En İyi Çim Biçme Makinesi Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Çimler, bahçeler ve parklarda bulunan, bulundukları yerleri yemyeşil ve güzel gösteren ufak bitkilerdir. Çok yıllık bir bitki olan çimler, mevcut bulundukları yerin iklimine göre değişen sürelerde uzarlar ve bu nedenle belirli aralıklarla kısaltılmaya ihtiyaç duyarlar. Çimleri kısaltma konusunda da yardımcılarımız çim biçme makineleridir. Çim biçme makineleri, kullanmayı düşündüğümüz alanlara göre çeşitlilik göstermektedirler. Bu yazımızda, bu çok işlevli makinelerden bir tanesini almayı düşünenler için rehber olması amacıyla piyasada bulunan en iyi çim biçme makinelerini inceleyerek sizlerin beğenilerinize sunmaya çalışacağız. Çim biçme makinesi tavsiyelerimize başlamadan önce, çim biçme makinelerinin bizlere ne gibi kolaylıklar sağladığından bahsettiğimiz başlığımıza bir göz atalım.

Neden Çim Biçme Makinesi Almalıyım?

Çim Biçme Makinesi Tavsiyeleri

Çim bitkisi, evlerimizin, iş yerlerimizin bahçelerinde, parklarda, yürüyüş yollarında, sahillerde ve daha birçok yerde bulunan ve bulunduğu yeri güzelleştiren bir bitkidir. Özellikle havaların ısınmasıyla insanların üzerinde oturmayı sevdiği, çocukların üzerinde sıklıkla oyunlar oynadığı çimler, belirli sürelerde biçilmeye ihtiyaç duyarlar. Uzun ve bakımsız çimenler zamanla sağlıklarını yitirirler ve buna bağlı olarak kururlar ve hatta ölebilirler. İşte tam da burada çim biçme makineleri imdadımıza yetişen makinelerdir. Çim biçme makineleri, bir ya da daha fazla dönerbıçak kullanarak çimenleri belli bir yüksekliğe kadar kesmeye yarayan makinedir. İnceleme yazımızın bu bölümünde, çim biçme makinelerinin bizlere ne gibi kolaylıklar sağlayabileceğinden bahsettik.

Zamandan Tasarruf Sağlar

Çimenlik alanlar evimizin bahçesinin ufak bir bölümünde olabileceği gibi aynı zamanda parklar gibi büyük yerlerde de bulunurlar. Çim biçme yapacağımız alan ufak da olsa bu işlem makinesiz bir şekilde yapılması oldukça zahmetli olan bir işlemdir. Makinesiz bir çim biçme yapmak için orak veya tırpan gibi elle kontrol edilen aletler kullanılır. Ayrıca kendimize dürüst olmamız gerekirse, bu işlemi elle yapmamız gerekiyor olsaydı bizler bunu yapmayı erteleyip dururduk, çünkü bu tip aletlerle çim biçme işlemi hem çok uzun sürer hem de çok yorucu olur. Bunun yanı sıra bir çim biçme makinesi satın aldığınız zaman oldukça kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde çimenlik arazinizi sürebilir ve bitkilerinizin boyunu kısaltabilirsiniz.

Düzgün Kesim Yapar

Çim biçme makinesi olmadan yapacağınız bir biçme işlemi, çimenlerinizin orantısız kesilmesine neden olacaktır. Bir çim biçme makinesi edindiğiniz takdirde, kesim yaptığınız alandaki tüm bitkiler hem eşit boyutlarda olur hem de daha güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz. Orak veya tırpanla çim biçme işlemi yapmak, bitkilerinizin uzunlu kısalı kalmasına neden olur ve bu da pek hoş bir görüntü oluşturmaz. Ayrıca bu malzemelerle yapacağınız kesim işlemi, çimenlerinizi yıpratarak ömürlerini kısaltır.

İhtiyacınıza Göre Farklı Seçenekleri Bulunur

Çim biçme makineleri, ihtiyaç duyulan alana göre çeşitlilik gösteren makinelerdir. Piyasada alanınızın büyüklüğüne veya çimlerin bulunduğu toprağın özelliklerine göre tercih edebileceğiniz oldukça farklı modeller bulunuyor. Örneğin ufak bir araziniz varsa elektrikli ya da akülü bir çim biçme makinesi tercih edebilirsiniz. Biçme yapacağınız alan büyükse ve çok daha güçlü bir motora ihtiyacınız varsa o zaman da benzinli makinelerden edinebilirsiniz. Bunun dışında amacınız ağaç dibindeki ya da duvar kenarındaki çimenlerinizi kısaltmak ise sırf bunun için üretilmiş olan kenar ot biçme makinelerinden satın alabilirsiniz. Özetle, her ne amaç için kullanmak istiyorsanız, ona uygun bir çim biçme makine bulabileceğinizden eminiz.

Bütçenize Katkıda Bulunur

Bir makine satın almak bütçeye nasıl katkı sağlar demeyin. Evet, bir satın alma işlemi gerçekleştiriyorsunuz, cebinizden bir miktar para çıkıyor ama bu sadece bir kere gözden çıkarmanız gereken bir meblağ oluyor. Sık sık uzayan ve buna bağlı olarak belli aralıklarla kesilmesi gereken çimleriniz için her seferinde dışarıdan bir firma ile anlaşıp onlara sürekli para ödemek yerine, bir defaya mahsus satın alacağınız bu makineye para vererek aslında uzun vadede bütçenize katkı sağlamış oluyorsunuz.

Çimlerinizin Sağlıklı Büyümelerini Sağlar

Çok yıllık bir bitki olan çimen bitkisi, biçilmeye ihtiyaç duyan bitkilerdir. Çim biçme makineleri ile çimlerinizi kesmeniz, bitkilerinizin düzgün olmasını sağlar ve kısalırken zarar görmelerini engeller. Böylece çimleriniz sağlıklı bir şekilde büyür. Eğer ki bahçenizdeki çimlerin göz alıcı, capcanlı ve muhteşem görünmesini istiyorsanız, bir çim biçme makinesi aracılığıyla bunu sağlamanız gerçekten çok kolay olacaktır. Makine olmadan yapacağınız bir kesme işlemi, çimlere vuracağı darbeler ile bitkilerinizin zarar görmesine neden olabilir.

En İyi Çim Biçme Makinesi Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Bosch ARM 32 Çim Biçme Makinesi

Bosch ARM 32 Çim Biçme Makinesi

 • Fiyat: ₺₺
 • Motor Gücü: 1.200 W
 • Kesme Genişliği: 32 cm
 • Kesme Yüksekliği: 20–60 mm
 • Sepet Kapasitesi: 31 Litre
 • Ağırlık : 6,8 kg
Ürünü Gör
Hyundai HYM460P Eco Çim Biçme Makinesi

Hyundai HYM460P Eco Çim Biçme Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Motor Gücü: 265 W
 • Kesme Genişliği: 46 cm
 • Kesme Yüksekliği: 25 – 75 mm
 • Sepet Kapasitesi: 70 Litre
 • Ağırlık : 35,5 kg
Ürünü Gör
Oleo-Mac G 53 PK Comfort Plus Benzinli Çim Biçme Makinesi

Oleo-Mac G 53 PK Comfort Plus Benzinli Çim Biçme Makinesi

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Motor Gücü: K700 OHV
 • Kesme Genişliği: 51 cm
 • Kesme Yüksekliği: 28 – 75  mm
 • Sepet Kapasitesi: 60 Litre
 • Ağırlık : 30 kg
Ürünü Gör
Bosch EasyGrassCut 23 Çim Biçme Makinesi

Bosch EasyGrassCut 23 Çim Biçme Makinesi

 • Fiyat:
 • Motor Gücü: 280 w
 • Kesme Genişliği: 23 cm
 • Kesme Yüksekliği: 12 – 38 mm
 • Sepet Kapasitesi: 10 Litre
 • Ağırlık : 1.9 kg
Ürünü Gör
Ladybug LB-4-1500 Çim Biçme Robotu

Ladybug LB-4-1500 Çim Biçme Robotu

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Motor Gücü: Belirtilmemiş
 • Kesme Genişliği: 21 cm
 • Kesme Yüksekliği: 2.5-5.5 cm
 • Sepet Kapasitesi: Belirtilmemiş
 • Ağırlık : 16.5 kg
Ürünü Gör

En İyi Çim Biçme Makinesi Modelleri – (Güncel Liste)

1. Bosch ARM 32 Çim Biçme Makinesi

Size Uygun Mu?

Bosch ARM 32 Çim Biçme MakinesiEn iyi çim biçme makineleri listemize Bosch markasının elektrikle çalışan ARM 32 modelli bu cihazıyla başlıyoruz. Özellikle kişisel kullanım için uygun olduğunu düşündüğümüz bu cihaz, 200 metrekarelik alana kadar rahat bir kullanım sağlıyor. Eğer evinizin bahçesi gibi ufak alanlar için bir çim biçme makinesi almayı düşünüyorsanız, Bosch Arm 32 çim biçme makinesine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Kademeli Yükseklik Ayarı: Bosch Arm 32 çim biçme makinesinin 3 farklı kademeden oluşan kesme yükseklik ayarı bulunuyor. 20mm, 40mm ve 60mm yükseklik ayarlarından sizin için en uygun olanını seçerek çimlerinizi boyunu kısaltabiliyorsunuz.
 • Çim Tarağı: Çim biçme makineleri duvar ya da ağaç kenarı gibi yerlerde bulunan çimenleri kesmekte zorlanırlar. Çünkü yapıları gereği bıçakları kenar kısımlara ulaşamaz. Bosch Arm 32 biçme makinesinde ise bu soruna çözüm olabilmesi amacıyla bir çim tarağı bulunuyor. Taraklı kısım, kenarlarda kalan çimenlere de erişim sağlayarak kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.
 • Rahat Kullanım: Bosch Arm 32 6,8 kg ağırlığına sahip olması nedeniyle oldukça kolay taşınabiliyor ve rahat kontrol edilebiliyor. Taşıma kolunun bulunması, makinenin zorlanmadan taşınabilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca Bosch Arm 32’nin tutma kolları katlanabiliyor ve bu sayede cihaz çok yer kaplamıyor.
 • Güçlü Motor: Bosh ARM 32, 1200 Watt Powerdrive motora sahip oldukça güçlü bir cihaz. Bu sayede kaba ve kalın otları temizlerken bile zorlanmadan çalışabiliyor. Ufak bir makine olmasına rağmen güçlü bir motoru bulunan Bosch Arm 32, çalışırken fazla ısınmıyor ve bu da büyük rahatlık sağlıyor.
 • Kesme Genişliği: Bosch Arm 32 çim biçme makinesi 32 cm’lik bir kısaltma genişliğine sahip. Tek seferde aynı anda 32 cm genişliğinde bir bölgeyi kısaltabiliyorsunuz. Böylece bahçenizin çimlerini biçerken kısa sürede işinizi bitirebiliyorsunuz.

Neyi Sevmedik?

 • Sepet Hacmi: Çim biçme makinelerinin çoğunda biçilen çimlerin depolandığı bir sepet bulunur. Bu sayede kesilen çimenler etrafa dağılmaz ve bizlere ekstra bir iş çıkmaz. Bosch Arm 32’nin sepeti 31lt olması nedeniyle çok hızlı doluyor ve sık sık sepetin boşaltılması gerekiyor. Bu da kullanıcılarını yoran bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

2. Hyundai HYM460P Eco Çim Biçme Makinesi

Size Uygun Mu?

Hyundai HYM460P Eco Çim Biçme MakinesiListemizin ikinci sırasında Hyundai markasına ait benzinli çim biçme makinesi yer alıyor. Benzinli olması nedeniyle herhangi bir güç kablosuna ihtiyaç duymadan çalışan Hyundai HYM460P Eco, site bahçeleri gibi geniş alanlar için kullanıma uygun bir makine olarak karşımıza çıkıyor. Siz de büyük bir çimenlik alana sahipseniz, Hyundai HYM460P Eco çim biçme makinesi incelememizi okumanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Kesme Yüksekliği: Hyundai HYM460P Eco, 25 mm ile 75 mm arasında bir kesme aralığına sahip olması nedeniyle oldukça kullanışlı bir makine. 7 farklı yükseklik kademesi ile çimlerin mevcut uzunluklarına göre kısaltma ayarı yapılabilmesi, kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.
 • Kaliteli ve Dayanıklı Malzeme: Hyundai Eco çim biçme makinesi, uzun ömürlü olması amacıyla kaliteli malzemeden üretilmiş bir cihaz. Makinenin kaportasının çelikten üretilmiş olması, darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlamış durumda. Sert şasesi sayesinde cihazın motoru oldukça korunaklı bir halde karşımıza çıkıyor.
 • Sepet Doluluk Göstergesi: Hyundai HYM460P Eco’nun 55 litrelik orta boy diyebileceğimiz büyüklükte bir sepeti bulunuyor. Seviye göstergeli yüksek hava akışlı plastik bir üste sahip olan sepetin doluluk oranı kullanıcılar tarafından rahatlıkla görülebiliyor. Ayrıca cihazın sepeti pratik bir şekilde çıkartılıp takılabiliyor.
 • Kolay Kurulum: Hyundai HYM460P Eco çim biçme makinesini satın aldıktan sonra kurulumu oldukça rahat. Herhangi bir alet gereksinimi duymadan kurabileceğiniz bu çim biçme makinesini, dakikalar içerisinde çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kullanıcı dostu olma özelliğini de kazanmış oluyor.
 • Yakıt Tüketimi: Hyundai Eco çim biçme makinesi, yakıt tüketimi konusunda kullanıcılarının yüzünü güldürüyor. Fazla benzin tüketmeyen bu cihaz, hem bütçenize katkıda bulunuyor hem de sizleri sık sık yakıt doldurma zahmetinden de kurtarmış oluyor.

Neyi Sevmedik?

 • Ağırlık: Hyundai Eco çim biçme makinesi, 26,5 kg ağırlığında bir makine olması nedeniyle kullanan kişilerin zorlanmasına neden olabiliyor. Deposu doluyken 29 kg’a yaklaşan bu cihazın, ittirmeli bir makine olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda kontrol edilmesi biraz zor.

3. Oleo-Mac G 53 PK Comfort Plus Çim Biçme Makinesi

Size Uygun Mu?

Oleo-Mac G 53 PK Comfort Plus Benzinli Çim Biçme MakinesiBenzinle çalışan çim biçme makinelerine örnek olarak incelemeye aldığımız Oleo-Mac Comfort Plus, büyük alanlar için ideal bir çim biçme makinesi. 2000 m2 alana kadar çalışma kapasitesine sahip Oleo-Mac Comfort Plus, profesyonel kullanımlar için birebir. Özellikle site bahçeleri, işyeri bahçeleri ya da parklar için uygun olduğunu düşündüğümüz Oleo-Mac Comfort Plus çim biçme makinesinin özelliklerine gelin hep beraber bakalım.

Neyi Sevdik?

 • Pluscut Toplama ve Malçlama Özelliği: Oleo-Mac Comfort Plus çim biçme makinesi, pluscut toplama ve malçlama fonksiyonu sayesinde otları ince ince ufalayarak çimenlik üzerinde bırakıyor. Bu özellik yardımıyla ufak parçalara ayrılan çimenler bozulmaya başladığında doğal bir gübreye dönüşüyor. Benzer çim biçme makinelerinden ayrılmasını sağlayan bu teknolojisi ile Oleo-Mac çim biçme makinesi, sıklıkla tercih edilen makineler arasında yer alıyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, bu işlemi yapmak istemeyenler için cihazın bir de 60lt’lik sepeti bulunuyor.
 • Rulmanlı Tekerlekler: Teker rulmanı, tekerleklerin rahat dönmesini sağlayan, fazla güç kullanmadan maksimum verim alınmasına olanak tanıyan ve sürtünmeyi azaltan mekanik parçalardır. Oleo-Mac Comfort Plus’ın, rulmanlı tekerleklere sahip olması kullanıcılarına ekstra ittirmeye gerek duymadan ve zorlanmadan rahat bir sürüş sağlıyor.
 • Dört Zamanlı Motor: Oleo-Mac Comfort Plus çim biçme makinesinin dört zamanlı bir motoru bulunuyor. Yüksek performans veren bu özellik sayesinde bizlere güçlü bir çalışma sunan makine aynı zamanda fazla yakıt tüketilmesinin de önüne geçiyor.
 • Geniş Kesim Özelliği: Oleo-Mac Comfort Plus çim biçme makinesi 51 cm genişliğinde bir kesme alanına sahip. Benzer makinelere kıyasla oldukça geniş bir kesme aralığına sahip bu cihaz yardımıyla çim biçme işlerinizi kısa sürede bitirebilir ve kendinize veya kalan işlerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
 • Bağımsız Benzin ve Yağ Haznesi: Çift zamanlı motorlara sahip cihazlarda benzin ve yağ birbirine karıştırılarak kullanılır. Fakat dört zamanlı motoru olan makinelerde benzin saf olarak kullanılmalıdır. Oleo-Mac Comfort Plus, yanlışlıkla iki ürünü karıştırılmaması için birbirinden bağımsız haznelere sahip bulunmakta.

Neyi Sevmedik?

 • Yüksek Ses: Oleo-Mac benzinli çim biçme makinesi, güçlü bir motora sahip olmasının getirmiş olduğu yüksek bir sese sahip. Özellikle apartman veya site bahçeleri gibi ortak kullanım alanlarında kullanımı tercih edilen bu makine, çıkardığı fazla ses nedeniyle insanları biraz rahatsız edebiliyor.

4. Bosch EasyGrassCut 23 Çim Biçme Makinesi

Size Uygun Mu?

Bosch EasyGrassCut 23 Çim Biçme MakinesiÇim biçme makineleri, duvar kenarlarında, ağaç ve bitki diplerinde kalan çimenlere ulaşmakta zorlanırlar. Bu gibi yerlerde kalan çimenleri biçmek için ise kenar çim biçme makinesi adı verilen makineler tasarlanmıştır. Listemizin dördüncü sırasında ele almış olduğumuz Bosh EasyGrassCut 23, elektrikle çalışan misinalı bir kenar çim biçme makinesi. Eğer siz de böyle bir cihaza ihtiyaç duyuyorsanız, incelememize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Ergonomik Tasarım: Kenar çim biçme makineleri, yapıları itibariyle dik durmakta zorlanırken Bosch EasyGrassCut sorunsuz bir şekilde dik durabiliyor. Dengeli olması, kullanıcılarına rahatlık sağlıyor. Ayrıca cihaz hafif olması sebebiyle çok rahat kontrol edilebiliyor.
 • Uygun Fiyat: Bosh EasyGrassCut 23 çim biçme makinesi, kaliteli olmasının yanında uygun fiyatlı olması nedeniyle de çokça tercih ediliyor. Cihaz, muadillerine kıyasla çim biçme makineleri piyasasında oldukça uygun bir fiyata sahip.
 • Yüksek Performans: Bosh EasyGrassCut 23 çim biçme makinesi her ne kadar kenar bölgelerde kalan çimenler için tasarlanmış olsa da ufak bahçelerdeki çimenliklerin biçilmesi için de uygun bir makine. Eğer sizi çok yormayacak büyüklükte çimenlik bir alanınız varsa tek makine ile hem çimlerinizi biçebilir hem de kıyıda köşede kalan otları kesebilirsiniz.
 • Otomatik Makara Sistemi: Bosh EasyGrassCut 23 çim biçme makinesinin yarı otomatik bir makara sistemi bulunuyor. Bu makara sistemi, her tetik açmada hattı besliyor ve bu sayede sürekli manuel ayarlama yapmaya gerek kalmadan kesintisiz bir şekilde çimleri kesmemize imkân sunuyor.
 • Hacim Kandırma Özelliği: Bosch EasyGrassCut, flament iplikli kesme sistemine sahip. Bu sistem, çimleri kısaltırken onların hacimli görünmesine neden oluyor. Böylelikle biçim yaparken çimlerin sağlıklı ve aynı zamanda hoş görünmesini sağlamış oluyoruz.

Neyi Sevmedik?

 • Misina Sağlamlığı: İBosh EasyGrassCut 23 misinalı kenar çim biçme makinesinin sahip olduğu misina, sık sık kopması nedeniyle kullanıcılarına zorluk yaşatabiliyor. Çim biçme yapacağınız alanda taş ya da taşa benzer sert cisimlerin olmamasına dikkat ederek kesim yapmanızı tavsiye ediyoruz. Misinanın çabuk bitmesinin işlerimizi engellememesi için elimizde yedek olarak misina bulundurmamızda da fayda var.

5. Ladybug LB-4-1500 Çim Biçme Robotu

Size Uygun Mu?

Ladybug LB-4-1500 Çim Biçme RobotuEn iyi çim biçme makinelerini sıraladığımız listemizin son sırasında, teknolojiyi bahçelerimize taşıyan bir makine olan Ladybug çim biçme robotu yer alıyor. Son teknoloji ile üretilmiş bu akıllı çim biçme makinesi, akıllı sistemi sayesinde insan gücüne ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Çim biçmekle uğraşmak istemeyenler ya da bunun için zaman bulamayanlar için tasarlanmış bu ürünü incelemenizi öneririz.

Neyi Sevdik?

 • Otomatik Şarj Sistemi: Ladybug çim biçme robotunun aküsü, yalnızca iki saat gibi kısa bir sürede tamamen dolabiliyor. Cihaz, akıllı sistemi sayesinde şarjı bittiği zaman yuvasına dönüp kendi kendini şarj edebiliyor. Üstelik tek bir şarjla tam 500 m2 alanı tek seferde gezip çimleri biçebiliyor.
 • Akıllı Sistem: Ladybug çim biçme robotu, teknolojik sistemlerle donatılmış oldukça gelişmiş bir makine. Akıllı telefonlarınıza yükleyeceğiniz bir uygulama sayesinde cihazı uzaktan kontrol edebiliyor, ayarlarını yapabiliyorsunuz.
 • Yağmur Sensörü: Ladybug çim biçme robotu, sahip olduğu yağmur sensörü sayesinde, yağmur yağdığı zaman bunu algılayarak yuvasına geri dönüyor. Böylelikle cihaz kendisini bozulmalara ve suyun sebep olabileceği olası paslanmalara karşı korumaya almış oluyor.
 • Ekstra Temizlik Gerektirmemesi: Birçok çim biçme makinesi, kısaltma işlemi yaparken ardında birkaç santimetrelik olan ve sonradan kaldırılması gereken ot parçaları bırakır. Yani çim biçimi yapıldıktan sonra bir de peşinden bahçeyi temizlemek gerekebilir. İncelediğimiz bu akıllı makine ise ardında sadece ufak kırpıntılar bırakır. Bu kırpıntılar da zamanla gübreye dönüşerek bahçenizi besler. Herhangi bir atık toplama deposu bulunmayan bir çim biçme makinesinin işlem sonrası peşinde bu kadar ufak parçalar bırakması, kullanıcılar için rahatlık sağlayan bir özellik.
 • Güvenlik: Ladybug çim biçme makinesi, güvenliği sağlamak amacıyla lift sensörüne sahip bir cihaz. Bu sensör sayesinde cihaz çalışır durumdayken yerinden kaldırmak durumunda kalırsanız, otomatik olarak bıçaklarını durduruyor ve sizleri olası bir tehlikeden korumuş oluyor.

Neyi Sevmedik?

 • Yüksek Fiyat: Ladybug çim biçme robotu, çim biçme makineleri arasında oldukça yüksek fiyata sahip bir makine olarak yer alıyor. Fakat yüksek fiyatının yanı sıra, cihazın gelişmiş teknoloji ile üretilmiş akıllı bir robot olduğunu göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Çim Biçme Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En İyi Çim Biçme Makinesi Çim biçme makineleri, çok yıllık uzun ömürlü bir bitki olan çimlerin kısaltılmasında en iyi yardımcılarımızdır. Bu makineler sayesinde çimlerimiz hem daha sağlıklı büyürler hem de daha güzel ve canlı görünürler. İnceleme yazımızın bu bölümünde, bu otsu bitkileri biçerken kullandığımız ve oldukça büyük bir ürün yelpazesine sahip olan çim biçme makinelerini alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bahçe Büyüklüğünü Göz Önünde Bulundurun

Çim biçme makineleri genel olarak elektrikli ve benzinli makineler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bunlardan birini tercih ederken, öncelikle bahçenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız, aksi takdirde alacağınız çim biçme makinesi amacınıza tam olarak hizmet etmeyebilir. Elektrikli makineler benzinli makinelere göre daha ufak yapıda olup küçük alanlar için idealdirler. Eğer çimenlik araziniz çok büyük değilse, hafif ve kullanımı kolay olan elektrikli bir çim biçme makinesi tercih etmelisiniz. Fakat araziniz büyükse ve çalışma yapacağınız süre uzunsa bunun için motoru daha güçlü olan benzinli cihazlardan tercih etmenizde fayda var.

Bahçenizde çimenlik alan dışında meyve ve sebze yetiştirdiğiniz bir alan da varsa buradaki toprağı havalandırıp yabani otları temizlemek için çapa makinesi önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Arazi Yapısı Önemli

Çimenlik arazinizin yapısı yani eğimli mi yoksa düz mü olduğu, çim biçme makinesi alırken önemli bir konudur. Çünkü çim biçme makineleri her ne kadar mekanik olsalar da çalışırken insan gücüne ihtiyaç duyarlar. Eğer kesim yapacağınız alanınız eğimli ve zorlu bir arazi ise, ağır olmayan ve ergonomik bir makine satın almanız sağlığınız açısından iyi olacaktır. Çok ağır olan ve kontrol etmekte zorlanılan makineler, engebeli arazilerde çok yorulmanıza neden olur ve düzgün bir kesim yapmanızı engelleyebilir. Bunun dışında çimenlik araziniz sadece çimlerden oluşmuyorsa, alanda büyük taşlar veya buna benzer sert cisimler bulunuyorsa misinalı elektrikli kenar biçme makineleri tercih etmemelisiniz. Çünkü bu makineler sert cisimlerle karşılaştıkları zaman hem misinaları kopar hem de bıçakları zarar görebilir.

Arazinizdeki metal cisimleri tespit etmek ve gerekirse çıkarmak isterseniz altın dedektörü önerilerimizi de inceleyebilirsiniz.

Atık Toplama Deposu Hacmine Dikkat Edin

Piyasada birbirinden farklı çok çeşitli çim biçme makineleri mevcut bulunmakta. Yaptıkları işlem benzer olsa da hepsinin özellikleri birbirinden farklılık gösterebiliyor. Atık toplama deposu da değişkenlik gösteren özelliklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Küçük araziler için çim biçme makinesinin atık deposunun ufak olması sorun yaratmaz iken büyük alanlarda ufak depolar zorlanmamıza neden olabiliyor. Atık toplama deposunun küçük olması, deponun kısa sürede dolmasına ve sık sık boşaltma işlemi yapmamıza neden olur. Bir çim biçme makinesi alırken, cihazın mümkün olan en uygun boyutlarda deposu olduğundan emin olmanız sizin için iyi olacaktır.

Biçme Yüksekliğini Kontrol Edin

Yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz üzere çimenler sürekli uzayan bitkilerdir. Mevsim şartlarına göre bazen kısa sürede çok fazla uzayabilirler. Bir çim biçme makinesini satın almadan önce, o makinenin ne kadar yükseklikteki çimenleri biçebildiğini mutlaka kontrol etmeliyiz. Uzun çimenlerin bulunduğu alanları biçebilmek için kesim yüksekliğinin fazla olduğu bir ürün satın almalıyız. Ya da çimenleri kısa olan ve hep kısa kalmasını istediğimiz alanlarımız için de kesim yüksekliği alçak olan makineler tercih etmeliyiz. Bunu kontrol ederek satın aldığımız bir makine, bizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

Çimlerinizi biçtiğiniz gibi arazinizdeki ağaçları da kendiniz budayıp bahçenizi güzelleştirmek isterseniz motorlu testere önerilerimizi veya en güçlü elektrikli testerelerden oluşan listemizi de inceleyebilirsiniz.

Malzeme Kalitesi ve Güvenliği Ön Planda Tutun

Bir ürün alırken öncelikle o ürünün gereken kalitede ve dayanıklılıkta olup olmadığına hepimiz önem veririz. Özellikle alacağımız ürün elektronik bir cihazsa bu bizler için daha da önemli bir konudur. Çünkü elde edeceğimiz makinenin uzun ömürlü olmasını ve parasını hak etmesini isteriz. Bir çim biçme makinesi satın alırken de öncelikli olarak kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü bu makineler, kapalı alanlarda değil açık arazilerde kullanılmak üzere satın alınan makinelerdir. Kimi zaman ıslak bir arazide, kimi zaman sıcak güneşin altında, kimi zaman da yağan yağmurun altında kalabilecek olan makinemiz bu gibi durumlara karşı dayanıklı olmalıdır. Ayrıca bir çim biçme makinesi satın almadan önce daha önceki yazılarımızda da sık sık hatırlattığımız üzere, alacağınız makinenin tüm güvenlik testlerinden geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Arazinizdeki bitki örtüsünün sağlıklı olması olması için çimlerin biçilmesi kadar bitkilerin ilaçlanması da önem taşır. Bu noktada ilaçlama makinesi tavsiyelerimizi de faydalı bulabilirsiniz.

Son Yorumlarımız

Çim biçme makineleri, bahçelerimizi ve parklarımızı süsleyen, sıcak havalarda üzerinde dinlendiğimiz, çocuklarımızın üzerinde eğlenceli zamanlar geçirdiği çimenlerimizi kesebilmemiz için en iyi yardımcılarımızdır. Bir çim biçme makinesi edinmek, insana huzur veren bu güzel bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesine ve uzun yıllar boyunca bizlerle olabilmelerine katkı sağlar. Yazımızın önceki bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi elektrikli ve benzinli olarak kabaca ikiye ayırabileceğimiz bu makineler aslında çalışacağı arazinin yapısı, büyüklüğü ne sıklıkla veya yoğunlukla çalışmak zorunda kalacağı gibi kriterlere göre değişen yapı, tip ve boyutlarıyla oldukça farklı türlere sahip cihazlardır. Bizler de bu inceleme yazımızda, bir çim biçme makinesi almayı düşünenler için piyasadaki en iyi çim biçme makinelerini inceleyerek sizlere bir çim biçme makineleri listesi hazırladık ve beğenilerinize sunduk. İnceleme yazımızın sizlere satın alma işlemlerinizde faydalı olmasını umuyor ve bir sonraki inceleme yazımızda görüşmeyi diliyoruz.

Ceren Akkaya

Türkiye’de doğup büyüyen Ceren, Bangkok’da başlayan Asya macerasına Seul’de devam ediyor. Farklı sektör ve ajanslarda pazarlama ve halkla ilişkiler tecrübesine sahip olan ekip arkadaşımız, freelance İngilizce ve Türkçe metin yazarlığı yapıyor. Dil öğrenmeye hevesli yazarımız şu sıralar Korece öğreniyor. İnsanların diledikleri her konuda bilgiye ulaşmalarının en doğal hakları olduğuna inanan Ceren, bilgiyi kolayca özümsenecek şekilde insanlara sunmaktan keyif alıyor. Yazarımız boş zamanlarında doğa yürüyüşü yapmaktan ve bisiklet sürmekten hoşlanıyor.

Yorum yapın