy ilaçlama makinesi şarj ettikten sonra uzun süreli kullanım özelliği ile karşımıza çıkıyor. Tek seferlik bir şarjla 20 depoya kadar ilaçlama yapılabiliyor, yani tam şarjda 320 litrelik ilaçlama yapabiliyorsunuz. Kullanıcılar için kesintisiz ilaçlama yapabilme imkânı sağlayan bu özelliği sayesinde cihazımız muadillerinin çoktan birkaç adım önüne geçmiş diyebiliriz.
 • Uzun Atış Özelliği: Karona Italy uzun atış ayarı sayesinde 5 metre yükseklikteki ağaçlarınızı dahi ilaçlamanıza imkân sağlıyor. 102 cm’ye kadar uzayan borusu ve 120 cm hortumuyla ulaşılması güç yerlere erişebilmeniz bu cihazla çok kolay.
 • Kilitlenebilme Özelliği: Askılı olması sayesinde sırtınıza takarak kullanabileceğiniz Karona Italy, pompa ucunda bulunan tetiğe bastığınızda ilaç atışı yapmaya başlıyor. Fakat uzun süre tetiğe basmaktan yorulursanız cihazın tasarımcıları bunun için bir çözüm üretmişler ve tetiğe bir kilit koymuşlar. Kilidi aktif hale getirdiğiniz zaman ise hiç yorulmanıza gerek kalmadan makineniz ilaç püskürtmeye devam ediyor.
 • Geniş Depo: Karona Italy 16 lt’lik oldukça geniş bir depoya sahip. Bu sayede oldukça fazla miktarda sıvı ilaç karışımını sırtınızda rahatlıkla taşıyabilir ve uzun süreli ilaçlama yapmanın kolaylığını yaşayabilirsiniz.
 • Dayanıklı Malzeme: Karona ilaçlama makinesini incelerken malzemesinin oldukça kaliteli olduğunu gördük. Kromdan üretilen borusu uzun süreli dayanıklılık vaat ediyor. Ayrıca ürünün beyaz bir depo haznesinin olması, içerisinde bulunan ilacın miktarını dışarıdan da görebilmenize olanak sağlıyor. Böylece ilaca ekleme yapmanız gerekip gerekmediğini kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

Neyi Sevmedik?

 • Hortum Kalınlığı: Cihazın ana gövdesinden çıkan hortumu biraz sert bir yapıya sahip. Bu da kullanırken biraz zorlanmamıza neden olabiliyor. Daha yumuşak bir yapıda olmasını tercih ederdik ama yine de cihazın tüm olumlu yanlarının yanında bu durum pek de göze batmıyor.

2. Hyundai GS20E Akülü Şarjlı İlaç Pompası Makinesi

Size Uygun Mu?

Hyundai GS20E Akülü Şarjlı İlaç Pompası MakinesiListemizin ikinci sırasında makineler konusunda kendisini kanıtlamış bir marka olan Hyundai’nin ilaçlama makinesine yer vermezsek olmaz dedik. Eğer siz de kaliteli ve pratik bir makine arayışındaysanız bu cihaz sizin için en doğru cihaz olabilir.

Neyi Sevdik?

 • Rahat Kullanım: Sırt tipi kullanım için üretilmiş olan Hyundai GS20E ilaçlama makinesinin tasarımcılarının, kullanıcılarının rahatlığını dikkate aldığını görüyoruz. Sırtınıza denk gelen kısmın yumuşak köpükten yapılmış olması, cihazı muadillerinden bir tık öne geçiriyor. İlaçlama makinelerin sırt kısımlarının sert plastikten yapıldığını göz önünde bulundurursak, cihazın bu özelliğinin oldukça iyi bir özellik olduğunu söylemek doğru olur.
 • Püskürtme Kapasitesi: Hyundai GS20E’nin dakikada 0.8 litreye kadar püskürtme kabiliyeti bulunmakta. İçerisinde bulunan ilacı tıpkı bir tozmuşçasına püskürtüyor ve bu da kullanıcılara özellikle geniş alan kullanımlarında büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca hız ayarı sayesinde cihazınız isterseniz yavaş, isterseniz de hızlı püskürtme yapabiliyor.
 • Uzun Süreli Kullanım: Hyundai GS20E ile makinemizin 12V aküsü sayesinde tam 4 saat kesintisiz ilaçlama yapabildik. Ayrıca makinenin aküsü kendisinden bağımsız olarak çıkarılıp şarj edilebildiği için yedek bir akü temin etmeniz halinde makinenizi daha uzun süreli ilaçlama çalışmalarınız için de kullanabilirsiniz.
 • İlaçlama Mesafesi: Cihazın tam on metre ilaçlama mesafesi bulunuyor. Bu sayede bulunduğunuz yerden oldukça uzağa püskürtme yapabilmiş oluyorsunuz. Bu özelliği, muadilleriyle kıyasladığımızda oldukça yeterli duruyor.
 • Güçlü Motor: Güçlü bir motora sahip bir makine ile ilaçlama işlemimizi daha hızlı ve rahat bir şekilde yapabiliriz. Hyundai GS20E de bu tip ilaçlama makineleri için oldukça güçlü bir motora sahip. 50Hz güç ile çalışan motoru sayesinde, bizlere uzun süreli kesintisiz bir kullanım sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Büyük Depo: Hyundai GS20E’nin 20L’lik geniş bir ilaç depo hacmi bulunuyor. Aslında depo kapasitesinin bu denli yüksek olması iyi bir özellik gibi görünse de sırtınızda taşıyacağınız bir makinenin bu kadar ağır olması uzun süreli çalışma yapmamızı engelliyor. Cihazın boş halinin de 5 kg olduğunu göz önünde bulundurursak, depoyu ilaçla doldurduğumuz zaman taşınması oldukça güç hale geliyor. Fakat yine de köpükten yapılmış olan sırt kısmı sayesinde bu olumsuz özellik de katlanılabilir oluyor diyebiliriz.

3. Veta 16A Şarjlı Basınçlı İlaçlama Makinesi

Size Uygun Mu?

Veta 16A Şarjlı Basınçlı İlaçlama Makinesiİlaç makineleri pazarında en çok tercih edilenler arasında yer alan Veta marka şarjlı ilaçlama makinesi, ev, işyeri, ofis, depo gibi alanlarınızı rahatlıkla ilaçlamanızı sağlayabilecek makinelerden bir tanesi. Dimmer kademesine sahip olması ve bol aksesuarıyla bizleri çok mutlu eden bu ürüne gelin birlikte bakalım.

Neyi Sevdik?

 • Kesintisiz Kullanım: Veta ilaçlama makinesi şarj edilerek kullanılıyor. Tam şarj edildikten sonra beş saat aralıksız kesintisiz çalışabilen bu cihazla tek şarjla 300 litreye kadar ilaçlama yapabilirsiniz.
 • Rahat Taşıma: Cihaz oldukça kolay taşınabilir bir yapıda üretilmiş. Üst kısmında bulunan elle taşıma kulpu sayesinde dilediğiniz yere kolayca götürebilirsiniz. İçinde ilaç yokken 5.5 kg ağırlığına sahip bu makineyi herkes rahatlıkla hareket ettirebilir.
 • Bol Aksesuar: Veta marka bu ilaçlama makinesi birçok aparatla beraber geliyor. Farklı püskürtme başlıkları bulunan bu cihaz ile isterseniz ağaçlarınızı, isterseniz sebzelerinizi, isterseniz de evinizi rahatlıkla ilaçlayabilirsiniz. Kullanım amacınıza göre geniş püskürtme, direkt püskürtme, dağınık püskürtme gibi işlemler için farklı püskürtme başlıklarının bulunması oldukça işe yarar bir özellik.
 • Ayarlanabilir Kademe: Ürünün Dimmer kademeli püskürtme ayarı bulunuyor. Yani püskürtme seviyesini dilediğimiz ölçüde kademeli olarak arttırıp azaltabiliyoruz. Bu özellik sayesinde alçak yerlerde fazla basınçlı püskürtme nedeniyle zorlanmaz, yüksek yerlere ise düşük püskürtme nedeniyle ulaşım zorluğu yaşamazsınız.
 • Basınç Koruması: Cihazı açtıktan sonra basınç yükselmesi maksimum seviyeye geldiğinde makine kendisini otomatik olarak kapatıyor. Açma kapama düğmesine bassanız dahi makineyi açamıyorsunuz fakat ilaçlama yapmaya devam edebiliyorsunuz. Veta ilaçlama makinesi bu özelliği sayesinde daha güvenli bir kullanım sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Şarj Göstergesi: Veta ilaçlama makinesi şarj edilerek kullanılıyor. Fakat cihazda şarjın dolup dolmadığını anlayabileceğimiz bir gösterge bulunmamakta. Akünün dolu mu boş mu olduğunu anlamak bu nedenle zor.

4. Kaan T 200 B Benzinli İlaçlama Makinesi

Size Uygun Mu?

Kaan T 200 B Benzinli İlaçlama MakinesiEn iyi ilaçlama makineleri listemizin dördüncü sırasında Kaan marka benzinli ilaçlama makinesini ele aldık. Ürünümüz benzinle çalışan, tekerlekli ve oldukça büyük bir ilaçlama makinesi. Özellikle büyük arazi ilaçlamaları için uygun olan bu makine, arsa veya büyük iş yeri sahiplerini çok mutlu edecek.

Neyi Sevdik?

 • Yerli Malı: Kaan markası, adından da anlaşılacağı üzere bir Türk markası. Tarım makineleri konusunda kendisini ispatlamış olan Kaan markasının bu ürününü satın almanız halinde, yerli malı olması sayesinde herhangi bir arıza durumunda ya da yedek parça ihtiyacınızda kolaylıkla ve uygun fiyata tedarik edebiliyorsunuz.
 • Büyük Depo: Kaan T200’ün tam 200 litre depo hacmi bulunuyor. Böylesine büyük bir depo hacmi ile tek seferde oldukça geniş alanlarınızı sürekli depo doldurmakla uğraşmadan rahatlıkla ilaçlayabilirsiniz.
 • Güçlü Motor ve Basınç: Cihazın 7 Hp gücünde motoru ve 40 bar basıncı bulunuyor. Kuvvetli basıncı sayesinde yüksek menzillere rahatlıkla ilaçlama yapabilmenizi sağlayan bu özelliği sayesinde ağaçlarınızı ya da benzer yükseklikte alanlarınızı kolayca ilaçlayabilirsiniz.
 • Atış Mesafesi: Kaan T200’ün 10-12 metre arası bir atış mesafesi bulunuyor. Sırt tipi ilaçlama makineleriyle kıyaslarsak oldukça yüksek olan bu atış mesafesi, basınçla birleşince kuvvetli bir püskürtme sağlıyor. 15 metre olan hortumu sayesinde, ufak makinelerle kıyasladığımızda alanlarınızı ilaçlamanız çok daha rahat gerçekleşiyor.
 • Bütçe Dostu: Kaan T200’ün dört litreye yakın bir yakıt deposu bulunmakta. Benzinle çalışan bu makine büyük olmasına rağmen az miktarda yakıt harcamasıyla bütçenize katkı sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Ağırlık: Kaan T200 68 kg bir ağırlığa sahip olan tekerlekli bir ilaçlama makinesi. Aslında bu denli büyük bir cihazın ağır olması elbette normal bir özellik, fakat tek başına ilaçlama yapmak isteyenler için cihazın ağırlığı bir engel teşkil edebiliyor. Yine de sonradan alacağınız ekstra hortumlar sayesinde ilaçlama mesafenizi arttırabilir, makineyi çok da yerinden oynatmadan büyük alanlardaki ilaçlama işlemlerinizi halledebilirsiniz.

5. HB Mekanik İlaçlama Makinesi

Size Uygun Mu?

HB Mekanik İlaçlama MakinesiSırt tipi ilaçlama makineleri denince akıllara en çok gelenlerden birisi HB markasıdır.  Listemizin beşinci sırasında en çok tercih edilenler arasında yer alan bu markanın ilaçlama makinesini sizler için incelemeye çalıştık. Kolay taşınan ve ufak yerler için bir makineye ihtiyacınız varsa, bu ürüne bir şans vermenizi tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat Performans: HB ilaçlama makinesi, sırt tipi ilaçlama makineleri kategorisinde oldukça başarılı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Hem başarılı bir makinem olsun hem de fiyatı uygun olsun diye düşünenler için bu cihaz tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz.
 • Hafiflik: HB ilaçlama makinesi sadece 2,55 kg ağırlığına sahip. Özellikle engebeli yerlerde ilaçlama yapacaklar için önemli olan kolay taşınabilme özelliği bu cihazda mevcut. Tabi bunu cihazın içerisinde akü bulunmamasının sağladığını söylemeden geçmeyelim.
 • Şarjsız Kullanım: HB ilaçlama makinesi manuel tip bir ilaçlama makinesi. Şarj etmenize gerek kalmadan istediğiniz an kullanabileceğiniz için zamandan tasarruf sağlıyor. Akü bitmiş, şarj etmek gerekli gibi bir sorunla karşılaşmadan direkt kullanmaya başlayabilir ve işlerinizi halledebilirsiniz.
 • Birden Fazla Başlık: Cihazın birden fazla püskürtme başlığı bulunuyor. Yatay ilaç atma, dikey ilaç atma gibi çeşitli başlıkları sayesinde kullanıcılar için alana ve isteğe uygun püskürtme yapabilme özelliği sağlıyor.
 • Teleskopik Hortum: HB, bu ilaçlama makinesine teleskopik bir hortum eklemiş. Yani isteğe göre uzatılıp kısaltılabilen hortumu sayesinde atış mesafesini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Neyi Sevmedik?

 • Depo Kapak Tasarımı: HB ilaçlama makinesinin ilaç deposu kapak bölümünde herhangi bir bariyer bulunmamakta. Bu nedenle eğer makine sırtınızdayken öne doğru eğilmek durumunda kalırsanız, yanlışlıkla ilacın üzerinize dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Depo kapağı çevresinde bunun önlenmesi için bir bariyer olmasını tercih ederdik, ancak cihazın bu denli kolay taşınabilir olması bizlere hareket özgürlüğü de sağladığı için, dikkatli olmamız halinde böyle bir sorun yaşamayız diye düşünüyoruz.

İlaçlama Makinesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlaçlama Makinesi TavsiyeleriÖzellikle tarımla uğraşanların ya da hobi amaçlı da olsa bitkilerle haşır neşir olanların çok iyi bildiği üzere, bitkiler eğer yeterli ilgiyi görmezse hastalanabilir, zararlı otlar ya da böcekler nedeniyle ölebilirler. Hiç kimse uzun uğraşlarla yetiştirdiği ürünlerinin böyle bir nedenle yok olmasını istemez. Ya da yaşam alanlarımızda bazen davetsiz misafirlerimizle karşılaşabiliriz. Hemen hemen her yerden satın alacağımız kovucu ilaçlar yetersiz gelebilir ve bize daha etkili bir ilaçlama yapmaktan başka bir yol kalmayabilir. İşte burada ilaçlama makineleri yardımımıza koşar ve bizler için işleri oldukça kolaylaştırır. İncelememizin bu kısmında, ilaçlama makinesi almaya karar verenler için dikkat etmelerini tavsiye ettiğimiz bazı başlıklara yer verdik. İhtiyaçlarınıza yetersiz gelen veya kullanım amacınıza hitap etmeyen bir ürün almamak adına yazımızın bu kısmını okumanızda fayda var.

Malzeme Kalitesine Dikkat Edin

İlaçlama makinelerinde, malzeme kalitesi ve sağlamlık çok önemlidir. Elbette büyük çoğunluğu ithal kalem olan bu ürünlerin fiyatları günden güne artıyor, ancak bu makinelerde ucuzluğa değil, sağlamlığa yönelmek gerekir, çünkü kullanılan ilaçlar, sağlam olmayan cihazlarda olabilecek sızıntılar nedeniyle kimyasala maruz kalmanıza neden olabilir ve size zarar verebilir. Ayrıca akü ile çalışan bir makine tercih edenler için sırtlarında, bedenlerine bu kadar yakın bir şekilde kalitesiz bir batarya taşımaları birtakım tehlikelere neden olabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü bir cihaz almaya karar verirken hangi malzemeden üretildiğini, cihazın dayanıklı olup olmadığını inceleyerek satın almanızda fayda var.

Amacınızı Belirleyin

İlaçlama makineleri çok yönlü kullanıma sahip cihazlardır. Bahçe ilaçlaması, yaşam alanı ilaçlaması, depo ilaçlaması vb. için alınabildikleri gibi, basınçlı püskürtme yapabilmeleri nedeniyle araç yıkama için dahi tercih edilebilir. Eğer herhangi bir şeyi yıkamak amacıyla ilaçlama makinesi alacaksanız size yüksek basınçlı bir cihaz gerekecektir, ya da sadece ufak bitkilerinizi ilaçlamak istiyorsanız daha az basınç uygulayan cihazları tercih etmeniz daha doğrudur. Bu nedenle cihazı satın almadan önce hangi amaçla kullanacağınızdan emin olmanız, sonrasında sorunlar yaşamanıza engel olacaktır.

Püskürtme Uzaklığını Öğrenin

Bir ilaçlama makinesi satın almadan önce ihtiyacınız olan püskürtme uzunluk mesafesini öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Her cihaz uzun mesafeli püskürtme yapmaya uygun değildir. Bir kısmı dikey püskürtme yaparken bazıları da yatay püskürtme yaparlar, mesafenin uzun olması için ise dikey püskürtmeyi tercih etmeniz gerekir. Eğer ağaç gibi oldukça yüksek bir yeri ilaçlayacaksanız, püskürtme mesafesi yüksek olan cihazlar ilaçlama işleminizi başarıyla sonuçlandırabilmenizi sağlayacaktır.

Arazinizi Tanıyın

Zirai amaçla ilaçlama yapmak için bir makine almayı düşünenler, arazilerinin yapısına ve büyüklüğüne ve bitkilerinin boyuna ve miktarına dikkat ederek bir cihaz tercih etmelilerdir. Eğer düz ve geniş bir tarım arazisine sahipseniz, sırt tipi ilaçlama makineleri sizin için yetersiz kalacaktır. Bu tip araziler için traktör arkası ilaçlama makineleri daha kullanışlıdır, fakat burada da önemli nokta arazinizin düz olması gerektiğidir. Aksi halde traktör sokamayacağınız bir yere bu makinelerden almanız doğru olmaz. Bunun yanı sıra araziniz engebeli ise sırt tipi makineler sizin için kullanışlı olacaktır. Eğer birkaç ağaçlık ufak bir yeriniz varsa da dilerseniz manuel ilaçlama makineleri tercih edebilirsiniz, fakat fazla sayıda ağaç ilaçlayacaksanız akülü makinelere yönelmelisiniz.

Arazinizin özelliklerine bağlı olarak seçeceğiniz çapa makinesinin de büyük önem taşıdığını biliyor muydunuz? En kaliteli çapa makinelerini değerlendirdiğimiz yazımızı inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başlık Çeşitliliğine Yönelin

Bu kadar farklı ve yaygın kullanım alanları olan cihazların farklı işlevlere sahip aparatlarının olması gayet normal ve akıllıca diyebiliriz. İlaçlama makinelerinin çok amaçlı kullanım amacıyla çeşitli başlıklara sahip olması oldukça işe yarayan bir özelliktir. Çeşitli püskürtme başlıklarına sahip olan ilaçlama makineleri, amacınıza göre ilaç dağılımı yapmanızı sağlar. Örneğin aynı anda çok geniş bir yere ilaç püskürtmek isterseniz dağınık püskürtme başlığı veya sadece bir noktaya ilaç püskürtmek isterseniz dikey püskürtme başlığı gibi seçenekleriniz olması size hedefinize uygun ilaçlama yapma rahatlığı sağlayacaktır. Buna dikkat ederek aldığınız bir ilaçlama makinesi, sizi birçok sorundan kurtarabilir.

Arazinizdeki bitki örtüsünü ilaçladıktan sonra güzel ve bakımlı bir görüntü de elde etmek istiyorsanız en iyi çim biçme makinelerinden oluşan listemizi de inceleyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Yazımızda her ne kadar adları ilaçlama makinesi olsa da bu cihazların aslında ne kadar çok ve farklı alanda kullanılabildiğinden bahsetmeye çalıştık. Ağırlıklı olarak büyük ya da küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, arıcılık, mantar yetiştiriciliği ve benzeri besicilik dahil tüm zirai faaliyet alanlarında pestisit, insektisit, fungisit ve benzeri zararlıları uzak tutmak veya çeşitli parazitleri bertaraf etmek için kullanılan ilaçlama makinelerinin pandemi başlangıcından beri dezenfeksiyon amacıyla ofislerde bile kullanım alanı bulabildiğini gözlemliyoruz. Artık büyük ya da küçük çoğu işletme rutin ofis, fabrika veya atölye içi temizlikleri için bu cihazları demirbaş listesine yaygın bir şekilde eklemiş durumda. Tüm satın alma süreçlerinde olduğu gibi sizler de önce ihtiyaçlarınızı belirleyip mümkünse bunların tamamını karşılayan fiyat/performans dengesi içerisinde kalacak bir cihaza odaklanmalısınız. İşte bu süreçte cihazların teknik detaylarına dikkat ederek kıyaslamanız sizi yanlış ya da yetersiz bir tercihten uzak tutacaktır. İşte bu yazıda da size bu araştırma, değerlendirme ve karar süreçlerinde yardımcı olabilmek adına en iyi ilaçlama makinelerini derlediğimiz bir ilaçlama makinesi tavsiyeleri listesi ve büyük bir titizlikle araştırıp sizlere faydası olacağına inandığımız bu uzun yazıyı hazırladık. Umarız araştırmalarınıza ışık tutabilmişizdir. Bir sonraki inceleme yazılarımızda görüşmek üzere…

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın