En İyi Elektrikli Testere Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Testere, ağaç, demir, plastik gibi sert yüzeyleri kesmeye yarayan, farklı amaçlar için farklı yapılarda üretilmiş bıçakları olan aletlerin ortak adıdır. Türkçe’de “el bıçkısı” olarak adlandırılan testereler, eski zamanlardan günümüze sürekli değişerek ve gelişerek gelmişlerdir.  Başlangıçta ameliyatlarda kullanılmak için tasarlanan elektrikli testerelerin zamanla kullanım alanları genişlemiş ve söz konusu cihazlar bugünkü hallerini almışlardır. Sürekli gelişen teknolojinin yardımından testereler de payını almış ve motorlu testereler günümüzün en gelişmiş testereleri olmuşlardır. Motorlu testereler, benzinli ve elektrikli testereler olmak üzere ikiye ayrılır. Biz de bu yazımızda motorlu testerelerin bir çeşidi olan en iyi elektrikli testerelerden bahsederek sizlere elektrikli testere tavsiyelerimiz yoluyla alışverişiniz konusunda fikir vermeye çalışacağız.

Neden Elektrikli Testere Almalıyım?

En İyi Elektrikli TestereElektrikli testereler hayatımızın birçok anında işimizi kolaylaştıracak, zamandan ve paradan tasarruf ettirecek aletlerdir. Gerek amatör kullanımlar için gerekse profesyonel kullanımlar için bir çok çeşidi olan elektrikli testerelerle çeşitli kesim işlemlerinizi çok kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. İnceleme yazımızın bu kısmında, bir elektrikli testere edinmenin faydalarından bahsederek sizlere fikir vermek amacıyla başlıklar sıraladık.

Birçok Alanda Kullanılabilir

Sert bir yüzeyi kesmek, insan gücüyle yapması güç, hatta bazı materyaller için çoğu zaman imkânsız olan bir şeydir. Bir ağacın dallarını budamak veya oldukça sert yapısı olan demir bir malzemeyi kesmek için elektrikli testerelerden faydalanabiliriz. Amacına uygun olarak satın alacağımız bir elektrikli testereyle bahçemizdeki ağaçları budayabilir, kışlık odunlarımızı kesebiliriz. Ya da yalnızca hobimiz için elimizde bulunan ahşap bir nesneyi şekillendirebiliriz; hatta onu bir oyuncağa, bir sanat eserine dönüştürebiliriz. Mesleğimiz gereği çalıştığımız ortamlarda mobilya üretiminde, parke döşemelerinde, plastik malzeme kesiminde ve bunun gibi diğer birçok kesim işleminde elektrikli testerelerden yararlanırız. El yordamıyla yapamayacağımız bu işlemleri elektrikli testerelerle birlikte kolayca halledebiliriz.

Çevre Dostudur

Elektrikli testereler, çalışırken herhangi bir yakıta ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle doğaya doğrudan herhangi bir karbon salınımı gerçekleşmez. Yakıtla çalışan testereler duman çıkartarak çalışırlar ve hem doğaya zarar verirler hem de insan sağlığını olumsuz etkileyebilirler. Elektrikli testereler ise çevreye herhangi bir kirlilik yaymadıkları gibi, temiz çalışmaları nedeniyle dar ve kapalı alanlarda dahi rahatlıkla kullanılabilirler.

Rahat Kullanılır

Elektrikli testereler, kolay taşınabilir cihazlardır ve bu makineleri kontrol etmek oldukça kolaydır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de titreşiminin az olmasıdır. Yüksek titreşimli cihazları kullanmak hem zordur hem de bu cihazları kullanmak çok fazla dikkat ister. Çünkü titreşimi fazla olan testereler, yaralanmalara neden olabilecek makinelerdir. Diğer motorlu testerelere kıyasla sesi de az olan bu cihazlar, rahat bir kullanım sağlar.

Bütçenize Katkıda Bulunur

Elektrikli testerelerin yakıta ihtiyaç duymadan çalışmalarının getirmiş olduğu bir diğer fayda da bütçeye olan katkısıdır. Yalnızca bir güç adaptörüne bağlamanın yeterli olduğu elektrikli testereler bu özellikleri sayesinde kullanıcılar için sürekli bir masrafa neden olmayan cihazlardır. Biten yakıtı temin etmek sık sık para harcamamıza sebebiyet vereceği gibi aynı zamanda oldukça can sıkıcı bir durumdur. Fakat elektrikli testereler için yakıt tükenmesi söz konusu değildir. Eğer testereniz akü ile çalışan bir cihazsa da yedek olarak bir akü temin edip, istediğiniz sıklıkta doldurarak dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

Zaman Tasarrufu Sağlar

Elektrikli testereler, motorlu olmaları nedeniyle insan gücünün yetemeyeceği her türlü kesme, dekupaj ya da şekillendirme işleminin en kısa sürede ve kolayca yapılmasını sağlar. Normal şartlarda el gücüyle saatler alabilecek bir kesme işlemini, elektrikli testereler ile çok kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Örneğin yakacak odunlarınızı kesmek için bir baltayla ya da manuel bir testereyle asla bitiremeyeceğiniz bir sürede kesim işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Hem de daha az yorulursunuz.

Rahatsız Edici Kokular Olmaz

Benzinli testereler, yakıtla çalıştıkları için kullanım sırasında etrafa sürekli mazot kokusu yayılır. Bu durum da insanı oldukça rahatsız eder ve cihaz kullanıcılarını çoğu zaman maske takmak zorunda bırakır. Hatta çalışırken kapalı bir alandaysanız sık sık işinize ara verip ortamı havalandırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu da işinizin uzamasına neden olur. Elektrikli testerelerde ise yakıtsız kullanım yaptığınız için hiç rahatsızlık çekmeden kesintisiz çalışmanın keyfini yaşarsınız.

En İyi Elektrikli Testere Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Einhell GH-EC 2040 Elektrikli Testere

Einhell GH-EC 2040 Elektrikli Testere

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Boyut: 53 x 21.5 x 27.5 cm
 • Voltaj: 240 Volts
 • Watt: 2000 
 • Ağırlık: 6.93 Kilogram
Ürünü Gör
Bosch PST 650 Compact Dekupaj Testere

Bosch PST 650 Compact Dekupaj Testere

 • Fiyat: ₺₺
 • Boyut: 67 x 194 x 262 cm
 • Voltaj: 230 Volts
 • Watt: 500
 • Ağırlık: 1.6 kg
Ürünü Gör
Hyundai HRS710 Tilki Kuyruğu Elektrikli Testere

Hyundai HRS710 Tilki Kuyruğu Elektrikli Testere

 • Fiyat: ₺₺
 • Boyut: 4.8 x 0.78 x 1.6 cm
 • Voltaj: 230 Volts
 • Watt: 710
 • Ağırlık: 2.9 Kilogram
Ürünü Gör
Attlas ECO DT 1200 Daire Testere

Attlas ECO DT 1200 Daire Testere

 • Fiyat: ₺₺
 • Boyut: 185 x 20 mm 24 Diş
 • Voltaj: 230 Volts
 • Watt: 1200
 • Ağırlık: Belirtilmemiş
Ürünü Gör
Hais Dekupaj Elektrikli Kıl Testere Makinası

Hais Dekupaj Elektrikli Kıl Testere Makinası

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Boyut: 630 x 320 380 mm
 • Voltaj: 230 Volts
 • Watt: 90 
 • Ağırlık: 14.5 Kilogram
Ürünü Gör

En İyi Elektrikli Testere Modelleri – (Güncel Liste)

1. Einhell GH-EC 2040 Elektrikli Testere

Size Uygun Mu?

Einhell GH-EC 2040 Elektrikli TestereElektrikli testere listemizin ilk sırasında Einhell marka elektrikli testere yer alıyor. İncelemekte olduğumuz bu cihazla ağaç budayabilir, yakacak odunlarınızı kesebilirsiniz. Eğer amacınız bahçe işleriniz için uygun bir testere almaksa, Einhell elektrikli testereyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Kesim Gücü: Özellikle ağaç kesmek için üretilmiş olan Einhell elektrikli testere, 2000 Watt gücünde motoruyla yüksek bir kesim gücüne sahip. Einhell elektrikli testere, 40 cm kalınlığındaki bir ağaç dalı gövdesini dahi rahatlıkla ve düzgünce kesebiliyor.
 • Yağ Göstergesi: Bu tür makineler, kendilerine uygun yağ ile çalışırlar. Yağsız çalıştırmaya kalkarsanız makineniz yanabilir. Fakat çoğu zaman kullanıcılar makinelerindeki mevcut yağın azaldığını fark edemeyebilirler. Einhell elektrikli testere, üzerinde bulunan pencere sayesinde, yağ miktarını görebilmemizi sağlıyor. Bu sayede cihazımız zarar görmeden önce yağ kontrolünü yaparak eklemelerde bulunabiliyoruz. Üstelik oldukça geniş olan doldurma ağzı, taşırmadan ve kolayca yağ dökmemizi sağlıyor.
 • Rahat Kullanım: Bahçe işleriniz için ideal olan Einhell elektrikli testere, kolay taşınabilirliği ve ergonomik tasarımıyla da öne çıkıyor. Yalnızca beş kilogram ağırlığında olan bu elektrikli testereyi kontrol etmesi de bir hayli kolay. Cihaz ele çok iyi oturuyor ve kullanırken elden kayma gibi sonuçlar oluşmuyor. Ayrıca aletsiz zincir gerginlik ayarı yapabilme ve zincir değiştirebilme özellikleri de kullanıcılarına rahatlık sağlıyor.
 • Güvenli Kullanım: Testereler, kesici cihazlar olmaları nedeniyle dikkatli kullanılması gereken makinelerdir. Özellikle motorlu testereler, çalışır durumdayken kullanıcılar için tehlike oluşturabilirler. Einhell elektrikli testere, güvenli kullanım özelliklerine sahip bir makine olarak karşımıza çıkıyor. Metal durdurma pençesi ve mekanik zincir frenli geri tepme koruması ile tehlikeli durumlardan korunmamızı sağlayarak güvenli bir işlem sağlıyor. Ayrıca Einhell GH-EC 2040’ta bulunan zincir yakalama cıvatası, olası bir zincir atması durumuna karşı güvenlik işlevi görüyor.
 • Kaliteli Malzeme: Einhell marka bu elektrikli testerenin oldukça kaliteli malzemeden yapıldığını görüyoruz. Einhell GH-EC 2040’ın pala ve zinciri, dünyaca ünlü Amerika menşeili bir firma olan ve bahçe malzemeleri ile ormancılık aletleri üretiminde kendisini kanıtlamış bulunan OREGON markasına ait. Cihazın metal dişli sistemi, düzenli yağlama ile uzun yıllar kullanıma uygun.

Neyi Sevmedik?

 • Hızlı Yağ Tüketimi: Einhell elektrikli testere, kendisini çalıştırmak için ihtiyaç duyduğumuz makine yağını hızlı tüketiyor. Sürekli kullanımda on beş / yirmi dakikalık aralıklarda yağın tükenmesi, kullanıcıların fark etmemesine neden olabiliyor. Yani cihaza zarar gelmemesi için yağ haznesini sıklıkla kontrol etmekte fayda var.

2. Bosch PST 650 Compact Dekupaj Testere

Size Uygun Mu?

Bosch PST 650 Compact Dekupaj TestereEn iyi elektrikli testereler listemizin ikinci sırasında, elektrikli testerelerin bir türü olan ve şekillendirme, oyma gibi işlemlerde kullanılan dekupaj testereye yer veriyoruz. Elektronik aletler konusunda kendisini kanıtlamış olan Bosch markası, elektrikli dekupaj testeresiyle de ön plana çıkıyor.

Neyi Sevdik?

 • Üfleme Fonksiyonu: Bosch PST 650 dekupaj testere, üfleme özelliği sayesinde kesim yaparken etrafa yayılan tozları, talaşları kesim hattından uzaklaştırarak kullanıcılarına daha fazla görüş sunuyor. Özellikle ince işlerde kullanılan dekupaj testerelerin yavaş ve dikkatlice kullanılması gerektiğinden bu özellik büyük kolaylık sağlıyor.
 • Kesme Derinliği: Bosch PST 650 Compact’ın 65 mm ahşap kesme derinliği bulunuyor. Makinemiz, dekupaj testereler için oldukça iyi olan bu kesme derinliği ile birçok yerde kullanılabiliyor. Üstelik cihazın 4 mm’ye kadar çelik ve benzeri metal malzemeleri kesebiliyor olması makineye daha geniş bir kullanım yelpazesi sağlıyor.
 • Konforlu Kullanım: Bosch PST 650 dekupaj testere, konforlu çalışabilmemiz için oldukça ufak üretilmiş. Bu sayede kontrol etmesi ve kullanması çok rahat. Yalnızca 1.6 kg ağırlığında olan bu cihaz, çok az titremesi nedeniyle de rahat bir kullanıma sahip.
 • Taban Ayarlaması: Bosch PST 650’nin, 45 derecelik açıya kadar ayarlanabilen, gönyeli kesim için uygun bir tabanı bulunuyor. Yeterli büyüklükte olan metal taban plakası, dengeli ve güvenli bir kullanım sunuyor.
 • Toz Emme Bağlantısı: Bosch PST 650 elektrikli testerenin arka kısmında, toz emme işlemi için bir bağlantı bulunuyor. Eğer tozsuz çalışma yapmak istiyorsanız, harici olarak alabileceğiniz toz emme ürününü cihazınıza bağlayarak işlerinizi halledebilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • Hız Ayarı: Bosch PST 650’nin çalışırken bir hız ayarı bulunmamakta. Bu da ince işlerde ve dikkatli bir kesim yapmamız gereken yerlerde biraz zorlanmamıza neden olabiliyor.

3. Hyundai HRS710 Tilki Kuyruğu Elektrikli Testere

Size Uygun Mu?

Hyundai HRS710 Tilki Kuyruğu Elektrikli TestereElektrikli testerelerin bir diğer çeşidi olan tilki kuyruğu testerelerden bir örnekle yazımıza devam ediyoruz. Kılıç testere de denilen bu cihazlar, ince ve uzun bıçak yapıları nedeniyle bir çok alanda kullanılabilmektedir. Ahşap kesmek, çelik ve plastik materyalleri kesmek ve şekillendirmek amacıyla kullanılan tilki kuyruğu elektrikli testereler, et ve kemik doğrama işleri için de ülkemizde çokça tercih edilmektedir. Kültürümüzde yer alan Kurban Bayramı gibi dönemlerde sıkça kullanılan bir testere olan tilki kuyruğu testereye örnek olması amacıyla Hyundai firmasına ait bu ürünü sizler için inceledik.

Neyi Sevdik?

 • Güvenli Kullanım: Hyundai HRS710, elektrikle temasın önüne geçen gövde yapısıyla karşımıza çıkıyor. 710 W motor gücüne sahip olan cihaz, uzun süreli kullanımlarda ısınmaya karşı yalıtıma sahip bir makine olması nedeniyle ısıya bağlı rahatsızlık duymanızı ve hatta elinizin yanmasını engelliyor.
 • Kesme Derinliği: Tilki kuyruğu testerelerle yalnızca ahşap değil, farklı materyaller de kesebilirsiniz. Hyundai HRS710’nin ahşap materyaller için 150 mm, çelik ve plastik materyaller için ise 115 mm’den 1500 mm’ye kadar delme kesim yapabilme kapasitesi bulunuyor. Hyundai marka bu elektrikli testere, dakikada 2500 devir hızına sahip olmasıyla işlerinizi kısa sürede ve sorunsuz halledebilmenizi sağlıyor.
 • Farklı Kullanım Alanları: Hyundai HRS710, güçlü motor yapısı sayesinde birçok alanda kullanılabilmesiyle öne çıkıyor. Dilerseniz ahşap kesme işlemlerinizde, dilerseniz mobilya imalat sürecinde çeşitli kesme delme işlemlerinizde kullanabileceğiniz bu cihazı, çelik ve plastik ürünleri kesmede de kullanabilirsiniz. Dar ve çeşitli uzunluklardaki bıçakları sayesinde birçok farklı alana girebilen testere ucuyla et ve kemik doğrama işlemlerinizi de kısa zamanda halledebilirsiniz.
 • Güç Göstergesi: Hyundai HRS710 elektrikli testerenin, ışıklı bir güç göstergesi bulunuyor. Bu gösterge ile cihazınızın o anki performansını görebilir, hangi durumda ne kadar güç kullandığını deneyimleyerek bir sonraki çalışmalarınızda bu durumdan faydalanabilirsiniz.
 • Kontrol Edilebilir Tetik: Hyundai HRS710 elektrikli tilki kuyruğu testerenin elektronik bir tetiği bulunuyor. Bastığınız sürece çalışmasını sağlayan bu tetik özelliği, kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Ayrıca tetik sabitleyici özelliğiyle de uzun süreli işlerinizde yorulmanıza gerek kalmadan sabit ayarda kesme veya delme işlerinizi kolayca ve hızlıca yapabilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • Dahili Bıçak Kalitesi: Hyundai HRS710 ile beraber gelen bıçaklar, ne yazık ki pek kullanışlı ve dayanıklı değiller. Cihazın çalışma kapasitesini olumsuz etkileyen bu bıçaklar yerine, harici olarak satın alacağınız daha kaliteli bıçakları kullanmanız yararınıza olabilir.

4. Attlas ECO DT 1200 Daire Testere

Size Uygun Mu?

Attlas ECO DT 1200 Daire TestereElektrikli testereler listemizin dördüncü sırasında, Attlas marka daire testere makinesine yer veriyoruz. Daire testereler, disk şeklindeki döner bıçakları yardımıyla kesme işlemleri için kullanılan cihazlardır. Özellikle sunta, parke, kontrplak, kereste döşemeler, ahşap kirişler üzerinde kullanılan daire testereler, farklı materyaller için de uygun disklerle beraber kesim yapabilme imkânı sunuyor. Ürünümüzden bahsetmeye başlamadan önce, marangozlar, demirciler, parkeciler gibi profesyonellerin tercih ettikleri bu cihazların, oldukça seri bir şekilde dönen bıçakları nedeniyle maksimum dikkatle çalışılması gereken makineler olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat Performans: Attlas ECO DT 1200, tam bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığı işlere baktığımız zaman, bu makinenin muadillerine kıyasla oldukça uygun fiyatı olduğunu söyleyebiliriz.
 • Toz Emme Sistemi: Attlas ECO DT 1200’ün, toz emme sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde kesme işlemi yaparken ortaya çıkan her türlü talaş ya da toz bizlere engel olmaktan çıkıyor. Rahat bir görüş ortamı sağlayan toz emme sistemi ile temiz bir işçilik çıkartabiliyoruz.
 • Güvenlik: Daire testereler çok hızlı dönen bıçaklara sahiptir. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu tip elektrikli testereleri kullanırken çok daha fazla dikkatli olmak ve güvenliği elden bırakmamak gerekir. Attlas markasına ait bu elektrikli testere de kaza ile cihazın başlatılmasına engel olması amacıyla güvenli bir tetik sistemine sahip. Bu sayede tam hazır olmadan cihazın yanlışlıkla açık konuma gelmesi önlenmiş oluyor. Ayrıca testere ile gelen bir itme aparatı ile keseceğiniz cismi eliniz bıçaklara yaklaşmadan kesebiliyorsunuz.
 • Açılı Kullanım: Attlas ECO DT 1200 elektrikli daire testereyi ister 90 derecelik açıyla isterseniz de 45 derecelik açıyla kullanabilirsiniz. Cihaz 90 derecelik konumdayken 62 mm, 45 derecelik konumdayken de 46 mm kesme kapasitesine sahip.
 • Kolay Bıçak Değişimi: Testerelerin bıçakları zamanla aşınabilir, yıpranabilir ve bu nedenle düzgün bir kesim sağlamayabilir. Veya keseceğiniz materyale göre bıçak değişimi yapmanız gerekebilir. Attlas ECO DT 1200 elektrikli testere, bıçak değişimini kolay yapmanızı sağlayan bir mekanizmaya sahip olması nedeniyle kısa sürede ve zahmetsizce yeni bıçaklarınızı takmanıza yardımcı oluyor.

Neyi Sevmedik?

 • Bıçak ve Tabla Arasındaki Açı Farkı: Bu tip makinelerde alt tabla ile bıçak arasında kusursuz bir uyum olması gerekmektedir. Aksi halde yapacağımız kesme işlemi düzgün olmaz ve özellikle incelik isteyen kesimlerde sorunlarla karşılaşabiliriz. Attlas ECO DT 1200’ü incelediğimizde alt tabla ile bıçak arasında tam bir paralellik olmadığını görüyoruz. Sadece iki ya da üç milimetrelik bir uyumsuzluk var gibi görünse de bu tarz işlemlerde hatalı kesme yapmamıza neden olabilmekte.

5. Hais Dekupaj Elektrikli Kıl Testere Makinası

Size Uygun Mu?

Hais Dekupaj Elektrikli Kıl Testere MakinasıBeşinci sırada elektrikli testerelerin başka bir çeşidi olan kıl testerelere bir örnekle karşınızdayız. Kıl testereler ahşap, alüminyum, ince metal gibi incelik gerektiren işlemlerde kullanılan testerelerdir. Listemizdeki diğer tüm makinelerden farklı olarak taşınabilir değil sabit bir çalışma tezgâhı üzerinde kullanılması gereken tek aletimiz Hais dekupaj elektrikli testere. Tabii ki bu kullanım şekli daha hassasiyet gerektiren işlere yönelik üretilmelerinden kaynaklanıyor. Özellikle şekilli kesimler için kullanılan kıl testerelerle, elinizdeki materyali bir sanat eserine dönüştürmeniz mümkün. Elektrikli kıl testereler sayesinde malzemelerinizi dekupe ederek hassas işçilikler gerektiren birçok projenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer siz de elektrikli bir kıl testere arayışı içerisindeyseniz, Hais markasına ait elektrikli testere ile ilgili hazırladığımız bu inceleme yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Neyi Sevdik?

 • Sessiz Çalışma: Hais firmasına ait elektrikli kıl testereyi çalıştırdığımız zaman oldukça sessiz bir makine olduğunu görüyoruz. Hobi amaçlı kullanımlar için apartman dairenizde dahi komşularınızı rahatsız etmeden rahatlıkla çalışmalar yapabilirsiniz. Üstelik cihazın titreşimi de muadillerine göre oldukça belirgin bir derecede
 • Motor Gücü: Hais dekupaj elektrikli testerenin 90 Watt gücünde bir motoru bulunuyor. Bu tip bir elektrikli testere için ideal olan bu motor gücü, işlerinizi kolayca yapabilmenizi sağlıyor. Yavaş kesim yapmanız gerektiği zamanlarda, makine durmuyor ve bunun için kendi kendine devir yükselterek sizi yarı yolda bırakmıyor.
 • Testere Uzunluğu: Hais dekupaj elektrikli testerenin 127 mm’lik bir testere uzunluğu bulunuyor. Bu miktarda bir derinlik çalışmalarımız için bizlere büyük kolaylık sağlıyor.
 • Eğimli Kesim: Hais elektrikli kıl testere ile eğimli kesim yapabilmeniz mümkün. Cihazın tablası 45 derecelik açıya kadar oynayabiliyor ve bu sayede eğimli kesim çalışmalarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Yardımcı Aparatlar: Hais dekupaj elektrikli testereyi satın aldığımız zaman yanında birçok yardımcı aparatıyla beraber geliyor. Birden fazla testere başlığı, motora takılan spiral uç, zımparalar, çeşitli montaj anahtarları bu yardımcı aparatlardan bazıları.

Neyi Sevmedik?

 • Testere Değişimi: Farklı testere uçları kullanmak istediğimiz zaman değişim yapmak biraz zor ve zaman alıcı. Hais dekupaj elektrikli testerenin sökme aparatı bizi biraz uğraştırabiliyor ve bu biraz can sıkıcı olabiliyor. Ancak cihazı kullanırken bundan başka bir sorun yaşamadığımızı söyleyebiliriz.

Elektrikli Testere Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elektrikli Testere TavsiyeleriElektrikli testereler gerek profesyonel kullanımlar için gerekse amatör işler için olsun sıklıkla tercih edilen makinelerdendir. Özellikle ahşap kesme ve şekillendirme için kullanılan bu makinelerle işlerinizi kısa sürede ve yorulmadan tamamlayabilirsiniz. Pek çok elektrikli cihazda olduğu gibi elektrikli testerelerde de satın almadan önce dikkat edilmesi gereken birtakım şeyler bulunmaktadır. Biz de sizler için tavsiye niteliğinde bir liste hazırladık. Dilerseniz gelin hep beraber listemize bir göz atalım.

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Piyasada birbirinden farklı birçok elektrikli testere mevcuttur. Kimi testereler ağaç, kütük gibi şeyleri kesmek için tasarlanmışken kimileri daha ince ahşap, sunta, mdf kesimi ya da şekillendirmesi için uygundur. Bazı testereler yalnızca ahşap için uygunken bazıları ile çelik, alüminyum sac veya plastik gibi benzeri materyalleri de kesebilirsiniz. Bu sebeple satın alacağınız elektrikli testerenizi hangi amaç için kullanacaksanız ona uygun bir cihaz almalısınız. Örneğin yalnızca evinizin önünde bulunan yakacak odunlarınızı kesecekseniz elektrikli ağaç kesme testereleri sizin için yeterli olacaktır fakat bu makineyle dekupaj yapamaz, ince kesim işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

Elektrikli testerenizle kestiğiniz malzemeleri birleştirerek farklı ürünler inşa etmek istiyorsanız bir şarjlı matkaba mutlaka ihtiyacınız var demektir. Şarjlı matkap önerilerimizi inceleyerek konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Motor Gücüne Dikkat Edin

Motor gücü, elektrikli testereler için önemli bir etkendir. Düşük motorlu bir makinede titreşim kesim esnasında daha yoğun olur, kesim süreniz artar, bıçaklarınız ya da testere uçlarınız daha çabuk deforme olur ve körelir. Tüm bunlar işinizi ne kadar kısa sürede ya da verimli yapabileceğinizi etkilediği gibi kullanıcı konforunu da doğrudan etkileyen faktörler. Unutmamak gerekiyor ki elektrikli testereler tabii ki kullanıcının tecrübesine de bağlı olarak belirli bir tehlike arz eden cihazlar. Bu nedenle ne kadar kısa sürede işinizi hallederseniz o kadar az risk almış olursunuz. Titreşimin yoğun olduğu cihazlarla çalışmak çok yorucudur ve zordur. Ayrıca motor gücünün az olması makinenizin kesme performansını da düşürür. Yalnızca elektrikli motorla sınırlı kalmayıp benzin gibi farklı enerji kaynaklarıyla çalışan testere modellerine de göz atmak isterseniz en iyi motorlu testere modellerini değerlendirdiğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaliteli Malzemeden Olmasına Özen Gösterin

Güvenlik konusundan ne kadar bahsetsek azdır. Testereler, bıçaklı bir cihaz olmaları nedeniyle kullanırken çok dikkat edilmesi gereken makinelerdir. Elektriğe bağlı ve oldukça güçlü bir kesici alet olan testerelerle çalışmak maksimum güvenlik ister. Kalitesiz malzemelerden üretilen elektrikli testerelerde zincir atması veya kopması, bıçak kayması gibi çok tehlikeli durumlarla karşılaşılabilir. Alacağınız makinenin dayanıklı ve kullanıcılar için maksimum güvenlik sağlayan aparatlarla donatılmış bir cihaz olmasına özen göstermelisiniz. Bir makineyi almaya karar verirken mutlaka güvenlik kontrollerinden geçmiş bir cihaz olmasına dikkat etmelisiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim, bir elektrikli testere satın alırken yanında mutlaka koruyucu gözlük edinmenizde fayda var. Çok kısa süreli bir çalışma yapacaksanız bile kesinlikle koruyucu gözlüklerinizi takmalısınız. Bu sayede keseceğiniz materyallerden sıçrayan toz, metal çapak ya da talaş gibi gözlerinize zarar verebilecek atıklardan korunmuş olursunuz.

Makinenin Boyutlarını Kontrol Edin

Elektrikli testere piyasası oldukça büyük ve çeşitli makinelerin bulunduğu bir piyasadır. Hemen hemen her tür testereden onlarca çeşit bulunan elektrikli testere piyasasında aynı işlemi yapan birbirinden farklı cihazla karşılaşabilirsiniz. Bu farklılıklardan bir tanesi de ürün ebatlarıdır. Özellikle tüm gün kesim yapacak olan kişiler için kullanacakları cihazın büyüklüğü ve ağırlığı çok önemlidir. Uzun süreli kullanımlarda ağır cihazları kullanmak kişiyi çok yorar. Bu nedenle bir cihazı satın almadan önce kaç kilogram olduğuna ve büyüklüğüne dikkat etmenizde fayda var. Elbette satın alma işlemini gidip görerek yapanlar için bu başlık çok dikkat çekici olmayabilir fakat günümüz yaşantısında ürünlerimizin çoğunu sanal ortamdan aldığımızı göz önünde bulundurursak bu uyarıyı yapmadan geçmeyelim dedik.

Elektrikli testerenizi bahçe bakımı için kullanmayı amaçlıyorsanız muhtemelen çimenlik bir alana da sahipsinizdir. çimenlerinizin bakımını da en güzel şekilde yapabilmek için çim biçme makinesi önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Yedek Parçaları Kolay Bulunan Cihazları Tercih Edin

Elektrikli testerelerin bıçakları kullanımınıza bağlı olarak zamanla yıpranabilen parçalardır. Alacağınız elektrikli testerenizin bıçakları köreldiği zaman cihazınızı kullanamaz hale gelirsiniz. Bunun dışında herhangi bir arıza durumunda veya makinenizin herhangi bir aparatının kaybolması durumunda yeni bir yedek parça alma ihtiyacınız olabilir. Satın aldığınız cihazın kullanılmaz hale gelmemesi için yedek bıçaklarının ya da herhangi bir yedek parçasının piyasada kolay bulunabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Alet kullanımının kesip biçmek kadar önemli olan bir diğer yönü de birleştirmektir. Bu noktada ihtiyacınıza bağlı olarak kaynak makinesi önerilerimizi ve lehim makinesi tavsiyelerimizi de inceleyebilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Elektrikli testereler, hayatımızın birçok alanında kullandığımız makinelerdendir. Ağırlıklı olarak ağaç kesme, ahşap, mdf, sunta, çelik ve plastik kesme işlemlerinde yardımcımız olan bu cihazlarla aynı zamanda dekupaj da yapabilmekteyiz. Kışlık yakacak odunlarımızı keserken, mobilya üretirken, evlerimizdeki parkeleri şekillendirirken ya da elimizdeki ahşap bir materyali sanat eserine dönüştürmek istediğimizde başvurduğumuz bu makineler günümüz piyasasında oldukça büyük bir pazara sahipler. Bizler de böylesine kalabalık bir ürün çeşidine sahip olan elektrikli testerelerle ilgili sizlere fikir olması adına bu makineleri araştırdık ve incelediğimiz ürünler arasından seçimler yaparak, en iyi elektrikli testereleri derleyip bir elektrikli testere tavsiyeleri listesi hazırladık. Bu incelememizin sizlere alışverişinizde faydalı olacağını umuyor, bir sonraki inceleme yazılarımızda sizlerle tekrar görüşmeyi diliyoruz.

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın