En İyi Ekran Kartı Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Ekran kartı ya da diğer ismiyle grafik kartı, bilgisayardaki grafik verilerini işleyerek, bu verilerin monitöre aktarılmasını sağlayan donanımdır. Yazılım ve donanım özellikleri sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmemizi sağlayan grafik kartları, dahili ve harici olmak üzere iki türde karşımıza çıkmaktadır. Dahili ekran kartları, anakart üzerine gömülüdürler ve işlem yapabilmek için bilgisayar hafızasını ve işlemcisini kullanırlar. Harici ekran kartı ise anakarta gömülü olmayan ve sonradan eklenen, performans açısından çok daha iyi olan ekran kartlarıdır. Bu yazımızda, grafik işlemcisi (GPU), çip seti, soğutma sistemi, çekirdek hızı gibi özellikler bakımından oldukça fazla çeşidi bulunan harici ekran kartlarından bahsederek, alışverişiniz için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Neden Ekran Kartı Almalıyım?

En İyi Ekran KartıBilgisayar satın alırken ya da bir bilgisayar oyunu ile ilgilenirken ekran kartı terimini sık sık duyarız.  Ekran kartları, yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilmemiz için ve oyunlarımızı maksimum performans ile oynayabilmemiz için gerekli olan önemli bir donanımdır. Yazımızın bu bölümünde, amacımıza yönelik satın alacağımız ekran kartlarının bizlere ne gibi kolaylıklar sağladıklarından bahsettik.

Görüntü Kalitesini İyileştirir

Ekran kartları, görüntünün ekrana yansıtılmasını sağlamasının yanı sıra, görüntünün kalitesini de belirler. İyi bir ekran kartına sahip olmak, yüksek kalitede görüntü elde etmenizi sağlayacaktır. Bilgisayarınız ne kadar kaliteli olursa olsun, ekran kartınız yeteri kadar iyi değilse görüntü kaliteniz de o kadar düşük olacaktır. Bir video izlerken ya da film keyfi yapmak isterken görüntünün bozuk olması can sıkıcı olabilir.

Bilgisayar Performansını Artırır

Ekran kartlarının monitörlere veri gönderimi yaptığından yukarıda bahsetmiştik. İyi bir ekran kartı, bu veri gönderimi sırasında bilgisayarın da maksimum performans ile çalışmasına katkıda bulunur. Fakat cihazınızdaki grafik kartınız iyi değilse verileri olması gerektiği hızda işleyemez ve bu da bilgisayarınızın performansını oldukça düşürür. Sık sık donma problemi veya bilgisayarınızın yavaş çalışması gibi sorunların baş göstermesi, yapacağınız işlerinizin aksamasına neden olacaktır.

Oyunlardan Maksimum Verim Almanızı Sağlar

Bilgisayar oyunlarında, özellikle yeni nesil olan oyunlarda ekran kartının oyun performansına etkisi büyüktür. Oyun tutkunlarının çok iyi bildiği üzere bir oyun satın alacağımız zaman öncelikle baktığımız özelliklerden bir tanesi bilgisayarımızın baktığımız ekran kartıyla uyumlu olup olmamasıdır. İyi bir ekran kartına sahip olan bilgisayarlarda herhangi bir donma problemi olmadan rahatça oyunlarınızı oynayabilirsiniz. Görüntü kalitesi yüksek olacağından oyunlarınız size ekstra keyif verecektir. Ayrıca ekran kartının yetersiz olması, oyun performansını düşüreceği gibi bazı yeni nesil oyunların bilgisayarınız tarafından açılamamasına da sebep olacaktır. Yani bilgisayarınızla uyumluluğuna bakmadan yüksek meblağlar ödediğiniz bir oyunu ekran kartınız yetersiz geldiği için oynayamayabilirsiniz, bu ise oldukça hayal yıkıcı olacaktır.

Mevcut Bilgisayar Belleğinize Gerek Kalmaz

Ekran kartları farklı miktarlarda grafik belleklere sahip cihazlardır. Satın alacağınız ekran kartlarının bellekleri, programlarınız çalışırken kendi hafızalarını kullanacakları için bilgisayarınızdaki mevcut hafızaya ihtiyaç duymazlar. Ekstra bir belleğe ihtiyaç duymadan tamamen kendi bellekleri ile işlemlerini gerçekleştiren ekran kartları, bilgisayarınızı zorlamadan ve herhangi bir kasılma sorunu oluşturmadan hızlı geçişler sağlayarak sizlere iyi bir görüntü kalitesi sunar.

 Profesyonel Programlarınız İçin Gereklidir

Bilgisayarlarımız yalnızca günlük işlerimiz için ya da oyun oynamamız için kullandığımız makineler değildir. Birçok iş kolunun gerektirdiği profesyonellik gerektiren programları da bilgisayarlarımızda çalıştırırız. Örneğin mühendislerin, mimarların sıklıkla kullandıkları çeşitli çizim programları, üç boyutlu programlar ve benzerleri, yüksek performans gerektiren ve kaliteli bir görüntü isteyen programlardır. İyi bir ekran kartına sahip olmak, böylesi önemli işlerimiz için bizlere daha iyileştirilmiş bir görüntü sunmasının yanında aynı zamanda çalıştığımız bilgisayarımızın bu programları sorunsuz bir şekilde açmasını da sağlayacaktır.

En İyi Ekran Kartı Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
MSI GEFORCE GT 1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64bit NVIDIA Ekran Kartı 

MSI GEFORCE GT 1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64bit NVIDIA Ekran Kartı

 • Fiyat: ₺₺
 • Bellek Tipi: GDDR4
 • Bit Değeri: 64 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1265 MHz
 • Grafik Bellek: 2 GB
 • Bellek Hızı: 6008 Mhz
Ürünü Gör
ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Bellek Tipi: GDDR5
 • Bit Değeri: 128 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1442 MHz
 • Grafik Bellek: 4 GB
 • Bellek Hızı: 7008 MHz
Ürünü Gör
Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5 Ekran Kartı

Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5 Ekran Kartı

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Bellek Tipi: GDDR5
 • Bit Değeri: 128 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1226 MHz
 • Grafik Bellek: 4 GB
 • Bellek Hızı: 7000 MHz
Ürünü Gör
ASUS GeForce DUAL RTX 2060 EVO OC 6GB GDDR6 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

ASUS GeForce DUAL RTX 2060 EVO OC 6GB GDDR6 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Bellek Tipi: GDDR6
 • Bit Değeri: 192 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1785 MHz
 • Grafik Bellek: 6 GB
 • Bellek Hızı: 14000 MHz
Ürünü Gör
MSI GEFORCE GTX 1660 VENTUS XS 6G OC 6GB GDDR5 192bit NVIDIA Ekran Kartı

MSI GEFORCE GTX 1660 VENTUS XS 6G OC 6GB GDDR5 192bit NVIDIA Ekran Kartı

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Bellek Tipi: GDDR6
 • Bit Değeri: 192 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1530 MHz
 • Grafik Bellek: 6 GB
 • Bellek Hızı: 1830 MHz
Ürünü Gör

En İyi Ekran Kartı Modelleri – (Güncel Liste)

1. MSI GEFORCE GT 1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64bit NVIDIA Ekran Kartı

Size Uygun Mu?

MSI GEFORCE GT 1030 AERO ITX 2G OC 2GB GDDR5 64bit NVIDIA Ekran Kartı Listemizin ilk sırasında MSI NVIDIA GeForce ekran kartı bulunuyor. Daha çok günlük işlerde kullanılan bilgisayarlar için uygun olduğunu söyleyebileceğimiz MSI NVIDIA GeForce ekran kartı, çok yüksek grafik performansı beklemeyen ve düşük bütçeli olanlar için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Neyi Sevdik?

 • Fiyat Performans: MSI NVIDIA GeForce ekran kartı, göstermiş olduğu performansının yanında oldukça uygun fiyatlı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Eğer amacınız yüksek performans gerektiren oyunlar oynamak değilse sizin için yeterli olacak olan bu ekran kartını uygun fiyatı nedeniyle de tercih edebilirsiniz.
 • Minimal Tasarım: MSI NVIDIA GeForce ekran kartı, tam boyutlu ekran kartlarına kıyasla oldukça ufak bir yapıya sahip. Minimal tasarımı sayesinde cihaz, HTCP kasalar ile mükemmel bir uyum içerisinde bulunuyor. Böylece her türlü sisteme uyum sağlayarak bizlere kolaylık sağlıyor.
 • Çok Fonksiyonlu: MSI Afterburner, MSI tarafından geliştirilerek bilgisayar kullanıcılarına sunulmuş bir uygulamadır. Afterburner, ekran kartı üzerinde denetim yapabilmemizi sağlayarak gerekli gördüğümüz kişiselleştirmeleri uygulamamıza yardımcı oluyor. Bu özellik sayesinde ekran kartının parametrelerini takip edebiliyor, fan ayarları üzerinde oynamalar yapabiliyoruz. Yine bu özellik sayesinde RAM, ekran kartı ve işlemcimizin kullanım oranını, frekans değerini anlık olarak izleyebiliyoruz. Ayrıca Afterburner sayesinde dilersek video kaydı ya da ekran görüntüsü alma işlemi de gerçekleştirebiliyoruz.
 • Military Class 4 Bileşenler: MSI NVIDIA GeForce ekran kartı, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan MIL-STD-810G sertifikasına sahip bir cihaz. Ekipmanların sağlamlığını ölçmeye yarayan çeşitli dayanıklılık testlerini geçerek bu sertifikayı almaya hak kazanmış MSI ekran kartları, yüksek performans göstererek kullanıcılarına rahatlık sağlıyor.
 • Hızlı Performans Teknolojisi: MSI GeForce GT 1030, yüksek performans ve verimlilik sağlamak için ultra hızlı FinFET teknolojisi ile üretilmiş bir ekran kartı. Düşük voltaj gereksinimi ile çok hızlı çalışma performansı alınmasını sağlayan FinET teknolojisi, ekran kartımızdan maksimum verim almamızı sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • 3D Desteği Olmaması: MSI NVIDIA GeForce ekran kartının 3D desteği bulunmuyor. Bu da 3D gerektiren oyunları oynamamızı olumsuz yönde etkiliyor. Fakat incelememizin başında da belirttiğimiz gibi, bu ekran kartı zaten oyunlar için değil, daha çok günlük işlerde kullanılan bilgisayarlar için tercih edilebilecek nitelikte bir cihaz. Yani satın alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

2. ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

Size Uygun Mu?

ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Ekran KartıEkran kartı incelememizin ikinci sırasında, Asus markasına ait 1050 Ti ekran kartına yer veriyoruz. GDDR5 bellek türüne sahip olan cihaz, yüksek performans gerektiren oyunları rahatlıkla oynayabileceğimiz bir ürün olmasıyla çok tercih edilen ekran kartları arasında bulunuyor.

Neyi Sevdik?

 • Toz Direnci: Asus Cerberus 1050 Ti ekran kartının fanları, bir dayanıklılık sertifikası olan IP5X sertifikasına sahip olmasıyla toza karşı dayanıklılık sağlıyor. Tozun bilgisayar bileşenlerini olumsuz yönde etkilediğini biliyoruz, ancak zorlu koşullar altında dahi optimum fan performansını sağlayan bu toz direnci sertifikası sayesinde, söz konusu ASUS ekran kartı uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çalışabilme olanağına sahip bulunuyor.
 • Birinci Sınıf Bileşenler: Super Alloy Power II bileşenleri ile üretilmiş olan ekran kartı, bu birinci sınıf bileşenler sayesinde daha az güç kaybına uğruyor, hız aşırtma yapıldığı zaman ya da yüksek performans sağlaması gereken herhangi bir durumda 2 kat düşük bileşen sesi çıkarıyor.
 • Sezgisel Performans Ayarı: Asus Cerberus 1050 Ti ekran kartında bulunan sezgisel performans ayarı, hız aşırtma işlemini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Ekran kartının yanı sıra gelen Gaming Booster işlevi gereksiz işlemleri kaldırıyor ve otomatik olarak sahip olunan tüm kaynakları gereken işleme yoğunlaştırıyor. Bu sayede sistem performansı en üst düzeye çıkmış oluyor. Özellikle deneyimli hız aşırtmacılar için kolaylık sağlayan bu özellik, manuel ayarlama yapılabilme özelliklerini de koruyor.
 • Üstün Üretim Teknolojisi: Asus ekran kartı, %100 otomatikleştirilmiş bir üretim süreci olan Auto Extreme Teknolojisi ile üretiliyor. Bu gelişmiş teknoloji ile cihazın üretiminde insan kaynaklı hataların önüne geçilmiş, gelişmiş ve sıkı kontroller yardımıyla da tutarlı bir grafik kartı elde edilmiş.
 • Yardımcı Lisanslar: Asus 1050 Ti ekran kartı, satın aldığımız zaman beraberinde iki farklı lisans ile geliyor. 14 günlük XSplit Gamecaster Premium lisansı ile GPU saat hızını, sıcaklığını ve VRM kullanımını görebiliyor, sahip olduğu GPU Tweak II kontrolleri ile kolayca performans arttırma yapabiliyoruz. Bu lisans ile aynı zamanda oyun oynarken anlık olarak yayın yapabilir ya da video kaydedebiliyoruz. Yine cihazla beraber gelen 6 aylık WTFast Gamers Private Network teknolojisi ile gecikmelerin önüne geçebilir, sorunsuz ve akıcı çevrimiçi oyun oynamanın keyfini sürebilirsiniz. Tabii şunu belirtmekte fayda var, bu yardımcı lisanslar deneme süreleri dolduktan sonra belli bir ücret karşılığında satın alınması gereken ürünlerdir.

Neyi Sevmedik?

 • Fan Sesi: Çift fana sahip olan Asus 1050 Ti, yüksek ısıya ulaştığı zaman biraz sesli çalışıyor. Bu da bizleri bir miktar rahatsız eden bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

3. Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5 Ekran Kartı

Size Uygun Mu?

Sapphire PULSE RADEON RX 560 4GB GDDR5 Ekran KartıSapphire Pulse Radeon ekran kartı, özellikle oyun oynayanlar veya yüksek performans gerektiren programlar kullananlar için uygun olduğunu düşündüğümüz bir grafik kartı olması nedeniyle tavsiye listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Bilgisayarınızın görüntü kalitesini arttırmak, oyun performansını iyileştirmek ve buna bağlı olarak bilgisayarınızın hızını arttırmak için bu ekran kartını incelemenizi öneririz.

Neyi Sevdik?

 • FPS Optimizasyon Özelliği: Sapphire Pulse Radeon ekran kartında bulunan AMD FreeSync özelliği, monitör ile bilgisayarın uyumlu çalışmasını sağlayan gelişmiş bir özellik olarak karışımıza çıkıyor. Ekran kartının okuma hızı ile monitörün kare okuma hızını optimize eden bu özellik, yanlış hizalamanın neden olacağı yırtılmaların önüne geçerek takılmaları engelliyor. Sapphire ekran kartını benzerlerinden ayıran bu teknoloji, özellikle online oyun tutkunlarının bu cihazı seçmelerine katkı sağlamış durumda.
 • AMD CrossFire Teknolojisi: Hız aşırtmaya uygun olan Sapphire Pulse Radeon ekran kartı, CrossFire teknolojisi sayesinde yüksek performanslı bir hız aşırtma işlemi gerçekleştirmenize olanak sağlıyor. Birbirine paralel olarak aynı anda iki, üç veya dört tane ekran kartı kullanabilmenize yarayan bu özellik sayesinde mükemmel sonuçlar elde edebileceğiniz bir hız aşırtma işlemi yapabilmeniz mümkün.
 • Çoklu Ekran Bağlantısı: Sapphire Pulse Radeon ekran kartında bulunan AMD Eyefinity teknolojisi, çoklu ekran bağlantısı yapılmasına olanak sağlayarak oyun keyfini ikiye katlıyor. Bu özellik sayesinde tam 6 ekrana kadar genişletilme yapılabiliyor. Ayrıca tüm bunları yaparken ekran kartının performansında bir düşme de yaşanmıyor.
 • Düşük Isıyla Çalışma: Sapphire Pulse Radeon, içerdiği Frame Rage Target Control (FRTC) teknolojisi sayesinde, özellikle ekran kartı yenileme hızından daha yüksek yenileme hızı gerektiren oyunları bile sorunsuz bir şekilde optimize edebiliyor ve bunu yaparken güç tüketiminin önüne geçerek ekran kartının ısınmasını engelliyor.
 • Hassas Fan Kontrolü: Ekran kartlarında bulunan sıradan fanlarda fan dönüş çevrimleri arasındaki %10 değerindeki fark, incelemekte olduğumuz ekran kartında bulunan hassas fan kontrolü özelliği sayesinde %3e iniyor. Aradaki bu fark, Sapphire ekran kartının benzerlerine göre soğutma performansının daha da artmasını ve oldukça sessiz çalışmasını sağlıyor.

Neyi Sevmedik?

 • DVI-I Çıkışı Yok: Sapphire Pulse Radeon ekran kartının ne yazık ki DVI-I bağlantı çıkışı bulunmamakta.

4. ASUS GeForce DUAL RTX 2060 EVO OC 6GB GDDR6 192Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı

Size Uygun Mu?

ASUS GeForce DUAL RTX 2060 EVO OC 6GB GDDR6 192Bit DX12 Nvidia Ekran KartıEkran kartı listemizin dördüncü sırasında, yine oyun tutkunları için oldukça kullanışlı olan bir grafik kartına yer veriyoruz. Asus Dual RTX, gelişmiş özellikleriyle yüksek kalitede ekran görüntüsü verebilen grafik kartları arasında bulunuyor. Profesyonel program kullanıcıları için iyi bir seçim olacağını düşündüğümüz bu ekran kartına dilerseniz hep beraber bir göz atalım.

Neyi Sevdik?

 • Sessiz Çalışma: Asus Dual RTX ekran kartı, sahip olduğu OdB teknolojisi sayesinde GPU çekirdek sıcaklığı 55 derecenin altında kaldığı zaman fanlarını durduruyor. Bu özellik sayesinde yüksek performans gerektirmeyen oyunları oynarken ya da programları çalıştırırken bilgisayarınızdan fan sesi duymamış oluyorsunuz.
 • Bellek Hızı: GDDR6 bellek tipine sahip Asus Dual RTX ekran kartı, tam 14000 MHz bellek hızına sahip bir cihaz. Özellikle bilgisayarlarla yakınen ilgili olanların çok iyi bildikleri gibi bu boyutta bir bellek hızı oldukça yüksek performans doğuran bir hızdır ve belleğin ne kadar hızlı veri işleyeceğini gösteriyor.
 • Sağlam Malzeme: Asus Dual RTX ekran kartı oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmasıyla da kullanıcılarına kolaylık ve rahatlık sağlıyor. Tamamen metal olan arka plakası bükülmeleri önlüyor ve bileşenler ile iletken malzemelerin hasar görmesini engelliyor. Darbelere karşı koruma sağlayan bu alüminyum arka plaka, ekran kartının uzun ömürlü bir cihaz olmasına katkıda bulunuyor.
 • Gelişmiş Fanlar: Asus Dual RTX ekran kartının, iki tane fanı bulunuyor. Üst seviye ekran kartları için tasarlanmış olan Eksen Teknolojili fanlar, güçlü soğutma yapabilmeleri nedeniyle ekran kartınızın ve bilgisayarınızın performansını olumlu yönde etkiliyor. Üstelik bu fanlar toz dayanıklılığına da sahip.
 • Yüksek Performans: Asus Dual RTX ekran kartının, yüksek performanslı bir ekran kartı olduğunu görüyoruz. Yapım aşamasındayken çeşitli performans ve stres testlerinden geçen bu ekran kartı, Fortnite, League of Legends, Overwatch ve PlayerUnknown’s Battlegrounds gibi liste başı oyunlarda göstermiş olduğu performansı ile oyun tutkunlarını cezbediyor.

Neyi Sevmedik?

 • Yüksek Fiyatlı Olması: Kalitesiyle ve performansıyla kullanıcılarının beğenisini toplayan Asus Dual RTX ekran kartı, yüksek fiyata sahip olması nedeniyle kullanıcılarını biraz üzüyor. Fakat böylesine yüksek performans veren bir cihazın fiyatının da zorlayıcı olması kaçınılmaz diye düşünüyoruz.

5. MSI GEFORCE GTX 1660 VENTUS XS 6G OC 6GB GDDR5 192bit NVIDIA Ekran Kartı

Size Uygun Mu?

MSI GEFORCE GTX 1660 VENTUS XS 6G OC 6GB GDDR5 192bit NVIDIA Ekran KartıEn iyi ekran kartları listemizin son sırasında MSI GeForce GTX 1660 VENTUS ekran kartına yer veriyoruz. Kaliteli bir görüntü veren bu güçlü ekran kartı ile oyunlarınız ve programlarınız sorunsuz bir şekilde çalışarak bilgisayarınızdan yüksek kalitede performans almanızı sağlayacaktır.

Neyi Sevdik?

 • Hız Aşırtma Tarayıcı Özelliği: MSI ekran kartlarının son sürümleri için tasarlanmış olan OC Scanner özelliği, ekran kartınız için mümkün olan en iyi hız aşırtma ayarlarını otomatik olarak buluyor. Böylece yüksek FPS değerli ile oyunlarınızı daha akıcı ve daha kaliteli bir görüntü ile oynayabiliyorsunuz.
 • Ödüllü Fanlar: MSI Ventus ekran kartının iki adet ödül sahibi TORX Fan 2.0 fanları bulunuyor. Özel açılı kıvrımları sayesinde hava akışını artırarak daha iyi soğutma sağlayan bu fanlar, yine bu kıvrımlı kanatlar yardımıyla havanın, alt kısımdaki dev soğutma bloğuna sabit ve kesintisiz bir şekilde iletilmesini sağlıyor.
 • Grafik Programlama: MSI Ventus ekran kartı, kayar nokta ve tam sayı işlemlerini aynı anda gerçekleştirebilen Adaptive Shading teknolojisine sahip. Önceki nesil ekran kartlarına göre iki kat daha fazla arabelleğe sahip olması ve Turing tabanlı grafik programlama,  günümüz oyunlarında performansın inanılmaz boyutta gelişmesini sağlıyor.
 • GeForce Experience Yazılımı: MSI GeForce GTX 1660 VENTUS ekran kartında bulunan experience yazılımı sayesinde, videoları, ekran görüntülerini anlık olarak paylaşabilir, sürücüleri güncelleyerek oyun ayarlarını optimize edebilirsiniz. Yine bu yazılım sayesinde ekran kartınız oyun esnasında kendi kendini en iyi grafik için optimize ediyor. Tüm bu gelişmiş özelliklerin hepsi tek bir yazılımla beraber ekran kartınıza geliyor.
 • Hız Aşırtma: MSI GeForce GTX 1660 VENTUS ekran kartımızda bulunan MSI Afterburner, dünyanın en çok tanınan ve tercih edilen ekran kartı hız aşırtma aracıdır. 6 GB grafik belleğine sahip bu ekran kartı ile hız aşırtma yapmak, afterburner özelliği de eklenince çok yüksek performans elde etmemize yardımcı oluyor.

Neyi Sevmedik?

 • Her İşletim Sisteminde Çalışmıyor: MSI Ventus ekran kartı, yeni nesil bir grafik kartı olduğu için Windows 10 2018’den önceki işletim sistemlerinde çalışmıyor. Bunu göz önünde bulundurarak satın almanızda fayda var.

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı TavsiyeleriEkran kartları ya da diğer adlarıyla grafik kartları, yüksek çözünürlüklü görüntüler elde etmemizi sağlayan, bilgisayarlarımızın temel bileşenlerinden biridir. Bilgisayarımızın özelliklerine uygun bir ekran kartı alarak, cihazımızın performansını yükseltebilir ve programlarımızdan kaliteli geri dönüşler alabiliriz. İnceleme yazımızın bu bölümünde, birçok marka ve modele sahip olan ekran kartlarını satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettiğimiz bir liste hazırladık.

Hedefinize Uygun Bir Cihaza Yönelin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, piyasada birçok marka ve modele sahip ekran kartı bulunmaktadır. Bir ekran kartı satın almadan önce, neye ihtiyaç duyduğumuzu belirlersek gereksiz para harcamasından kaçınmış oluruz. Örneğin amacımız yalnızca günlük işler için kullandığımız bilgisayarımız için bir ekran kartı satın almaksa, yüksek performans gerektiren ve dolayısıyla fiyatları da yüksek olan cihazlara ihtiyacımız yoktur. Fakat bilgisayarımızda oyun oynama niyetindeysek ya da daha profesyonel programlar (örneğin çizim programları, 3 boyutlu modelleme programları) için bir ekran kartı satın alacaksak o zaman daha yüksek performans veren bir grafik kartı almak bizim için daha uygun olacaktır.

Bilgisayarınızı Tanıyın

Her ekran kartı, her bilgisayarla uyum içerisinde değildir. Bilgisayarımızın teknik özelliklerini bilmek, bizlere ekran kartı satın alırken oldukça yardımcı olacaktır. Gelişmiş özelliklere sahip yeni nesil bir ekran kartı, sahip olduğumuz bilgisayarımız eski bir işletim sistemine sahipse çalışmayacaktır ve bu da aldığımız ekran kartının elimizde kalmasına neden olacaktır. Alacağımız ekran kartının çalışırken harcayacağı güç de bilgisayarımızla uyum içerisinde olmalıdır. Yüksek enerji isteyen bir kart seçtiyseniz, bunu kaldıracak bir PCU yani güç kontrol ünitesine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde aldığımız ekran kartımız işlemcimizin gücü ile uyumsuz ise, işlemcimiz ekran kartımızın hızını frenler ve performans düşüklüğüne neden olur. Bu probleme darboğaz denmektedir. Bu noktada en iyi işlemcilerden oluşan listemizi inceleyerek ekran kartınızla uyumlu ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çalışma Isısı Önemli

Ekran kartlarının üzerinde, çalışırken ısıyı azaltmak için fan bulunur. Çok fazla ısınan ekran kartlarında performans düşüklüğü yaşanır ve fanlarından yüksek ses çıkar. Ekranda donma, takılma gibi problemlerin olmasına neden olan yüksek ısı, bilgisayarımızdan aldığımız verimi düşürür. Özellikle anlık yayın yapan bir program kullanıyorsak ya da online oyun oynuyorsak, ısıya bağlı donma problemi bizim için sorun oluşturacaktır.

Bellek Miktarına ve Bit Değerine Dikkat Edin

Ekran kartlarının bellek miktarı, bilgisayarınızdan alacağınız performansla doğru orantılıdır. Bellek miktarı yüksek ekran kartı satın almanız, yüksek kaliteli görüntüler almanızı sağlar ve oyun gibi programlar çalışırken ani geçişlerde hızın düşmesine engel olur. Yalnız şunu da belirtmemiz gerekir ki alacağımız ekran kartının bellek miktarı ile bit değeri yani bellek veri yolu genişliği de orantılı olmalıdır. Bit değeri, her veri aktarımında ne kadarlık verinin geçtiğini gösterir. Veri yolu genişliği ne kadar yüksekse alacağınız performans da o kadar yüksek olacaktır.

Bilgisayar Kasanızın Genişliğini Kontrol Edin

Piyasada birbirinden ebat olarak çok farklı ekran kartları bulunmaktadır. Teknik özellikleri birebir aynı olan iki ekran kartının boyutları arasında bariz farklılıklar olabilir. Bu nedenle bir ekran kartı satın almadan önce mutlaka bilgisayar kasanızın içini açarak, hangi boyutlarda bir ekran kartının kasanıza sığacağını kontrol etmelisiniz. Ve satın almadan önce internet sitelerinden boyutlarını inceleyerek ekran kartınızı almalısınız. Aksi takdirde binbir hevesle aldığınız grafik kartınız kasanızın boyutları ile uyumsuzluk gösterirse paranız boşa gitmiş olacaktır.

DirectX Uyumuna Bakın

DirectX, Microsoft’un Windows işletim sistemindeki grafik ara birimidir. Oyun satın alırken ya da çeşitli oyun sitelerini incelerken göreceğiniz gibi, oyunlar belirli düzeydeki DirectX seviyesinde çalışmaktadırlar. Örneğin satın alacağınız oyun DirectX 11 ve üzeri ile uyumluysa sizin de en az DirectX 11 ekran kartına sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde oynamak istediğiniz oyunu çalıştıramazsınız. Son yıllarda yeni nesil oyunların çoğu DirectX 12 ara birimine uygun olarak hazırlanıp piyasaya sunuluyor.

Monitörünüz İle Uyumlu Modelleri Tercih Edin

Satın alacağınız bir ekran kartından alacağınız verim, monitörünüzle de doğru orantılıdır. Monitörünüzün ekran çözünürlüğü, yenileme hızı, tepki süresi ekran kartınızın performansını etkileyecektir. İyi bir monitörünüz yoksa, alacağınız ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun beklediğiniz performansı almanız mümkün olmayacaktır. Bilgisayar performansınızı en az ekran kartı kadar etkileyen bir diğer parça da anakarttır. Bilgisayarınızı en iyi anakartla donatmak için ilgili yazımızı da incelemeyi unutmayın.

Son Yorumlarımız

Ekran kartları, bilgisayarlarımızdaki verileri işleyerek onları monitörümüze aktaran, kaliteli görüntüler elde etmemizi sağlayan ve bilgisayar donanımının olmazsa olmazı olan cihazlardır. İyi bir ekran kartına sahip olmak, bilgisayarımızın verimini arttırır, oyunlarımızı ve programlarımızı sorunsuz çalıştırmamıza katkıda bulunur. Yüksek performans gerektiren yeni nesil oyunları rahatlıkla oynamamızı sağlayan iyi bir ekran kartı, keyifli vakit geçirmemize katkıda bulunurken, profesyonellik gerektiren çeşitli mesleki programları da sorunsuz şekilde kullanabilmemize yardımcı olur. Bu yazımızda, birbirinden farklı birçok grafik kartı arasından seçtiğimiz birkaç ekran kartını, en iyi ekran kartları adı altında toplayarak sizlerin beğenisine sunduk. Bir ekran kartı edinmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri de deneyimlerimizden yola çıkarak satın alma işleminizde sizlere yardımcı olmasını dileyerek listeledik. Ekran kartı tavsiyeleri verip, sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazımızı burada noktalıyor ve bir sonraki inceleme yazılarımızda görüşebilmeyi umuyoruz.

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın