En İyi Davul Fırın Tavsiyeleri – (2022 Model Karşılaştırmaları)

Siz de annelerinizin nerede o eski davul fırınlar, böreği davul fırının pişirdiği gibi hiçbir şey pişirmiyor dediğini duydunuz mu? Bunu işiten bir tek bizler olmasak gerek ki fırın üreticileri de davul fırınları günümüz teknolojileriyle bir araya getirerek piyasaya sunmaya devam ediyorlar. Mesela davul fırınların eski modellerinde termostat ayarına rastlamazken günümüzdeki modellerin çoğundan bu özellikten söz edebiliyoruz. Ayrıca kullanılan malzemelerin de gittikçe daha kalite bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Biz de bu yazımızda sizin için piyasadaki en iyi davul fırınları araştırdık ve davul fırın tavsiyeleri listemizi oluşturduk. Yazımızda ayrıca bir davul fırına sahip olmanın faydalarını ve kendinize en uygun davul fırın seçerken nelere dikkat etmenize gerektiğini de bulabilirsiniz. Türk mutfağının zengin yemek kültürünü sofralarınıza taşımayı seviyor ve bunun için sıklıkla bir fırına ihtiyaç duyuyorsanız bu yazı tam size göre. Gelin şimdi neden davul fırın almalısınız konusundan başlayarak davul fırınları yakın markaja alalım.

Neden Davul Fırın Almalıyım?

Davul fırınların eski model fırınlar olarak anıldığından bahsettik. Fakat buna rağmen günümüzün en çok tercih edilen fırın çeşitlerinden de biri. Tatlı tuzlu fark etmeksizin birçok farklı yemeğin pişirilebildiği davul fırınların bugün aynı zamanda adını da taşıdıkları davul gibi yuvarlak görünümleri ve özellikle ikonik kırmızı renkleriyle mutfaklarda retro bir hava estirdiğini de söylemek yanlış olmaz. Mutfaklarında davul fırın tercih etmek için herkesin kendi has gerekçeleri, nedenleri olsa da biz sizler için evinize neden bir davul fırın almanız gerektiğini 5 maddede açıkladık. Bu nedenleri aynı zamanda bir davul fırının size sunacağı faydalar olarak düşünmeniz de mümkün.

Her Yere Kolaylıkla Taşınabilirler

Davul fırınlar, kullanım için montaj gerektirmedikleri ve kullanıma hazır hale gelmek için sadece bir elektrik prizine ihtiyaç duydukları için son derece pratiktir. Bu pratik çalışma prensibi davul fırınları aynı zamanda son derece portatif ürünler de yapıyor.

Eğer geniş bir mutfağa sahipseniz fırınımı neden başka bir yerde kullanmam gereksin diye düşünebilirsiniz. Ancak ankastre bir mutfağa sahip değilseniz ve mutfağınızda fırın için yer yoksa taşınabilir bir fırın sizin için tek alternatif demektir. Bu noktada davul fırınlar birçok kullanıcı için kurtarıcı işlevi görüyor. Kullanım için mutfak tezgahının ya da masasının üzerine kolaylıkla taşınabilen ve mis kokulu yemekleriniz hazırlandıktan sonra tekrar muhafaza ettiğiniz yerlerine geri dönen davul fırınlar, küçük mutfağa sahip aileleri fırın lezzetlerinden mahrum bırakmıyor.

Bunun yanı sıra davul fırın gibi portatif bir fırına sahip olmak gerek işi nedeniyle sıklıkla ev taşıyanlar, gerekse kirada oturup sadece o dönem yaşadıkları evin boyutlarına uygun bir fırın için çok para harcamak istemeyenlerin de tercihi olabiliyor. Eğer bir davul fırına sahipseniz fırınınızı ayrıca yazlık evinizde duyacağınız fırın ihtiyaçları için de kullanmanızın mümkün olacağını belirtelim.

Son olarak davul fırınlar ün salan pişirme kaliteleri ile, özellikle evlerinde börek ve baklava gibi Türk mutfağının son derece zahmetli ve karşı konulamaz lezzetlerini sıklıkla hazırlayan ev hanımları tarafından, portatif olmaları nedeniyle kimi zaman ikinci bir fırın olarak da tercih ediliyor.

Farklı Pişirme İhtiyaçlarına Cevap Verir

Davul fırınlar uzun yıllardır piyasada olmaları ve çokça tercih edilmelerinden ötürü birçok farklı çeşide sahip ürünlerdir. Piyasada birçok davul fırın çeşidinin bulunması demek farklı pişirme alternatiflerine de sahip olmanız demektir.

Örneğin, davul fırınlar genellikle elektrikle çalışsalar da evinde odun ateşi lezzetiyle yemekler pişirmek isteyenler için odunlu davul fırın alternatifleri de mevcut. Bununla birlikte termostatlı ve camlı davul fırınlar da son derece popüler olan alternatifler arasında. Termostat özelliğine sahip davul fırınlar, pişirme işlemi sırasında sıcaklığı sabit tutarak yemeklerinizin eşit bir şekilde pişmesini sağlarlar. Camlı davul fırınlar ise kullanıcılarına fırın kapağını açıp ısı kaybı yaşatmadan yemeklerinin pişip pişmediğini kontrol etme imkânı tanır. Bu da yemeklerin ve pastaların çıtırlık ve lezzetlerini kaybetmeden ideal sıcaklıkta pişmesi demektir.

Ayrıca piyasada aile boyu, orta boy ve mini olmak üzere büyük küçük fark etmeksizin tüm ailelerin ihtiyacını cevap verecek davul fırınlar bulmak da son derece kolay. Bunun yanı sıra davul fırınların arasında iki tepsili, küçük tepsili, büyük tepsili, yuvarlak tepsili gibi farklı kullanımlarına imkân tanıyan modellerinin olduğunu da belirtelim.

Birçok Farklı Yemek Çeşidi Pişirebilirsiniz

Fırın yemekleri en lezzetli ve sağlıklı yemekler olarak birçok kişi tarafında sıklıkla tercih edilen yemekler. Her ne kadar fırında yemek pişirmek at fırına pişsin gibi düşünülse de lezzetli fırın yemekleri hazırlamak bilgi ve birikim gerektiriyor. Özellikle hazırlanması son derece zahmetli olan börek gibi hamur işlerinin evlerde fırınlarda pişirilmesinin ne kadar kritik bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Davul fırınlar özellikle bu tarz hamur işlerinin pişirilmesi için uzun yıllardır rakipsiz bir alternatiftir. Fakat tabii ki davul fırınların marifeti bununla sınırlı değil. Piyasadaki birçok alternatifinin aksine davul fırınlar hem hamur işi hem de çeşitli sulu, susuz fırın yemeklerinin pişirilmesinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanıcılarına birbirinden ne kadar farklı olursa olsun tüm yemek çeşitlerinde mükemmel sonuçlar sunan davul fırınlar, mutfaklarda bir taşla binlerce kuş vurmanıza olanak tanıyor.

Diğer yandan seçeceğiniz davul fırının özelliklerinin de pişirebileceğiniz değişik lezzetler konusunda etkili olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin odunlu bir davul fırın almanız durumunda, fırınınızda pizza, pide gibi genellikle dışarıda yemenin tercih edildiği lezzetleri evde de restoran lezzetinde pişirebilirsiniz.  Özetle davul fırınlar kullanıcılarına hem Türk hem dünya mutfağından sayısız tarifi en doğru pişirme yöntemiyle buluşturarak zengin sofralara sahip olma imkânı sunuyor.

Yemeklerinizi En Doğru Şekilde Pişirir

Davul fırınlar birçok farklı lezzeti pişirmenize imkân tanıdıkları gibi bu farklı yemeklerin her birinin en doğru şekilde pişmesini sağlar. Ne yazık ki fırında pişen yiyeceklerin üstünün kızarmış olması, içinin de pişmiş olduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca yüksek ısıda uzun süre pişen yiyeceklerin kuruması ve hatta besin değerlerini kaybetmesi bile söz konusu. Fakat davul fırınlar yuvarlak tasarımları ve sıcaklığı eşit dağıtma prensipleriyle tepsi içerisindeki yiyeceklerinizin lezzetini kaybetmeden sağlıklı şekilde pişmesini sağlar.

Davul fırınların yuvarlak tasarımı size tepsinizi çevirerek ısıyı yiyeceklerinin daha fazla pişmesini istediğiniz kısımlarına odaklayabilmenize imkân tanır. Eğer otomatik dönme özelliği bulunan bir davul fırına sahipseniz, fırınınız bu çevirme işlemini kendisi yapacak ve yiyeceklerinizin tamamının eşit bir şekilde pişmesini sağlayacaktır. Termostatlı davul fırınların çalışma prensibi en iyi mikrodalga fırın modellerine benzetilir. Bu prensip özellikle normal fırın kullanarak pişirdikleri hamur işlerinin bir tarafının tam olarak pişmediğinden yakınanların hayal ettikleri pişirme şeklini ve dolayısıyla lezzeti yakalamalarını sağlar.

Son Derece Kolay Bir Kullanıma Sahiptir

Bu ürünlerin yiyecekleri hızlıca pişirdiklerinden, taşınabilir ve portatif olduklarından bahsettik. E şimdi gelelim davul fırınların kullanımının nasıl olduğuna. Davul fırınlar genellikle tuşlu ve sıcaklık ayarlı olmak üzere ikiye ayrılır. Tuşlu ürünlerde açma kapama, üst ızgara, alt ızgara ayarlarını tuşlar yardımıyla yapılır. Sıcaklık ayarına sahip ürünler de ise sıcaklı ayarı termostatla yapılırken alt, üst ızgara ayarları için tuşlar da bulunabilir. Bu özellikler seçeceğiniz ürünün modeline göre değişiklik gösterse de davul fırınların temelde çalışma prensibi son derece basittir.

Ayrıca davul fırınların, gerekli sıcaklığa ulaşıp ulaşmadıklarını veya çıplak elle dokunmaya uygun olup olmadıklarını anlamak için tuşlarının üzerindeki ya da gövdelerinde bulunan ışıklandırmalara bakmanız yeterli. Bu ışıklandırmaların nasıl çalıştığı genellikle ürünlerin kullanma kılavuzlarında belirtilir.

En İyi Davul Fırın Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Şamdan Dönerli Termostatlı Büyük Boy Yuvarlak Davul Fırın

Şamdan Yuvarlak Davul Fırın

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Hacim: 42 lt
 • Pişirme gereçleri: Tepsi
 • Termostat: Var
Ürünü Gör
Uğur Sülale Boyu Davul Fırın

Uğur Sülale Boyu Davul Fırın

 • Fiyat: ₺₺
 • Hacim: 20-40 lt
 • Pişirme gereçleri: 1 adet tepsi ve 1 adet ızgara
 • Termostat: Yok
Ürünü Gör
Yıldız Battal Boy Davul Fırın

Yıldız Battal Boy Davul Fırın

 • Fiyat: ₺₺
 • Hacim: 41-50 lt
 • Pişirme gereçleri: 1 adet tepsi ve 1 adet ızgara
 • Termostat: Var
Ürünü Gör
Akel Elektrikli Davul Fırın

Akel Elektrikli Davul Fırın

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Hacim: 20-40 lt
 • Pişirme gereçleri: Emaye tepsi
 • Termostat: Yok
Ürünü Gör
İtimat Lüx Normal Boy Davul Fırın

İtimat Lüx Normal Boy Davul Fırın

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Hacim: 20-40 lt
 • Pişirme gereçleri: 2 emaye tepsi ve 1 ızgara
 • Termostat: Var
Ürünü Gör

En İyi Davul Fırın Modelleri (Güncel Liste)

1. Şamdan Yuvarlak Davul Fırın

Size Uygun mu?

Şamdan Dönerli Termostatlı Büyük Boy Yuvarlak Davul FırınAlanında tecrübeli markanın bir ürünü olan bu davul fırın kalabalık sofralar için hızlı ve güvenli bir şekilde yemek pişirme imkânı sunuyor.

Neyi Sevdik?

 • 42lt iç hacim – Kalabalık sofralar için uygun.
 • 10,5kg ağırlık – Kolaylıkla taşınabilir.
 • Termostat – 50 C°’den 300 C°’ye kadar ayarlanabilir sıcaklık.
 • Otomatik dönme özelliği – Isının eşit dağılmasını mümkün kılar.
 • A enerji sınıfı – %30 elektrik tasarrufu sağlayarak bütçenizi korur.
 • Havalandırma kapağı ve ısıya dayanıklı pencere – Pişirdiğiniz yemeği fırın kapağını açmadan görmenizi ve pişirme süresini ona göre ayarlamanıza olanak tanır.
 • Yüksek tavan – Kendi tepsisine ilave olarak standart yuvarlak tepsi kullanmanıza da izin verir.
 • Isıya dayanıklı kuplar ve dış boya – Fırınınızın yıllar sonra bile ilk günkü şıklığını korumasını sağlar.

Neyi Sevmedik?

 • Geniş hacim – 42lt’lik hacmiyle hem kullanırken hem de muhafaza ederken geniş yer kaplayacak bu fırın limitli alana sahip kullanıcılar için uygun olmayabilir.

2. Uğur Sülale Boyu Davul Fırın

Size Uygun mu?

Uğur Sülale Boyu Davul FırınSeksenli yılların klasik davul fırını tasarımını mutfaklara taşıyan bu ürün evlerde nostalji havası estiriyor. Ürün özellikle fırınlarını kullanarak farklı lezzetleri sofralara taşımak isteyenler için ideal.

Neyi Sevdik?

 • 20-40lt iç hacim – Hem küçük hem kalabalık ailelerin kullanımı için uygun.
 • Alüminyum iç gövde – Uzun süreli kullanım imkânı sağlar.
 • Elektrostatik dış gövde – Yüksek ısıya dayanıklı bir dış yüzeye sahip.
 • Isı ve darbeye dayanıklı cam – Yemeğinizi pişme durumunu fırınınızın kapağını açmadan görmenizi sağlar.
 • Pişirme gereçleri – 1 adet tepsi ve 1 adet ızgaraya sahip.
 • 4 kademeli pişirme fonksiyonu – Pişme esnasında ihtiyaç duyduğunuzda fırınınızın sıcaklığını değiştirmenize imkân tanır.
 • A enerji sınıfı – Elektrik tasarrufu sağlar.

Neyi Sevmedik?

 • Boyut – Eğer kompakt tasarıma sahip, çekirdek aile kullanımı için bir davul fırın arıyorsanız başka ürünleri değerlendirmelisiniz.

3. Yıldız Battal Boy Davul Fırın

Size Uygun mu?

Yıldız Battal Boy Davul FırınGeniş iç hacmi ve performansına rağmen piyasadaki rakiplerine göre oldukça uygun bir fiyata sahip olan bu ürünün, kullanıcılarına konforlu bir pişirme deneyimi yaşatacak özellikleri de bulunuyor.

Neyi Sevdik?

 • 41-50lt iç hacim – Geniş iç hacmiyle kalabalık ailelerin kullanıma uygun.
 • 7kg ağırlık – Piyasadaki benzerlerine göre son derece hafif.
 • Üstten camlı – Yiyeceklerin pişme durumunu kolaylıkla görebilirsiniz.
 • Kaliteli malzeme kullanımı – Yapımında kullanılan alüminyum dayanıklılığını artırırken, emaye tepsisi daha verimli bir pişirme deneyimi sunar.
 • Termostatlı – Pişirme esnasında sıcaklığı sabitlemenize imkân tanıyor.
 • Pişirme gereçleri – 1 adet tepsi ve 1 adet ızgaraya sahip.

Neyi Sevmedik?

 • Tepsi sayısı – Bu ürün geniş iç hacimli bir fırına sahip olup aynı anda iki farklı yemeği pratik bir şekilde pişirmek isteyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Eğer ihtiyacınız bu yöndeyse çift tepsili alternatifleri değerlendirmenizde fayda var.

4. Akel Elektrikli Davul Fırın

Size Uygun mu?

Akel Elektrikli Davul FırınEvlerinde geniş iç hacmine rağmen kompakt tasarıma sahip bir davul fırına ihtiyaç duyanlar için ideal bir ürün. Özellikle sahip olduğu ekstra güvenlik önlemleri çocuklu evlerde gönül rahatlığıyla kullanılmasını sağlıyor.

Neyi Sevdik?

 • 20-40lt hacim – Çekirdek bir ailenin kullanımı içi ideal.
 • Önden camlı – Yemeğinizin pişme durumunu kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.
 • Cam elyaf kaplama yanmaz kablo takımı – Olası ev kazalarına karşı hazırlıklı.
 • Sarma aparatı – Kullanım sonrası pratik bir şekilde toparlama imkânı sağlar.
 • Paslanmaz rezistans – Uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.
 • 4 kademeli hız ayarı – Gerekli durumlarda farklı sıcaklık seviyelerinde kullanım sağlar.

Neyi Sevmedik?

 • İç hacim – Son derece kompakt olan bu ürün bir çekirdek ailenin tüm fırın ihtiyaçlarına cevap verse de kalabalık aileler için yeterli olmayabilir.

5. İtimat Lüx Normal Boy Davul Fırın

Size Uygun mu?

İtimat Lüx Normal Boy Davul FırınListemizdeki bir diğer kompakt davul fırın olan bu ürün çift tepsili olmasıyla ön plana çıkıyor. Eğer pratik bir şekilde farklı çeşitlerde leziz yemekler hazırlamak istiyorsanız bu ürüne göz atmalısınız .

Neyi Sevdik?

 • 20-40lt iç hacim – Küçük bir ailenin ihtiyaçların için uygun.
 • 10,5kg ağırlık – Farklı bir alanda kullanmanız gerektiği durumlarda taşırken zorlanmıyorsunuz.
 • Anti bakteriyel emaye iç gövde – Verimli pişirme sağlarken sağlıktan da ödün vermiyor.
 • Elektrostatik boyalı dış gövde – Uzun yıllar yeni görüntüsünü koruyacaktır.
 • Işıklı açma kapama anahtarı – Kolay kullanım sağlıyor.
 • Mükemmel ısı ve elektrik yalıtımı – Enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yemeklerinizi hızlıca pişiriyor.
 • Pişirme gereçleri – Anti bakteriyel 2 emaye tepsi ve 1 ızgaraya sahip.
 • Çift tepsili – Aynı anda iki farklı yemek pişirmenize imkân tanıyor.
 • Termostatlı – Pişirme sıcaklığını sabitleyebilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • İç hacim – Eğer kalabalık aileler için tek seferde bir çeşit yemek pişirmek istiyorsanız bu ürün sizin için uygun olmayacaktır.

Davul Fırın Nedir?

Davul Fırın TavsiyeleriDavul fırınlar günümüzde eski tip fırınlar olarak bilinir. Birçoğumuzun çocukluğunun bir simgesi haline gelen ve genellikle kırmızı yada bordo renkleri bulunan yuvarlak fırınlar, daha genç nesillerin hatta bugün bizlerin çocuklarının pek de tanıdık olmadığı bir ev eşyası diyebiliriz. Bunun temel nedeni davul fırınların yerini değişen aile yapısı, hızlı şehir hayatına ayak uydurma telaşı gibi birçok şeyin etkisiyle mini fırınlara ya da en iyi ankastre setlere bırakmış olması diyebiliriz. Fakat özellikle hayatımızda solo ve ankastre fırınların olmadığı dönemlerde börek, pizza, fırın köfte, balık gibi birçok farklı emeği pişirmek için davul tipi fırınlar en hanımlarının tek alternatifiydi.

Çok fazla yüksekliğe sahip olmayan ve yuvarlak tepsilerle kullanılan davul fırınlar özellikle doğru pişirme konusunda kendilerini ispatlamış ürünler olarak bilinirler. Mutfakla içli dışlı olsun olmasın hemen hemen herkesin bildiği gibi herhangi bir yemek hazırlarken kullandığınız malzemeler ve tarifiniz önemli olduğu kadar pişirme yönetimiz de önemlidir. Onca zahmete girerek hazırlanan pasta ve börekleri pişirmesi iyi olmayan bir fırın kullanarak heba etmeyi kimse istemez. Bu zahmetinizin boşa gitmesinin yanı sıra malzemeler için yaptığınız masrafın da havaya uçması anlamına gelir.

Davul Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

En İyi Davul FırınDaha önce davul fırın kullandıysanız az çok nasıl bir ürün aradığınıza dair kafanızda bir fikir olması muhtemeldir. Ancak ister daha önce bu tarz bir fırın kullanmış olun, ister ilk defa satın alacak olun bir davul fırın alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur.  Bu noktalar arasında satın alacağınız fırının markasını, kullandığı pişirme teknolojisini ve boyutunu sayabiliriz. Aşağıda bu bahsettiğimiz faktörleri ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

1. Termostat

Fırınınızın yiyecekleri eşit bir şekilde pişirebilmesi için termostat özelliği olmazsa olmazdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu özellik eski davul fırınlarda nadir olarak görülse de günümüzde neredeyse bütün davul fırınlarda termostat bulunur.

Davul fırınlar termostat sayesinde pişirme işlemi boyunca belirlediğiniz ısıyı sabit tutarlar. Yemeğinizi pişirmek için fırınınızı 180 dereceye ayarladınız diyelim. Fırınınızın 180 derecenin üstüne çıkmasını veya altına inmesini termostat devreye girerek engeller. Böylece yaptığınız yemek çeşidine göre istediğiniz sıcaklığı seçip yemeklerinizi gönül rahatlığıyla pişirebilirsiniz.

Termostat özelliğine sahip fırınlar gereksiz ısınmaları önlediği için termostatız alternatiflerine göre daha az enerji tüketir. Yani termostatlı bir davul fırın seçerek hem yemeklerinizde eşit pişirme elde eder, hem de enerji tasarrufu sağlarsınız.

2. Boyut

Satın alacağınız fırının büyüklüğü son derece kritiktir. Davul fırını değerlendirirken genellikle kaç kişilik yemek pişirmeye ihtiyaç duyacağınızı ve mutfağınızdaki kullanım alanının ve fırınınızı muhafaza edeceğiniz yerin büyüklüğünü düşünmelisiniz.

Davul fırınlar genel olarak aile boyu veya sülale boyu olarak kategorilere ayrılırlar. Aile boyu fırınlar 4 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmiştir. Sülale boyu fırınlar ise daha kalabalık ailelerin ya da arkadaş toplaşmaları için yemek hazırlarken kullanmaya uygundur.

Fırınınızın büyüklüğünü seçerken pişirme alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmakta fayda var. Örneğin 4 kişilik çekirdek bir aile olsanız da yemeklerinizi ihtiyaçtan daha fazla pişirip acil durumlar için buzluğa atmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Özellikle çalışan anneler yemeklerini bu şekilde hazırlayıp fazlalıkları gerekli durumlarda çocuklarına hızlıca yemek hazırlamak gibi durunlar için kullanmayı tercih ederler. Diğer yandan eğer fırınınızda bir seferde birden fazla çeşit yemek hazırlamak istiyorsanız da büyük kapasiteye sahip ve birden fazla tepsiyi aynı anda kullanma imkanı sunan bir fırını tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

3. Malzeme ve Yalıtım Kalitesi

Bir davul fırın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de fırınınızın yapımında kullanılan materyaldir. Bu konu hem fırınınızın tutacak, düğme, cam kalitesi gibi detaylarını içerdiği gibi yalıtımla da doğrudan ilişkilidir.

Davul fırınınızı kullanarak yiyeceklerinizi genellikle 180 – 200 derece sıcaklıkta 30 dakikadan başlayan sürelerle pişireceğinizi düşünün. Ve bu pişirme işlemi sırasında pişirdiğiniz yemeğe göre değişiklik gösterse de yiyecekleri alt üst etmeniz ya da tepsi yüksekliğini değiştirmeniz gereken durumlar olacaktır. Eğer camlı bir fırına sahip değilseniz yemeklerinizin pişip pişmediğini anlamak için fırınınızı açmanız da gerekecektir. Tüm bunları yaparken dokunmanız gereken tutacakların veya kilit kısımlarında kullanılan malzemelerin çok fazla ısınmayan ve ısıya dayanaklı malzemelerden yapılmış olması çok önemlidir.

Fırınınıza pişme işlemi sırasında bulunacağınız herhangi bir müdahalede fırın eldiveni kullanmanız şart olsa da fırının dış yüzeyinde bulunan düğme, tutacak ve kilitlerin ısıya dayanaklı kaliteli bir malzemeden yapılmış olması gerekir. Bu ayrıca fırınınızın uzun süre yeni görüntüsünü korumasını da sağlar. Aksi takdirde fırının dış yüzeyi ısıya dayanamayıp soyulacak ve kısa sürede aşınacaktır.

Ayrıca belirttiğimiz gibi fırının yapımında kullanılan malzeme yalıtımla da içiçe bir konudur. Fırınınızın yalıtımı yüksek bir malzemeden yapılmış olması gerekir. Yalıtım kalitesi fırının elektrik tüketiminden, pişirme süresine kadar birçok şeyi etkiler. Yalıtım kalitesi düşük bir fırın pişirme esnasında kullanıldığı alanı bunaltıcı sıcaklıklara ulaşmasına da neden olur.

4. Marka Seçimi

Birçok üründe olduğu gibi bir davul fırının kalitesini de markasına göre değerlendirmek pek doğru değil. Bilinirliği çok yüksek markaların düşük performansa sahip ürünleri olabildiği gibi çok da bilinmeyen bir markanın yıldız bir ürünüyle karşılaşabilirsiniz.

Ancak markanın önemi satın aldığınız ürünün arıza göstermesi durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle davul fırın alırken seçeceğiniz markanın, müşteri hizmetleri konusuna önem veren ve herhangi bir sorunla karşılaştığınızda hızlı aksiyon alan bir marka olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

Davul fırının yanı sıra ocak seçiminizde de basit ama etkili bir çözüm arayışındaysanız set üstü ocak tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

Davul Fırın Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Davul fırınlar son derece kolay ve pratik bir kullanıma sahiptir. Yeni teknolojik donanımların daha önceki nesillerin manuel gerçekleştirdiği birçok işlemi otomatik hale getirmesi bu ürünlerin kullanımı daha da kolaylaştırmıştır diyebiliriz. Yine de gelin davul fırın kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

 • Fırınınızı kullanıma uygun bir zemine koyduğunuzdan emin olun.
 • Pişirdiğiniz yemeğin pişirme talimatlarına uygun şekilde fırınınızın ön ısıtmasını yapmayı unutmayın
 • Kullandığınız kap ya da tepsinin fırın kullanıma uygun olup olmadığını muhakkak kontrol edin.
 • Belirli aralıklara pişme durumunu kontrol edip fırın sıcaklığınızı ona göre ayarlamayı unutmayın.
 • Çift tepsili bir fırın kullanıyorsanız pişirme sırasında zaman zaman alt ve üst tepsilerin yerini değiştirmeniz gerekebilir.
 • Fırın çalışırken çarpma ve sarsıntı gibi hareketlerde kaçının. Bu yemeğinizin dökülüp, taşmasına neden olabilir.

Tüm bunlara dikkat ederek davul fırında kolay kek gibi pek çok tarifle sofralarınızı şenlendirebilirsiniz!

Davul Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Davul fırın temizliği de kullanımı kadar pratik ve kolay diyebiliriz. Fırınınızı temizlerken birkaç kilit noktaya dikkat etmeniz durumunda fırınınızı uzun bir süre ilk günkü görünümü ve performansıyla kullanabilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi bakım ve temizlik konularında ürününüzün kullanım kılavuzunu esas almalısınız. Ancak biz yine de sizin için birkaç genel geçer adımı derledik. Bu adımları aşağıda görebilirsiniz.

 • Kullanım sonrası fırın temizliği yaparken fırının fişinin prize takılı olmadığından emin olun.
 • Temizleme işleminden önce fırınınızın soğumasını bekleyin.
 • Fırının iç ve dış gövdesini yumuşak ve kuru bir bezle silerek kapağını bir süre açık tutabilirsiniz. Eğer fırının içine herhangi bir malzeme döküldüyse bunu bir sonraki kullanımdan önce temizleyin. Aksi takdirde kalan malzemeler yanarak kökü kokulara sebebiyet verebilir.
 • Fırınınızı temizlerken kimyasal maddeler kullanmamalısınız.

Son Yorumlarımız

Davul fırınlar bir mutfak klasiği olmaya uzun yıllar devam edecek gibi gözüküyor. Bu ürünler mutfaklardaki yerlerini korurken, teknolojik özelliklerinin artması da her geçen gün daha donanımlı fırınların bizlere ulaşması açısından son derece sevindirici. Bu teknolojilerin bir kısmı, otomatik döndürme ve termostat gibi, herkesin kullanıma uygun olsa da zaman içinde tüm kullanıcılara hitap etmeyecek ve spesifik ihtiyaçlara cevap verecek özelliklerle de karşılaşmamız mümkün. Dolayısıyla bir davul fırın alacağınız zaman son yıllarda bu ürünlere eklenen teknolojik özelliklerin neler olduğunu ve sizin ihtiyacınıza cevap verecek nitelikte olup olmadıklarını özellikle değerlendirmeniz gerektiğini belirtelim.

Bir davul fırına sahip olmanızın size sağlayacağı faydalara ve bir davul fırın satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere değindiğimiz bu yazı umarız sizi bu mutfak klasiği hakkında daha fazla bilgi sahibi yapmıştır. Davul fırın almadan önce en iyi davul fırın tavsiyelerine yer verdiğimiz en iyi davul fırın listemize göz atmayı unutmayın.

Ceren Akkaya

Türkiye’de doğup büyüyen Ceren, Bangkok’da başlayan Asya macerasına Seul’de devam ediyor. Farklı sektör ve ajanslarda pazarlama ve halkla ilişkiler tecrübesine sahip olan ekip arkadaşımız, freelance İngilizce ve Türkçe metin yazarlığı yapıyor. Dil öğrenmeye hevesli yazarımız şu sıralar Korece öğreniyor. İnsanların diledikleri her konuda bilgiye ulaşmalarının en doğal hakları olduğuna inanan Ceren, bilgiyi kolayca özümsenecek şekilde insanlara sunmaktan keyif alıyor. Yazarımız boş zamanlarında doğa yürüyüşü yapmaktan ve bisiklet sürmekten hoşlanıyor.

Yorum yapın