En İyi Altın Dedektörü Tavsiyeleri – (2022 Modelleri)

Altın dedektörleri, metal dedektörü denilen elektronik cihazların bir türüdür. Metal dedektörleri yer altında bulunan çeşitli metalleri, toprak altına göndermiş oldukları elektromanyetik sinyaller sayesinde veri olarak kullanıcısına ileten ve böylece fark edilmelerini sağlayan bir cihazdır. Genellikle defineciler veya yeraltı incelemeleri yapan kişiler tarafından kullanılır. Altın dedektörleri ise altın aramak için özel olarak tasarlanmış bir metal dedektörü çeşididir. Tıpkı metal dedektörler gibi sinyaller vasıtası ile kullanıcısına altın bulunan yerin verilerini bildirir. Bu makalemizde piyasada bulunan birkaç en iyi altın dedektörünü sizlere fikir olmaları amacıyla inceleyip listeledik ve bir altın dedektörü tavsiyeleri listesi oluşturduk.

Neden Altın Dedektörü Almalıyım?

En İyi Altın DedektörüAltın, tarih boyunca en değerli doğal kaynaklar arasında yer almış bir madendir. Geçmişten günümüze insanlar tarafından sürekli bulunmaya çalışılması beraberinde bu amaçta yeni yöntemler geliştirilmesine neden olmuştur. Çağımızın altın bulmadaki en iyi yardımcıları da altın dedektörleridir. Altın ya da başka bir maden ararken, muhatabımız topraktır. Çünkü aradığımız tüm bu madenler toprağın altında gizlenmiştir. İşte bu cihazlar, 1 cm altını bile çıplak gözle göremeyeceğimiz toprağın neler gizlediğini bizlere söyler.

Mineralli Toprağa Uygundur

Altın doğada yüksek mineralli ve taşlık arazide bulunur ve bulunduğu toprak yapısı itibariyle tespit edilmesi oldukça zordur. Genel olarak dedektörlere baktığımız zaman normal bir toprak yapısına göre tasarlanmış olduklarını görüyoruz. Fakat altın dedektörleri özel olarak altın bulabilmek için yüksek mineralli toprakta dahi çalışabilmekte ve bu mineralli yapıya bağlı herhangi bir bozulma, yanılma ya da güçsüz sinyal alma gibi sorunlarla karşılaşmamaktadır.

Sadece Altına Odaklanır

Piyasadaki birçok dedektör, metal bulmakta işinize yarayabilir. Fakat amacı altın bulmak olanlar için özellikle altına odaklanan bir dedektör almak şarttır diyebiliriz. Altın dedektörlerinin en önemli özelliklerinden biri engelleyici tüm unsurları bertaraf ederek çalışabilmeleridir. Yoğun mineralli ve zorlu bir arazide dahi, taş veya kaya altında kalmış en ufak bir altın cürufu bile bulabilirler.

Benzersiz Teknolojiye Sahiptir

Altın, yüksek mineralli ve ağır metal içeren topraklarda bulunur. Metal etkisinin çok yoğun olduğu mineralli topraklarda, altını kaçırmadan yakalayabilmek çok zordur. Altın dedektörleri işte bu zorlu topraklarda dahi direkt olarak bu değerli metale yoğunlaşabilmekte ve en ufak altın tanelerini bile gözden kaçırmamaktadır. Bu da ileri teknoloji, yüksek mühendislik gerektiren, oldukça detaylı bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmış ürünler olduklarını gösterir.

Doğa Yürüyüşlerinizi Keyifli Hale Getirir

Her yere kolayca taşıyabileceğiniz altın dedektörleri, doğada olmayı ve yürüyüş yapmayı sevenlerin vakitlerini daha keyifli hale getirebilir. Ailenizle, dostlarınızla ya da tek başınızayken dedektörlerle arama yaparak gezintilerinizi daha da eğlenceli ve verimli hale dönüştürebilirsiniz.

Hobinizle Uğraşırken Para Kazandırır

Toprak altındaki değerli metalleri arama işlemi, bunu kendisine hobi edinmiş kişiler için çok keyiflidir. Altın dedektörleri, hobinizle ilgilenirken aynı zamanda şansınızın yaver gittiği anlarda size yüksek meblağlar kazandırabilir. İnsanın eğlenirken kazanç sağlaması paha biçilemez olsa gerek.

En İyi Altın Dedektörü Karşılaştırma Tablosu

ÜRÜNDETAYLAR
Nokta Makro Gold Kruzer Dedektör

Nokta Makro Gold Kruzer Dedektör

 • Fiyat: ₺₺₺₺
 • Çalışma frekansı: 61kHz
 • Ağırlık: 1.4 kg
 • Boyut: 26 x 14 cm
 • Güç Kaynağı: 19 saate kadar kullanıma elverişli batarya
Ürünü Gör
Nokta Makro Simplex+ Altın Dedektörü

Nokta Makro Simplex+ Altın Dedektörü

 • Fiyat: ₺₺
 • Çalışma frekansı: 12 kHz
 • Ağırlık: 1.3 Kg
 • Boyut: 63 cm – 132 cm ayarlanabilir uzunluk
 • Güç Kaynağı: 2300mAh Lityum Polimer Batarya
Ürünü Gör
MD 720 Pointer

MD 720 Pointer

 • Fiyat:
 • Çalışma frekansı: 10-12 Khz
 • Ağırlık: 280 gr
 • Boyut: Belirtilmemiş
 • Güç Kaynağı: 1 x 9 v pil
Ürünü Gör
Garrett AT Pro Metal Dedektörü

Garrett AT Pro Metal Dedektörü

 • Fiyat: ₺₺₺₺₺
 • Çalışma frekansı: 15 kHz
 • Ağırlık: 1.37 kg
 • Boyut: 55.88 x 27.94 x 12.7 cm
 • Güç Kaynağı: ‎4 A pil
Ürünü Gör
Minelab Go Find 66 Define Dedektörü

Minelab Go Find 66 Define Dedektörü

 • Fiyat: ₺₺₺
 • Çalışma frekansı: Belirtilmemiş
 • Ağırlık: 1.06 kg
 • Boyut: 130.56 x 18.42 x 10.16 cm
 • Güç Kaynağı: 4 AA pil
Ürünü Gör

En İyi Altın Dedektörü Modelleri – (Güncel Liste)

1. Nokta Makro Gold Kruzer Dedektör

Size Uygun mu?

Nokta Makro Gold Kruzer DedektörListemizin birinci sırasında altın dedektörleri konusunda kendisini kanıtlamış bir marka olan Nokta’nın Makro Gold Kruzer adlı dedektörü yer alıyor. Altın arayışı içerisinde olan herkesin kolayca kullanabileceği bir ürün olan Gold Kruzer, yüksek performanslı ve hafif tasarımlı bir cihaz arayanlar için birebir.

Neyi Sevdik?

 • Hedef Küçük Altın Parçacıkları: Gold Kruzer, toprak altındaki ya da kayalık bölgelerdeki en küçük mikronluk altın parçacıklarını dahi kolayca bulabilmemiz için tasarlanmış. Milimetrenin binde birine denk gelen mikron ölçüsü ile, cihazın oldukça hassas bir tespit yapısı olduğunu görüyoruz.
 • Ayrım Kabiliyeti: Cihazın, istediğimiz metalleri bulmamız için ayarlayabileceğimiz bir mekanizması bulunuyor. Bu sayede, örneğin amacımız sadece altın aramaksa, altın dışındaki tüm metalleri görmezden gelerek sadece altın parçacıkları bulduğunda uyarı veriyor. Bu da arama yapan kişiler için işlerini kolaylaştıran, zamandan tasarruf sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
 • Plaj Modu: Cihazın tasarımcıları, plajda arama yapmak isteyenleri de düşünerek, ıslak yerlerde ve tuzlu suda kullanılabilmesi için ürünlerini geliştirmişler ve bizlerin beğenisine sunmuşlar. Tam beş metreye kadar su geçirmiyor, bu da su altında dahi arama yapabilmemizi sağlıyor.
 • Taşıması Kolay: Gold Kruzer, altın avcıları için saatlerce yorulmadan arama yapabilecekleri kadar hafif üretilmiş. Cihazın yalnızca 1,4 kg ağırlığı var.
 • Oldukça Teknolojik: Metal dedektörleri, metallerle karşılaştıkları zaman hem ses çıkarırlar hem de göstergeler üzerinde rakamlarla sinyal belirtirler. İncelemekte olduğumuz ürün, kolay kullanımlı dijital bir ekran göstergesine sahip. Ayrıca cihazı aldığımız zaman yanında 2.4 GHz kablosuz bir kulaklık da geliyor.
 • Uzun Süreli Şarj: Gold Kruzer, tam 19 saate kadar kullanıma elverişli bir bataryaya sahip ve ayrıca USB kablo ile şarj edilebiliyor. Bu sayede kesintisiz uzun süren aramalar yapabiliyoruz. Ve cihazınızın şarjı bittiği zaman, olduğunuz yeri terk etmenize gerek kalmadan taşınabilir bir şarj aleti yardımıyla bile bataryanızı yeniden doldurabilirsiniz.

Neyi Sevmedik?

 • Aydınlatma: Bütün bu harika özellikleri bir arada gördüğümüz bu cihazda, gece veya karanlık yerlerde aramalarımızı kolaylaştıracak fener özelliğinin de olmasını isterdik. Bu sorun elbette ekstra bir fener alarak çözülebilir, ancak bazı muadillerinde gördüğümüz fener özelliği ile gerçekten dört dörtlük bir ürün olurdu diye düşünüyoruz.

2. Nokta Makro Simplex+ Altın Dedektörü

Size Uygun mu?

Nokta Makro Simplex+ Altın DedektörüYine Nokta markasının bir ürünü olan Simplex+, altın arama işine yeni başlayanlar ya da hem fiyatı uygun olsun hem de üst segment bir cihaz alayım diyenler için tam bir fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Neyi Sevdik?

 • Otomatik Zemin Ayarı: Zemin ayarı ya da diğer adıyla toprak ayarı, dedektörle arama yapmada en önemli konulardan birisidir. Bir dedektörün arama yapılan toprakta maksimum veri elde edebilmesi için, o toprağın yapısına göre ayarlanmış olması gerekmektedir. Eğer bu ayar yanlış yapılırsa örneğin arama derinliği 30 cm olan bir dedektörün kapasitesi 3-4 cm’ye kadar düşebilir veya yanlış uyarı vermesine neden olabilir. Normal şartlarda hemen hemen tüm dedektörlerde toprağın yapısına göre manuel olarak bir zemin ayarı yapılması gerekir. Fakat Simplex+ otomatik zemin ayarı yapma özelliği ile ekstra bir ayar yapmaya gerek kalmadan direkt olarak zeminde arama yapmamıza olanak sağlamış.
 • Aydınlatma Özelliği: Nokta Makro Simplex+, aydınlatma özelliği ile kullanıcılarına gece araması yapma imkânı sağlıyor. Gündüz zaman bulamayan, yaz günlerinde bunaltıcı sıcaklarda güneş altında arama yapmak istemeyenler için gerçekten de elverişli bir özellik. Arka ekran aydınlatması, tuş takımı aydınlatması ve LED fener özellikleri bulunan bu cihaz hem gece aramasını hem de su altı aramasını mümkün kılıyor.
 • Ayrım Ayarı: Cihazda bulunan ID kapatma özelliği sayesinde, uyarısını almak istemediğiniz metallerin sinyallerini kapatabilirsiniz. Böylelikle cihazınız sadece sizin istediğiniz metale göre sinyal vererek zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Hafif Tasarım: Nokta Makro Simplex+,, hafif ve taşıması kolay bir ürün olmasıyla kullanıcılarına rahatlık sağlıyor. Sadece 1,3 kg ağırlığında olması ve 63 cm’ye kadar kısaltılabilen teleskopik borusu sayesinde taşınması ve su altında kontrol edilmesi çok rahat.
 • Uygun Fiyat: Nokta Makro Simplex+,, altın arama işlerine yeni başlayanlar veya tecrübeli olup da uygun fiyatlı ama iş görür bir makine ihtiyacı duyanlar için birebir. Altın dedektörleri sektörünü incelediğimiz zaman Nokta Simplex+ muadillerine göre uygun fiyatı ile ön plana çıkıyor.

Neyi Sevmedik?

 • Her Toprağa Uygun Değil: Mineralli, yoğun metal içeren topraklar aynı zamanda iletken topraklar oldukları için buralarda dedektörlerin zemin ayarlarında sapmalar olması çok fazla görülür. Nokta Makro Simplex+, otomatik zemin ayarı özelliği her ne kadar kolaylık sağlasa da yoğun mineral içeren topraklar üzerinde verimi düşüyor. Bu topraklar otomatik ayarlama yapan cihazlara göre değil, manuel ayar yapılabilen derin arama cihazlarına uygun zeminler oldukları için cihazı alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

3. MD 720 Pointer Altin Dedektörü

Size Uygun mu?

MD 720 PointerMD 720 Pointer, bir metal sabitleme dedektörü olarak karşımıza çıkıyor. Yani bulduğu tüm metallere karşı uyarı veriyor ve yerlerini belirliyor. Amacınız sabitleme yapmaksa ya da ufak alanlarda kaybolmuş metal bir eşyanızı, örneğin takılarınızı aramaksa bu cihaz tam size göre. Dilerseniz diğer marka sabitleme dedektörleriyle karşılaştırıldığında çok uygun fiyatlı bir cihazla arama yapabilmenizi mümkün kılan MD 720’nin özelliklerine şöyle bir göz atalım.

Neyi Sevdik?

 • Ufacık Tefecik: MD 720 Pointer, o kadar ufak ki, el çantanıza atıp kolayca istediğiniz yere götürebilirsiniz, askı aparatının ucundaki halkasını anahtarlığınıza ya da kemerinize takarak taşıyabilirsiniz. Neredeyse bir el feneri boyunda ve sadece 290 gr ağırlığında olan bu cihaz her zaman, her yerde yanınızda.
 • Şarj Meselesi Yok: MD 720, şarj istemeyen, sadece 1×9 v pil ile çalışan bir arama dedektörü olmasıyla oldukça pratik. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz cihazınızı şarj azalma ya da bitme stresine girmeden her yerden kolayca temin edebileceğiniz piller ile çalıştırabilirsiniz.
 • Çocukların Dostu: MD 720 Pointer hem ufak olması hem kolay taşınabilir olması sayesinde minik kullanıcılar için çok eğlenceli bir aktivite sağlıyor. Çocuklar bulundukları her ortamda ellerindeki bu cihazla arama yapma işini bir oyuna çevirebiliyor ve gizli nesneleri bulma işini bir oyuna çevirip hem eğlenip hem öğrenebiliyorlar. İster evinizin bahçesinde, ister doğa yürüyüşünde, ister de plajda olun; çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek isterseniz bu cihaz tam size göre diyebiliriz. Ayrıca çocuğuna hediye almayı düşünüp ne alacağına karar veremeyenler için de iyi bir fikir olabilir.
 • Suya Dayanıklılık: Cihazı incelerken karşımıza “IP 68” diye bir açıklama yazısı çıkıyor. IP68 bir su geçirmez sertifikasıdır. 6 sayısı cihazın toz girişinin olmadığını, 8 sayısı ise cihazın su geçirmez olduğunu gösterir. Bu sertifikaya sahip cihazlar 1,5 metreden başlayıp 3-4 metreye kadar suya dayanabiliyorlar. MD 720 ise IP68 sertifikası sayesinde 3 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.

Neyi Sevmedik?

 • Metal Ayırma Özelliği Yok: Define işine yeni başlayanlar, bu konularda pek de bilgisi olmayanlar için MD 720 Pointer bir altın dedektörü gibi görünebilir. İlk defa dedektör alacaklar için fiyatına bakınca çok cazip görünen bu cihaza “Nasıl olsa ilk denemem, ucuzunu alayım sonrasına bakarım,” düşüncesiyle yönelmeler olabilir. Fakat ürün incelememizin başında belirttiğimiz gibi bu cihaz bir sabitleme cihazı. Yani arama yapmada kolaylık sağlayabilecek bir cihaz olmasına rağmen tek başına kullanmak isteyenler için metal ayırma özelliğinin olmaması nedeniyle pek kullanışlı değil.

4. Garrett AT Pro Metal Dedektörü

Size Uygun mu?

Garrett AT Pro Metal DedektörüListemizin 4. sırasında bir derin arama dedektörünü incelemeyi uygun bulduk. Amerika menşeili Garrett marka bu dedektör, profesyonel kullanıcıların en çok tercih ettikleri cihazlar arasında yer alıyor. Eğer siz de tüm arazi koşullarında derin arama yapmayı düşünüyorsanız bu ürüne göz atmanızı tavsiye ederiz.

Neyi Sevdik?

 • Tüm Metal Gruplarını Bulma Özelliği: Garrett’in yeni teknoloji ile üretilmiş bu cihazı, her türlü arazi şartlarında olumlu sonuçlar elde etmeyi vaat ediyor. Madeni paraları, defineleri, hazineleri, mücevheratları ve altın külçelerini bu cihazla tespit edebilmek mümkün.
 • Üstün Ses Özelliği: Garrett AT Pro’da bulunan bu ses özelliği sayesinde, gerçek tüm metaller modundayken dahi aradığımız metallerin kendisine has, karakteristik sesi ile ayırt edilebilmesini sağlıyor. Şöyle açıklayalım, örneğin altın arayışı içerisindeysek ona bir ses atıyoruz ve tüm metalleri arama modu açıkken dahi cihaz altınla karşılaştığı zaman bizim ona önceden atamış olduğumuz ses ile uyarı veriyor. Bu sayede hedefimiz altınken bile diğer değerli madenleri gözden kaçırmamış oluyoruz.
 • Her Ortamda Kullanım Özelliği: Garret AT Pro, tüm arazi koşullarında kullanılabilmesi için oldukça dayanıklı olarak üretilmiş. Olumsuz hava koşullarında bile sorunsuz olarak çalışan cihaz ıslak, nemli veya tozlu ortamlarda kullanıcılarına herhangi bir zorluk çıkarmıyor. Cihaz su geçirmezlik özelliği sayesinde yağmur altında uzun süre çalışmalar için de uygun.
 • Arama Modları: Garrett AT Pro’nun standart arama modunun yanında 3 tane de pro modu bulunmakta. Ürün, standart modda iken hedefin büyüklüğü ya da küçüklüğü önem teşkil etmeksizin güçlü bir ses sinyali veriyor. Pro modunda ise hedefin boyutu ve derinliği ile orantılı ses sinyali, hedeflerin gerçek tanımını duymamıza izin veriyor ve pro modunda olan Tını Yuvarlama Sesi Modu ile birbirine benzeyen ama aslında aynı olmayan metallerin farklı ses tınıları ile ayrıştırılabilmesini sağlıyor. Örnek verecek olursak, toprağın altında üzeri düz bir şişe kapağı ve bir tane de madeni para olduğunu varsayalım. İkisi de birbirine oldukça benzer olan bu iki hedef, cihaz standart modda iken aynı ses ile veri iletimi yaparken, pro moduna alındığında çoklu tını ile belirgin bir fark olduğunu kullanıcısına iletiyor.

Neyi Sevmedik?

 • Standart Başlığı Yetersiz: Garrett AT Pro standart başlığı ile tek para sinyal yakalamada çok da iyi bir performans sergileyemiyor. Daha geniş çaplı başlıklarla performansını arttırarak kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

5. Minelab Go Find 66 Define Dedektörü

Size Uygun mu?

Minelab Go Find 66 Define DedektörüListemizin son başlığında incelemeye aldığımız Minelab Go Find 66 dedektör, kuruluma ihtiyaç duymadan arama yapmaya olanak sağlayan oldukça pratik bir ürün. Özellikle altın arama işinde yeni olanlara uygun olmasıyla ilgileri üzerine çeken cihaz aslında profesyoneller tarafından da çokça tercih ediliyor.

Neyi Sevdik?

 • Montajsız Kullanım: Kompakt bir yapıya sahip olan Minelab Go Find 66, herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymadan direkt kullanılabiliyor. Kaybolabilecek ya da toplanması gereken herhangi bir parçası bulunmuyor. Birkaç ekran ayarı yaparak hemen aramaya başlayabiliyorsunuz, yani gerçekten de çok pratik bir cihaz.
 • Katlanabilme: 1305 mm uzunluğundaki Go Find 66, katlanabilme özelliği sayesinde sadece 555 mm uzunluğuna geliyor. Sırt çantanıza atıp her yere rahatlıkla taşıyabilir, kesintisiz altın aramanın keyfini yaşayabilirsiniz.
 • Hazine Görüşü Özelliği: Minelab Go Find 66’nın, hazine görünümü özelliği, arama yapılan yerde bulunan nesnelerin çöp mü yoksa değerli bir metal mi olduğunu kullanıcısına ışıklarla belli etmesini sağlıyor. Eğer kırmızı LED ışık yanarsa çivi ya da şişe kapağı gibi çöpe denk geldiğinizi, yeşil LED ışık yanarsa değerli bir metale denk geldiğinizi anlıyorsunuz.
 • GO-FIND Mobil Uygulaması: Ürünü satın alanların akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri bu mobil uygulaması sayesinde kullanıcılar verilerini kolayca saklayabiliyorlar. Uygulama sayesinde nerelerde arama yaptığınızı ya da nerelerde maden tespit ettiğinizi kaydedebiliyorsunuz. Yine bu uygulama sayesinde paraların IDsini (kimliğini) tanımlayabilir, dedektörünüzü uzaktan kontrol edebilir hatta define ararken aynı zamanda müzik dinleyebilirsiniz.
 • Kullanışlı Aksesuarlar: Go Find dedektör satın aldığınız zaman beraberinde tüm Go Find dedektörlerine ve birçok akıllı telefona uyumlu kulaklık, bir adet kazma aracı, bir adet akıllı telefon tutucu ve taşıma çantası geliyor.

Neyi Sevmedik? 

 • Büyük Arama Bobini: Minelab Go Find 66, 10 inçlik büyük bir arama bobinine sahip. Bobinlerin büyük olması daha geniş alanları aramayı sağlıyor olsa da hassasiyeti düşürüyor. Altın, metal yoğunluğu fazla olan arazilerde bulunduğundan daha yüksek hassasiyet gerektiren ufak bobinli başlıklar daha iyi sonuç vermekte olduğu için cihazı alırken buna dikkat etmekte fayda var.

Altın Dedektörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Dedektörü TavsiyeleriAltın, insanlık tarihi boyunca en değerli madenlerden biri olmuştur. Kolay işlenebilir olması nedeniyle çeşitli formlarda kullanılmış, kimisi mücevher yapılarak insanların zevklerine hitap etmiş, kimisi paraya çevrilerek ticari amaçla kullanılmıştır. Fakat hangi şekli alırsa alsın, yüzlerce yıl sonra bulunduklarında bile değerini yitirmemiş, geçmişten günümüze en değerli madenler sıralamasındaki yerini kaybetmemiştir. Peki altını diğer madenlerden ayıran şey nedir de bu kadar kıymetlidir? Çünkü altın, doğada saf halde bulunabilir, çok kolay işlenebilir, aside karşı dirençlidir ve yüzyıllar sonra bile kimyasal bozulmaya uğramadan durabilir. Tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de insanlar altın arayışı içerisindedir ve bu değerli madeni bulmanın günümüzdeki en pratik yolu altın dedektörleri ile arama yapmaktır. Biz de yazımızın bu bölümünde altın dedektörü almaya karar vermiş olan sizler için, cihaz satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bir liste hazırladık. Dilerseniz gelin listemize hep beraber bir göz atalım.

Muhatabımız Toprak

Bir ürün almaya karar vermeden önce aldığımız ürünü nerelerde kullanacağımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer amacımız metal halde işlenmiş altın bulmaksa bize normal segment bir cihaz yeterli gelebilir. Fakat altını saf halde arayacaksak, daha ileri teknoloji ile üretilmiş cihazlara ihtiyacımız vardır. Çünkü altın doğada saf halde yüksek mineralli ve kayalık arazilerde bulunur. Mineral, özellikle altın aramak için ileri teknoloji bir seviyede üretilmemiş cihazların performansını olumsuz yönde etkileyerek bulunan altınların sinyallerini algılayamamasına neden olabilir. Yani alacağınız ütünü bunu göz önüne alarak seçmenizde fayda var.

Zemin Ayarı Konusu

Bakır, demir gibi madenler doğada metal olarak değil maden olarak bulunurlar. Daha sonra işlenerek metal hale çevrilirler. Sadece altın doğada saf halde bulunabilir. Altının bulunduğu topraklarda arama yapmak istediğimiz zaman yoğun bir metal etkisiyle karşılaşırız. Böylesi topraklar iletken topraklardır ve bu zeminlerde dedektörler zemin ayarı yapmakta zorlanırlar. Piyasada son zamanlarda otomatik zemin ayarı yapan cihazlar sıklıkla görülmektedir, fakat otomatik ayara sahip cihazlar, zorlu zeminler için pek elverişli değillerdir. Saf altın bulma amacında olanlar için toprak ayarının otomatik değil de kullanıcı tarafından zemine göre yapılan cihazlardan almak daha doğru olacaktır. Bu tarz zemin ayarı yapılan cihazlar derin arama dedektörleridir ve saf altın bulma konusunda daha elverişlidirler.

Amacınız Önemli

Dedektörler söz konusu olduğunda piyasada çok sayıda ürünle karşılaşabilirsiniz. Birbirine benzer ya da farklı onlarca ürün arasında kafanız çok karışabilir ve bu çok normaldir. Eğer amacınızı belirler ve cihaz satın almadan önce ne tür ürünlere yönelmeniz gerektiğini kafanızda netleştirirseniz işiniz kolaylaşacaktır. Alacağınız dedektörü kullanım amacınıza göre almalısınız. Hedefiniz hobi olarak gezinti sırasında metal aramaksa ona uygun kolay taşınabilir ve iş görür bir cihaza yönelmeniz; daha büyük maden arayışına girecekseniz de yine ona uygun derin arama dedektörlerine yönelmeniz sizin kârınıza olacaktır.

Arama Derinliği

Ürününüze karar vermeden önce ne kadar derinlikte çalışabildiğini mutlaka öğrenmeniz gerekir. Cihazın hedef metal arayışınıza göre uygun aralıklarda bir derinlik kapasitesi olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yeteri kadar derinlik algısı olmayan bir cihaza sahip olursanız paranız boşa gitmiş ve işlerinizi halledememiş olursunuz ki bu oldukça can sıkıcı bir durumdur. Eğer imkânınız varsa beğendiğiniz ürünü almadan önce deneme yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bobin Boyutu

Dedektörlerde bobin boyutu, tek seferde ne kadar genişlikte bir alan taraması yapmak istediğinizle alakalı olarak değişir. Eğer arama yapacağınız alan mineral bakımından zengin değilse büyük bobin tercih ederek daha geniş alan araması yapabilirsiniz. Bu durumda hassasiyet azalacaktır ama mineralsiz toprakta metal yoğunluğu az olduğu için yüksek hassasiyete ihtiyacınız pek yoktur. Bunun yanı sıra, arama yapacağınız alan metal yoğunluğu fazla bir toprak yapısına sahipse o zaman da daha küçük bobinli bir cihaz tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü küçük bobinli cihazlar daha hassas arama yapma özellikleri sayesinde absorbe etmek istediğiniz metalleri ayırt etmeyi, yoğunlaştığınız metalleri sabitlemeyi daha başarılı bir şekilde yapar.

Altın aramak üzere çıktığınız doğa yürüyüşlerinizde araziye daha iyi hakim olabilmek adına etrafa dikkatlice göz atabilmek için en kaliteli dürbünleri değerlendirdiğimiz yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İzin ve Arama Yapacağınız Yer

Dedektörler, altın aramak isteyen herkesin yöneldiği, günümüz teknolojisinin en gelişmiş altın arama cihazlarıdır. Sadece hobi olarak ufak çaplı arama yapmak, daha büyük hayaller peşinde olup define aramak isteyenler ve kaybolan mücevherlerini bulmak için elimizin altında ufak da olsa iş gören bir cihaz olsa yeter diyenler için altın dedektörleri vazgeçilmez cihazlar. Bu son maddemizde özellikle define aramak amaçlı dedektör satın almak isteyenlerin merak ettikleri “Dedektörle altın aramak suç mu?” konusuna değinmek istedik.

Ülkemizde, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi toprağı kazarak define aramak yasak ama dedektör ile arama yapmak suç değil. Fakat bununla ilgili uyulması gereken birkaç kural elbette var. Eğer bir dedektör alıp arama yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bulduğunuz her yerde arama yapamayacağınızı bilmeniz gerekmekte. Çünkü sit alanları, mezarlıklar ve askeri bölgeler arama yapmanın yasak olduğu yerler arasında ve eğer siz buralarda define arama işine kalkışırsanız ceza alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Arama yapmak istediğiniz arazi bir şahıs arazisi ise, arazinin sahibi yanınızda olmak şartıyla o bölgede arama yapabilirsiniz. Bunun dışında kalan tüm halka açık yerlerde (plajlar, ormanlar vs.) dedektörünüzle arama yapabilirsiniz. Fakat burada da dikkat etmeniz gereken bir şey var; arama yaparken cihazınızın faturası mutlaka yanınızda olmak zorunda. Aksi takdirde karşılaştığınız herhangi bir kolluk kuvveti faturanızın yanınızda olmadığını fark ederse size ceza yazabilir. Arama yapacağınız arazi kendinize aitse işinizi kolaylaştırmak için en pratik çim biçme makinelerinden birini edinip zemini daha elverişli bir halde getirerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Son Yorumlarımız

“İnceleyene kadar ne kadar işimi göreceğini veya hoşuma gideceğini bilmiyordum” dedirtecek altın dedektörleri, teknolojinin bir başka mucizesi olarak karşımıza çıkmış bulunuyor. Bu makineler sayesinde artık altın bulmak şans işi olmaktan çıkıyor bile diyebiliriz, çünkü iyi bir altın dedektörü sayesinde her türlü uğraştan ve zamandan tasarruf edebiliyor ve sırf bu sayede bile daha efektif sonuçlar alıyoruz. Pek de yaygın olmayan bu cihazları araştırması da zor olabileceği için, bu yazımızda sizler için en iyi altın dedektörü modellerini derlediğimiz altın dedektörü tavsiyeleri listesi oluşturmak istedik. En sık sorulan izin gerekiyor mu gibi sorulara cevap vermeye çalıştık ve bu güzel makinelerin sizlere ne gibi faydaları olabileceğini anlattık. Dileriz yazımız sizlere araştırmalarınızda yardımcı olmuştur. Bir sonraki inceleme yazılarımızda görüşmek üzere…

Okan Pehlivan

Okan sitemizin değerli yazarlarından biri. “En iyi laptoplar”, “En iyi robot süpürgeler” gibi birçok yazı onun kaleminden çıktı. Belki internette ve televizyonda gördüğünüz birçok film de onun kaleminden çıktı. Aslında bir yaratıcı reklam yazarı olan Okan, deneyip kurcaladığı birçok teknolojik alet ile doldurduğu, aynı zamanda bir müzik stüdyosuna dönüştürdüğü İstanbul’daki evinde yaşıyor. Son çıkan teknolojik ürünleri ilk elden denemeye ve edindiği bilgileri diğer insanlarla paylaşmaya bayılıyor.

Yorum yapın